Armatura łazienkowa – jakie kolory wybrać?

armatura łazienkowa

Do armatury łazienkowej zalicza się wszelkie elementy wyposażenia, które służą do dystrybucji bieżącej wody. Będą to więc m.in. bateria umywalkowa i prysznicowa, umywalka, kabina prysznicowa czy sedes. Współcześnie mogą one przybierać niezwykle zróżnicowane barwy – należy jednak mieć się na baczności, ponieważ nie każde połączenie kolorystyczne będzie wypadało korzystnie. Na co zwracać uwagę, aby Twoja armatura łazienkowa stanowiła idealny zestaw? Kilka porad znajdziesz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę przy doborze kolorystyki armatury łazienkowej.
  1. Armatura łazienkowa – elementy metalowe
  2. Armatura łazienkowa – elementy ceramiczne
  3. Czy można mieszać różne kolory elementów armatury?
  4. Armatura łazienkowa a wybór mebli łazienkowych
  5. Podsumowanie

Armatura łazienkowa – elementy metalowe

Do najbardziej oczywistych elementów metalowych armatury łazienkowej należą bateria umywalkowa oraz prysznicowa lub zamocowana przy wannie. Do nich należy też dopasować kolorystycznie inne elementy metalowe, takie jak uchwyt na papier toaletowy, uchwyty lub relingi na ręczniki, a także kinkiety oświetleniowe, jeśli takie rozważasz.

Dawniej niemal oczywistym wyborem w zakresie elementów metalowych były te pokryte cienką, błyszczącą warstwą chromu, które z uwagi na swój połysk i barwę przypominało srebro. Współcześnie jednak rozwiązanie to wypada na tle różnych innych możliwości dosyć słabo – wydaje się wręcz przestarzałe.

Dużą popularnością cieszą się baterie matowe, w kolorach złotym lub czarnym. Z pewnością stanowią one efektowny element wystroju łazienki, zwłaszcza gdy cechuje je ponadto atrakcyjny kształt. Są też stosunkowo łatwe w utrzymaniu, plamy oraz zacieki nie są na nich szczególnie widoczne.

Należy też jednak zwrócić uwagę na możliwe problemy z bateriami tego typu. W przypadku czarnych baterii ich powłoka zewnętrzna wykonana jest z tworzywa sztucznego, zaś tzw. korpus – z mosiądzu lub innego metalu. Należy zwrócić uwagę na to, czy czarny materiał jest odpowiednio wysokiej jakości, inaczej może prędko zacząć pękać, kruszyć się i przez to wyglądać nieestetycznie.

Jeśli chodzi o baterie w kolorze złotym, to produkowane są one najczęściej z mosiądzu szczotkowanego. Korpus wykonywany jest wówczas z tego samego lub innego metalu, np. stali nierdzewnej. Pierwsze rozwiązanie zapewnia temu elementowi armatury wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne, jednocześnie jednak jest stosunkowo drogie. W drugim przypadku cena będzie zazwyczaj niższa, ale żywotność baterii może okazać się krótsza.

armatura łazienkowa

Armatura łazienkowa – elementy ceramiczne

Armatura łazienkowa to nie tylko baterie metalowe, ale również elementy ceramiczne. Tutaj należy wymienić przede wszystkim umywalkę, sedes czy wannę albo brodzik prysznica. Te ostatnie elementy wyposażenia mogą też być wykonywane z metalu lub tworzyw sztucznych.

Dawniej przy aranżowaniu łazienek właściwie nie brano pod uwagę innej barwy elementów ceramicznych niż białe. Współcześnie ulega to zmianie i coraz częściej spotkać można armaturę w kolorze czarnym, brązowym, granatowym, zielonym czy czerwonym. Są to z pewnością ciekawe propozycje, jednak trzeba zwracać uwagę na to, aby były one dobrze dopasowane do reszty wystroju pomieszczenia.

Szczególnie problematyczne są czarne elementy, wchodzące w regularny kontakt z wodą. Bardzo widoczne są na nich białe ślady z kamienia, które z czasem mogą się okazać trudne do usunięcia. Dlatego, np. czarna wanna albo sedes, choć na początku mogą prezentować się świetnie, bardzo szybko stracą swój piękny wygląd.

Czy można mieszać różne kolory elementów armatury?

Odpowiedź brzmi: tak, ale z umiarem. Bardzo dobrym pomysłem jest łączenie elementów metalowych w różnych kolorach, np. czarnym i złotym. Do często stosowanych rozwiązań należy odróżnianie za pomocą koloru poszczególnych stref łazienki, np. bateria prysznicowa i elementy wykończeniowe kabiny mogą być złote, a bateria umywalkowa i uchwyt na ręcznik do rąk – czarne. Pamiętaj jednak wówczas, że wszystkie elementy powinny być albo matowe, albo błyszczące.

Dużo rzadziej łączy się różne kolory innych elementów armatury, np. umywalki i sedesu. Przeważnie pozostają one białe, czasem projektanci decydują się na mniej oczywiste tworzywa, jak szkło czy kamień. Jeżeli już decydujesz się na coś o określonej barwie, to pamiętaj, że trzeba ją dopasować do pozostałych elementów wyposażenia, w tym mebli łazienkowych. Więcej o tym, czym kierować się przy ich wyborze, przeczytasz tutaj. Warto też dowiedzieć się, jakich błędów powinieneś unikać.

armatura łazienkowa

Armatura łazienkowa a wybór mebli łazienkowych

Nie ulega wątpliwości, że armatura łazienkowa oraz meble powinny tworzyć spójną całość. W naszym sklepie mamy Ci do zaoferowania wyposażenie, które dopasuje się do wielu bardzo różnorodnie urządzonych łazienek. Godne polecenia są choćby zestawy łazienkowe Adel, liczące sobie od dwóch do czterech elementów. Meble te występują w trzech wariantach kolorystycznych: dąb Sonoma, biały lub Artisan.

Podsumowanie

Przy wielkiej liczbie dostępnych opcji kolorystycznych wybór armatury łazienkowej nie należy dziś do najłatwiejszych. Warto jednak zadać sobie nieco trudu, aby uzyskać efekt godny pozazdroszczenia. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że remont łazienki przeprowadza się zwykle raz na kilkanaście lat – kto chciałby tyle czasu patrzeć na wnętrze, które prezentuje się mało atrakcyjnie?

Shopping Cart
Scroll to Top