Pielęgnacja drewnianych mebli – na czym polega?

pielęgnacja drewnianych mebli

Choć drewniane meble uważane są za jedne z najbardziej trwałych na rynku, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej zdołają jeszcze dłużej zachować swój atrakcyjny wygląd i będą korzystnie wpływać na wygląd wyposażonego w nie pomieszczenia. W sieci można znaleźć różne porady dotyczące dbania o szafy, komody czy stoliki, dlatego na pewno wiele osób zastanawia się, które z nich rzeczywiście warto wypróbować. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, nie pożałujesz, a pielęgnacja drewnianych mebli przyniesie Ci oczekiwane efekty w krótkim czasie i bez zbędnego wysiłku.

Z tego artykułu dowiesz się

na czym polega odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli i dlaczego warto ją regularnie przeprowadzać.

SPIS TREŚCI

Regularność – dlaczego pielęgnacja drewnianych mebli wymaga jej przestrzegania?

Czego używać podczas czyszczenia mebli?

Pielęgnacja drewnianych mebli – Podsumowanie

Regularność – dlaczego pielęgnacja drewnianych mebli wymaga jej przestrzegania?

Pielęgnacja drewnianych mebli – podobnie zresztą jak innych – wymaga przede wszystkim regularności. Warto przeprowadzać ją raz w tygodniu, a poszczególne czynności nawet codziennie. Jedną z nich jest usuwanie mokrych plam, które powstają m.in. podczas rozlewania herbaty, kawy i innych napojów do naczyń. Drewno jest materiałem wrażliwym na kontakt z cieczami, a oznaką tego bardzo często bywają punktowe zmiany jego koloru. Jeśli więc nie chcesz, by np. Twój stół posiadał ciemne plamy na swojej jasnej powierzchni, nie zwlekaj z pozbywaniem się najmniejszych kropelek nawet zwykłej wody. Ona również może bowiem sprawić, że po pewnym czasie zauważysz na swoich meblach przebarwienia, które niekorzystnie wpłyną na ich wygląd. Najbardziej widoczne będą zaś na jasnych modelach, np. w kolorze bukowym.  

W przypadku mebli wykonywanych z drewna bardzo istotne jest także ich odkurzanie. Dlaczego? Ponieważ z pozoru niegroźny pył może doprowadzić do porysowania powierzchni wyrobów stolarskich. Nie radzimy jednak w celu ich oczyszczania stosować końcówki odkurzacza czy szczotki z twardym włosiem, ponieważ one także są groźne dla mebli drewnianych, gdy stykają się z nimi. Lepiej użyć np. miękkiej ścierki z mikrofibry. Kiedy już pozbędziesz się zalegającego kurzu, możesz dodatkowo użyć pasty lub wosku do mebli, które posiadają bardzo dobre właściwości konserwujące. Nie przesadzaj jednak z ich ilością.

Czego używać podczas czyszczenia drewnianych mebli?

Zacieki oraz kurz to zanieczyszczenia, które nie stanowią wielkiego wyzwania podczas czyszczenia mebli. Znacznie trudniej jest usunąć np. z szafy stojącej w kuchni plamy tłuszczu lub innego rodzaju ciężki brud. Co więc powinieneś zrobić, by pozbyć się ich, a zarazem nie uszkodzić drewnianych elementów wystroju pomieszczenia, w którym przygotowujesz posiłki? Śmiało możesz zastosować domowe sposoby, znane ze swojej skuteczności od wielu lat. Jednym z nich jest wymieszanie łyżeczki płynu do naczyń z ok. dwoma litrami ciepłej wody. Taki środek czyszczący wystarczy równomiernie rozprowadzić po meblach za pomocą gąbki lub miękkiej ścierki, a następnie szybko osuszyć je papierowym ręcznikiem.

Innym – tanim i efektywnym – sposobem pielęgnacji drewnianych mebli jest wykorzystanie w tym celu wyciągu z czarnej herbaty. Nie będziesz potrzebować go zbyt wiele, ponieważ zaparzenie dwóch torebek w zupełności powinno wystarczyć. Kiedy już to zrobisz, poczekaj aż herbata ostygnie, a następnie zanurz w niej np. wacik i dokładnie wyciśnij. Później zacznij przesuwać go dokładnie po powierzchni wybranych mebli, a na sam koniec wytrzyj je do sucha. Dodatkowo warto nałożyć na nie niewielką ilość wosku lub pasty, które nadają pięknego połysku, a dodatkowo chronią wyroby z drewna przed ich niszczeniem. W dodatku wiele środków nabłyszczających nadaje się do zakonserwowania również innych artykułów z tego samego materiału, w tym paneli podłogowych.

pielęgnacja mebli drewnianych

Pielęgnacja drewnianych mebli – Podsumowanie

Poprawna pielęgnacja mebli drewnianych nie musi być czasochłonna i kosztowna. W jej przypadku liczy się przede wszystkim regularność. To ona sprawia, że zadbane konstrukcje zachowują swój świeży wygląd niekiedy nawet przez kilkadziesiąt lat. Dotyczy to zwłaszcza modeli produkowanych z najbardziej trwałych gatunków drewna. Z ich zakupem żadnego problemu nie mają klienci sklepu MEBLOHAND. W jego ofercie można znaleźć różnego rodzaju meble do praktycznie każdego pomieszczenia w domu, mieszkaniu lub biurze. Kiedy więc uznasz, że potrzebujesz ich w danym miejscu, skorzystaj z naszych usług, a my postaramy się spełnić Twoje oczekiwania.

Shopping Cart
Scroll to Top