Gdzie postawić rośliny w mieszkaniu?

rośliny w mieszkaniu

W Twoim mieszkaniu – niezależnie od tego, czy jest ono duże, czy małe – z pewnością posiadasz rośliny. To bardzo ważny element wystroju każdego wnętrza i warto przemyśleć ich umiejscowienie, by nie tylko prezentowały się pięknie, ale i miały dostatecznie dużo słońca. Wybierając rośliny do mieszkania, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zapraszamy do lektury tego wpisu, w którym wytłumaczymy Ci najważniejsze sprawy związane z tym tematem!

Jesteś miłośnikiem roślin? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy planowaniu ich rozmieszczenia w Twoim mieszkaniu!

Spis treści:

  1. Rośliny cienio- i światłolubne w mieszkaniu
  2. Gdzie w mieszkaniu najlepiej umiejscowić rośliny?
  3. Podsumowanie

Rośliny cienio- i światłolubne w mieszkaniu

Najlepszą opcją do wielu mieszkań są rośliny cieniolubne, ponieważ ciasna zabudowa osiedli uniemożliwia swobodny dostęp światła słonecznego do wnętrz. Jeśli jednak masz to szczęście i posiadasz okna od strony południowej lub zachodniej, możesz wybierać w obu tych typach.

Wśród roślin cieniolubnych znaleźć można przede wszystkim monsterę. W ostatnich latach zyskała ogromną popularność przez wielość odmian i różnorodność charakterystycznych dziur na jej wielkich liściach. Drugą propozycją są wszelkiego rodzaju paprocie. Lubią one wysoką wilgotność powietrza i cień, dzięki czemu można je umieścić w wielu różnych pomieszczeniach. Przy regularnym podlewaniu będą pięknie rosnąć i dopełniać wystrój. Ostatnią z cieniolubnych propozycji jest skrzydłokwiat. Tę roślinę z pewnością kojarzysz ze szkoły, gdyż stoi w praktycznie każdej klasie. Warto postawić go w sypialni, ponieważ oczyszcza on powietrze.

Jeśli chodzi o rośliny światłolubne, które warto posiadać w mieszkaniu, polecamy wężownicę. Oczyszcza ona powietrze z toksyn i smogu, co docenią zwłaszcza mieszkający w centrum większych miast. Oprócz tego prezentuje się bardzo korzystnie, a niektóre odmiany można zaplatać w gustowne warkocze. Drugą propozycją, którą warto wziąć pod uwagę, jest maranta. Roślina ta woli półcień, lecz jeśli dostarczysz jej raz na jakiś czas większą dawkę promieni słonecznych, będziesz cieszył się pięknie wybarwionymi liśćmi!

rośliny w mieszkaniu

Gdzie w mieszkaniu najlepiej umiejscowić rośliny?

To, gdzie warto umieścić rośliny w mieszkaniu, zależy od wielkości samego kwiatu, jak i przestrzeni, której potrzebuje, by swobodnie rosnąć. Mniejsze, potrzebujące dostępu do światła słonecznego, warto postawić oczywiście na parapecie w pokojach, gdzie okna wychodzą na południe lub zachód. Z kolei te lubiące cień, rozlokuj na wiszących półkach – szczególnie pięknie będą się tam prezentowały paprotki – lub szafce pod telewizorem. Pamiętaj jednak, by stawiać tam tylko niskie rośliny, które nie będą zasłaniały ekranu. Rośliny wysokie, typu monstera, wymagające większych donic i sporej ilości wolnego miejsca, będą pięknie dopełniały przestrzeń w salonie lub przedpokoju. Postaw je w pobliżu okien, co zapewni im dostęp do rozproszonego światła słonecznego.
Gdzie jeszcze warto rozlokować rośliny w mieszkaniu?:

  • regały – mniejsze rośliny świetnie dopełnią ekspozycje książek, a na górze konstrukcji możesz postawić donicę z paprotką, której liście z czasem spłyną kaskadą wzdłuż ścianek bocznych.
  • stół i ława – dobrym miejscem na rośliny są też różnego rodzaju stoły i ławy. Wystarczy jedynie zakupić piękną osłonkę na doniczkę i cieszyć się stworzoną aranżacją. W tym przypadku polecamy kwiaty niskie, np. sukulenty, jak litopsy i kaktusy.
  • w okolicy mebli wypoczynkowych – dodaj uroku kanapie i postaw po jej bokach większe donice z wysokimi roślinami. Sprawdzi się tu idealnie wspomniana wyżej wężownica. Dobrą opcją jest też posiadanie kwiatów w sypialni, np. na szafkach nocnych lub komodzie. Postaw na rośliny oczyszczające powietrze, co będzie miało dobry wpływ na jakość snu.
ciemne meble, rośliny w mieszkaniu

Podsumowanie

Rośliny są stałym elementem aranżacji mieszkań, niezależnie od stylu i gustu właścicieli. Przed ich nabyciem warto zastanowić się, gdzie chcesz je postawić oraz jakiej wielkości kwiatów poszukujesz. Opcji jest wiele – możesz kupić większe, stojące na ziemi lub drobniejsze do umieszczenia na parapecie, regale lub blacie. Pamiętaj, że nie każdej roślinie potrzeba dużo słońca – są gatunki, które wręcz go nie potrzebują, jak na przykład paprocie lub wymagające rozproszonego światła, jak monstera.

Jeśli poszukujesz solidnych i wytrzymałych mebli, które udźwigną dodatkowe obciążenie w postaci postawionej na nich rośliny, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu MEBLOHAND. Nasze produkty wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu gwarantują niezawodność przez wiele lat od zakupu!

Shopping Cart
Scroll to Top