Jak wybrać stół do jadalni? 

stół do jadalni

Wbrew pozorom stół do jadalni to nie tylko mebel, przy którym spożywa się posiłki. To również miejsce, przy którym spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi. Przy takim stole odbywa się mnóstwo ciekawych rozmów! Można również przy nim pracować, czytać czy bawić się z dziećmi. Wybór odpowiedniego stołu jest bardzo ważny, gdyż mebel ma zapewnić komfort i wygodę wszystkim siedzącym przy nim osobom. Spróbujemy podpowiedzieć Ci, na co warto zwrócić uwagę. 

W tym artykule przedstawimy Ci kilka prostych rad, które pomogą Ci wybrać idealny stół do jadalni. Dowiesz się, jakie powinny być jego odpowiednie wymiary i kiedy najlepiej wybrać rozkładany model.

Spis treści:

  1. Jaki stół do jadalni wybrać?
  2. Stół do jadalni – wymiary
  3. Kiedy warto wybrać stół rozkładany?
  4. Stół do jadalni – podsumowanie

Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół to centralny punkt jadalni, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni mebel, który spełni Twoje wymagania. Oto kilka prostych rad, które mogą Ci pomóc:

Najważniejszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wyboru stołu, jest rozmiar i kształt pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Należy pamiętać, że mebel powinien być proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, to warto rozważyć mniejszy produkt lub stół rozkładany, który można łatwo dopasować do liczby gości. Natomiast jeśli masz do dyspozycji dużą jadalnię to warto kupić stół o dużych rozmiarach, który stanie się ozdobą wnętrza. Odpowiednie wymiary stołu do jadalni zapewnią komfort wszystkim siedzącym przy nim osobom.

Warto dobrać styl stołu do wystroju pomieszczenia. Oczywiście wybierając stół, powinieneś kierować się jego praktycznymi właściwościami, ale estetyka również jest ważna. Najlepszym wyborem będzie uniwersalny produkt, który doskonale wpasuje się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne aranżacje. Warto rozważyć zakup stołu z okleiny imitującej drewno. Ta wersja jest tańsza niż drewniana, a tak samo ponadczasowa! Równocześnie łatwiej utrzymać taki mebel w czystości.

Innymi bardzo ważnymi cechami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze stołu, są funkcjonalność i wygoda. Aby stół spełniał te wymogi, musi mieć odpowiedni kształt. Stół kwadratowy lub prostokątny sprawdzi się doskonale w przypadku większych pomieszczeń, a okrągły lub owalny świetnie wpasuje się w mniejszą przestrzeń.

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym elementem, są dodatki. Pamiętaj o dopasowaniu odpowiednich dekoracji do stołu. Dobierz odpowiednie krzesła, nakrycia i inne elementy, które wprowadzą do Twojej jadalni odpowiedni klimat i charakter.

stół do jadalni

Stół do jadalni – wymiary

Przy wyborze stołu do jadalni bardzo ważne są jego wymiary. Warto pamiętać, żeby zakupić stół odpowiednio duży – tak, aby podczas uroczystości zmieścili się przy nim wszyscy goście.

Według zaleceń specjalistów każda osoba powinna mieć do dyspozycji około 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu. W przypadku stołów prostokątnych ważny jest także rozmiar, który powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia. Odpowiednia długość mebla powinna gwarantować wolną przestrzeń wokół stołu na poziomie 70-80 cm od ściany. 

Ważne jest również zachowanie odległości między siedzącymi osobami. Zalecane jest, aby między nimi było minimum 20 cm wolnej przestrzeni. Pamiętaj, że odpowiednie wymiary stołu do jadalni zapewnią komfort i wygodę wszystkim siedzącym przy nim osobom.

Kiedy warto się zdecydować na stół rozkładany?

Stół rozkładany z powodzeniem zastępuje tradycyjny mebel, a jednocześnie oferuje wiele dodatkowych korzyści. Zdecyduj się na niego, jeśli liczba gości, którzy Cię odwiedzają, jest zmienna. Decyzja o zakupie rozkładanego stołu powinna być podyktowana przede wszystkim Twoimi potrzebami i stylem życia.

Jedną z głównych zalet stołu rozkładanego jest jego wszechstronność. Rozkładany mebel pozwala dostosować wymiary do konkretnych potrzeb. Dzięki temu, kiedy jesteś sam lub z nielicznym gronem gości, możesz korzystać z mniejszego stołu, a gdy organizujesz przyjęcie dla większego grona osób, to możesz błyskawicznie go rozłożyć i zapewnić miejsce dla wszystkich. Stół rozkładany jest idealny do pomieszczeń o niewielkich rozmiarach.

Stół rozkładany to także idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Dzieci zazwyczaj nie zajmują przy stole zbyt dużo miejsca, a zaoszczędzone miejsce lepiej przeznaczyć na przestrzeń do zabawy. Rodzice jednak uwielbiają urządzać przyjęcia z okazji urodzin swoich dzieci – zatem, gdy odwiedzą Cię goście z tej okazji, nie zabraknie Ci miejsc siedzących!

Wybierając stół rozkładany, zwróć uwagę na jakość jego wykonania. Dobrej jakości stół powinien posiadać mechanizm składania, który pozwala na łatwe i bezproblemowe rozkładanie. Blat stołu powinien być stabilny i trwały. 

Zatem stół rozkładany to mebel wszechstronny i praktyczny, idealny dla rodzin i osób, które często organizują przyjęcia. Pozwala dostosować wymiary do konkretnych potrzeb, zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny stół jadalny, a jednocześnie oferuje wygodę i funkcjonalność.

stół do jadalni

Stół do jadalni – podsumowanie

Wybór odpowiedniego stołu do jadalni to bardzo ważna decyzja. Jest zależna od wielu czynników, takich jak: rozmiar i kształt pomieszczenia, styl wystroju, jakość wykonania, funkcjonalność i wygoda. Warto więc dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i preferencjami przed zakupieniem produktu.

Zanim zaczniesz szukać idealnego stołu, zastanów się, jakie wymagania powinien spełniać? Ile osób musi pomieścić? Jaki jest rozmiar Twojej jadalni? Jaki styl aranżacji preferujesz? Przemyślenie tych kwestii umożliwi Ci wybór takiego stołu, który będzie przez lata zapewniał wygodę wszystkim członkom rodziny i gościom.

Shopping Cart
Scroll to Top