Co zrobić, żeby białe meble nie zżółkły?

białe meble

Białe meble są obecnie jednymi z najmodniejszych. Bardzo dobrze wpasowują się bowiem w różne style wystroju wnętrz. Z czasem jednak ich kolor może ulec zmianie na gorsze. Szczególnie niepożądanym zjawiskiem jest żółknięcie konstrukcji o mlecznej barwie. Jak więc uniknąć tego efektu i co zrobić, jeśli już, niestety, zdążył powstać? Tego dowiesz się na naszym blogu. Dziś postanowiliśmy bowiem stworzyć kolejny poradnik dotyczący właściwej pielęgnacji mebli.

Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, żeby białe meble nie zżółkły, dłużej zachowując swój atrakcyjny wygląd.

Spis treści:

  1. Czym malować białe meble, żeby nie straciły koloru?
  2. Co może sprawić, że białe meble zaczną zmieniać kolor na żółty?
  3. Jak czyścić białe meble, gdy zaczęły żółknąć?
  4. Podsumowanie

Czym malować białe meble, żeby nie straciły koloru?

Tendencja do żółknięcia jest cechą charakterystyczną wielu białych farb i lakierów bezbarwnych, a zwłaszcza alkidowych oraz olejnych, wykorzystywanych do malowania mebli.  Mechanizmy utwardzania tych artykułów sprawiają, że z biegiem czasu zaczynają tracić pierwotną barwę. Efekt ten jest szczególnie łatwo zauważalny w przypadku konstrukcji, które wcale lub tylko przez krótki czas pozostają w kontakcie z promieniami słonecznymi. Farba zaczyna przybierać bursztynowy lub żółtawy odcień, który będzie ciemniał w miarę starzenia się jej.

Najlepszym sposobem na uniknięcie żółknięcia białych mebli jest unikanie stosowania farb olejnych w celu ich pomalowania. Bo choć są one zazwyczaj trwalsze niż wersje lateksowe, to jednak te drugie charakteryzują się znacznie większą odpornością na utratę koloru. Lakiery uretanowe także przejawiają mniejszą skłonność do żółknięcia, dlatego warto za ich pomocą zabezpieczać jasne meble, pokrywając je jedną lub dwiema warstwami produktu. Poza tym dobrze jest zadbać o to, by białe konstrukcje zostały ustawione w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale jednocześnie z dala od źródeł ciepła typu piec czy kaloryfer. Dlaczego? Ponieważ ich działanie niekorzystnie wpływa na kolorystykę jasnych mebli.

meble systemowe, białe meble

Co może sprawić, że białe meble zaczną zmieniać kolor na żółty?

Ciekawy jest również fakt, że na kolor białych mebli negatywnie może oddziaływać… tytoń. Jeśli więc jesteś palaczem lub mieszkasz z nim, masz kolejny powód ku temu, by spróbować ograniczyć nałóg swój lub innego domownika. Pamiętaj też o unikaniu nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach, gdzie ustawione zostały konstrukcje o jasnej barwie. Ona także jest dla nich niekorzystna – szczególnie, jeśli nie zostaną zabezpieczone za pomocą specjalnego lakieru lub innego preparatu.

Nie musimy chyba za to wspominać, że duże znaczenie ma sposób użytkowania białych komód, krzeseł czy stołów… Gdy bowiem ich wierzchnia warstwa wejdzie w kontakt z substancją w żółtym (lub innym) kolorze, ich barwa może ulec zmianie. A nie każdą plamę można idealnie wyczyścić. Zwłaszcza te, które powstają w wyniku znalezienia się na meblach nawet niewielkiej ilości tłuszczu kuchennego.

Jeżeli jesteś pewien, że Twoje białe meble zostały pomalowane za pomocą farby alkidowej lub sam to zrobiłeś/aś, nie zapomnij o innej, ważnej rzeczy. Nie należy czyścić ich za pomocą środków pielęgnacyjnych z amoniakiem w składzie. Jego właściwości mogą doprowadzić do tego, że farba zacznie żółknąć. W ten sposób dana konstrukcja stanie się mniej atrakcyjna wizualnie, wymagając renowacji lub wymiany na nową. Po co więc sięgać do portfela, skoro można w łatwy sposób tego uniknąć?

biały stół drewniany, białe meble

Jak czyścić białe meble, gdy zaczęły żółknąć?

Jeżeli chodzi o właściwą pielęgnację pożółkłych, białych mebli, należy wykonywać ją w ściśle określony sposób. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przywrócenie im dawnej barwy. Co zatem trzeba zrobić? Wykonaj następujące kroki:

  • napełnij wiaderko ciepłą wodą i dodaj do niej niewielką ilość płynu do mycia naczyń;
  • następnie zmocz gąbkę lub szmatkę z miękkiego materiału (np. mikrofibry) i mocno wyciśnij ją;
  • potem zacznij delikatnie i dokładnie przecierać wybrany mebel;
  • gdy już to zrobisz, spłucz jego powierzchnię za pomocą czystej wody i osusz ją ręcznikiem.

Gdyby działanie według powyższego schematu nie przyniosło oczekiwanych skutków, najpewniej konieczne będzie odmalowanie mebli. Teraz jednak, gdy już wiesz, za pomocą jakiej farby to zrobić, na pewno użyjesz tej właściwej.

Podsumowanie

Białe meble, choć piękne, bywają problematyczne. Chcąc zatem dokonać ich zakupu, warto wybierać wyroby renomowanego producenta. Gwarantujemy, że nasze produkty są malowane za pomocą odpowiednich środków, dlatego długo zachowają swój kolor. Nie wierzysz? Sprawdź! Zapoznaj się z ofertą sklepu MEBLOHAND, a następnie wybierz to, czego potrzebujesz. Swoim Klientom mamy do zaoferowania meble w różnych stylach i do praktycznie każdego pomieszczenia.

Shopping Cart
Scroll to Top