Gdzie w domu przyda się dywanik?

dywanik w domu

Każdy detal w domu ma swoje znaczenie, a dywanik to nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny dodatek do wnętrza. Zapewnia ciepło i komfort przemieszczania się po wielu pomieszczeniach, a niekiedy także zabezpiecza przed upadkiem. Wybór odpowiedniego dywanika może wpłynąć na atmosferę i funkcjonalność danego pokoju. Gdzie warto położyć dywanik, by uprzyjemniał codzienne czynności? Zapraszamy do lektury naszego wpisu na ten temat.

Dywanik przyda się w wielu pomieszczeniach Twojego domu. Dowiedz się, gdzie warto go umieścić!

Spis treści:

  1. Jakie funkcje w domu pełni dywanik?
  2. Gdzie umieścić dywanik w domu?
  3. Jak dbać o dywanik?

Jakie funkcje w domu pełni dywanik?

Dywanik wpływa przede wszystkim na estetykę pomieszczenia, w którym się znajduje. Niezależnie od stylu, w jakim zaaranżowałeś swoje mieszkanie lub dom, dywanik stanowi dopełnienie całego wystroju. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego wybór, jeśli wygląd Twojego lokum opiera się na minimalizmie, ponieważ ten nurt dopuszcza wprowadzenie jednego, dominującego kolorystycznie elementu. Dywanik w intensywnej barwie zdecydowanie się do tego nada. 

Oprócz tego dywanik w Twoim domu wpływa też na komfort wykonywania wielu czynności. Zdecydowanie wygodniej zmywa się naczynia w kuchni, jeśli stoi się na miękkiej tkaninie, zamiast na zimnych płytkach. Malowanie się przy toaletce także jest zdecydowanie bardziej komfortowe, gdy pod krzesłem posiada się dywanik. 

Dywanik jest też dobrym sposobem na unieruchomienie mebli, np. taboretu w przedpokoju służącego do zakładania butów. W ten sposób nie tylko ograniczysz jego przesunięcia, ale i zabezpieczysz podłogę przed zarysowaniem. Ten element wystroju wnętrza pełni też funkcję profilaktyki przed upadkiem. Śliska podłoga, np. ta w łazience, może być niebezpieczna – zwłaszcza po wyjściu z wanny lub spod prysznica.  

dywanik w domu

Gdzie umieścić dywanik w domu?

Dywanik przyda się w wielu pomieszczeniach Twojego domu. Komfort, jaki zapewnia, sprawia, że docenisz go praktycznie w każdym pokoju, w jakim go umieścisz!

  • salon – oprócz dużego dywanu, który nadaje się idealnie jako uzupełnienie obszaru, gdzie znajduje się kanapa i ława, w salonie przyda się także mniejszy dywanik. Docenią go zwłaszcza osoby, które kochają przesiadywać w wygodnym fotelu i czytać książki. Dywanik będzie świetnym uzupełnieniem kącika czytelniczo-wypoczynkowego. 
  • kuchnia – większość czynności w kuchni wykonuje się na stojąco. Zdecydowanie bardziej komfortowe – oraz zdrowsze dla nóg – jest stanie na ciepłym dywaniku zamiast na zimnych płytkach. Miękka tkanina chroni przed staniem na twardej podłodze i wyziębieniem stóp. 
  • łazienka – dywaniki w łazience pełnią wiele funkcji. Warto umieścić je nie tylko przy wannie lub brodziku, ale również przy umywalce i sedesie. Dzięki temu zapewnią nie tylko komfort podczas malowania się lub codziennej rutyny pielęgnacyjnej, ale i zabezpieczą przed poślizgiem po wyjściu z kąpieli. Oprócz tego dywanik wchłonie wodę ze stóp, przez co zminimalizuje ryzyko powstania smug na podłodze łazienki. 
  • przedpokój – to pierwsze miejsce, które widzą goście po wejściu do domu, dlatego warto zadbać o pozytywne pierwsze wrażenie. Dywanik w przedpokoju nie tylko ozdobi wnętrze, ale również będzie chronić podłogę przed zabrudzeniami. Postaw na produkt o łatwej w czyszczeniu fakturze i odpornym na ścieranie materiale.
  • sypialnia – w tym miejscu, oprócz funkcji dekoracyjnej, dywanik może pełnić także praktyczną rolę, chroniąc przed zimnymi podłogami i tłumiąc dźwięki. Wybierając dywanik do sypialni, postaw na model o delikatnej fakturze i stonowanej kolorystyce, aby sprzyjał relaksowi i spokojnej atmosferze.
dywanik w domu

Jak dbać o dywanik?

Właściwa pielęgnacja dywanika jest konieczna, by przez długi czas cieszyć się jego pięknym wyglądem. Podstawą jest tutaj oczywiście regularne odkurzanie. Dzięki temu zdołasz usunąć nie tylko zgromadzony na nim kurz i brud, ale i – w przypadku dywanika umieszczonego w przedpokoju – wszelki piasek lub ziemię. Oprócz tego raz na jakiś czas wypierz ten element wystroju. Jest to szczególnie istotne po zimie. Warto też co jakiś czas oddać dywanik do czyszczenia profesjonalnego, dzięki czemu zdołasz pozbyć się ewentualnych plam.

Pamiętaj też, żeby nie umieszczać dywanika – w szczególności tego o intensywnych barwach – w miejscu, gdzie długo padają promienie słoneczne. Niestety może to sprawić, że kolory wyblakną, a sama tkanina może zmienić teksturę po długotrwałym naświetlaniu promieniowaniem UV.

Zainteresowany tematem wystroju wnętrz? Na blogu sklepu MEBLOHAND znajdziesz wiele wpisów, gdzie wyjaśniamy w jaki sposób dbać o styl swoich pomieszczeń! Przeczytasz tam m. in.: jak urządzić pokój gościnny, jaką kanapę do salonu wybrać oraz czym są meble modułowe!

Shopping Cart
Scroll to Top