Meble do łazienki – jakie wybrać?

meble do łazienki

Meble do łazienki są takim elementem wyposażenia domu, który trzeba starannie przemyśleć. Muszą być one dobrej jakości i cechować się odpornością na zniszczenia. W łazience często panuje wilgoć, więc sprzęty mogą być narażone na pękanie lub pęcznienie. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup wyposażenia w solidnej firmie, która w swojej ofercie posiada meble odporne na te czynniki.

Z tego artykułu dowiesz się 

o czym trzeba pamiętać wybierając meble do łazienki, jakie są najbardziej praktyczne meble oraz na co zwrócić uwagę przy projektowaniu łazienki.

Spis treści:

O czym pamiętać przy wyborze mebli do łazienki?

Projektowanie łazienki

Meble do łazienki – rodzaje

Szafki łazienkowe z lustrem

Szafka pod umywalkę

Słupki łazienkowe

Meble do łazienki w zestawie

Meble do łazienki – podsumowanie

O czym pamiętać przy wyborze mebli do łazienki?

Łazienka to często dosyć małe pomieszczenie, które musi pomieścić sporo obiektów. Oprócz mebli znajdują się tam takie elementy jak: toaleta, bidet, umywalka, prysznic lub wanna oraz pralka, których nie da się przestawić. 

Same te najważniejsze rzeczy zajmują już sporo miejsca, a przecież musisz mieć także przestrzeń do przechowywania przyborów kosmetycznych, ręczników, środków czystości i innych tego typu przedmiotów. Z tego względu warto jest wybrać meble, które posiadają sporą liczbę szafeczek, półek oraz szuflad. 

Należy również pamiętać o tym, że łazienka jest pomieszczeniem, gdzie panują specyficzne warunki – woda, duża wilgotność oraz zmienna temperatura. Z tego powodu meble do łazienki są specjalnie projektowanie, aby przetrwać te trudności. Meble przeznaczone do innych pomieszczeń, w łazience szybko by się zniszczyły.

Projektowanie łazienki

Jak już było wspomniane wcześniej, łazienka jest niezbyt dużym pomieszczeniem, które musi pomieścić sporo elementów. Wobec tego jeszcze przed wyborem mebli warto skupić się na zaprojektowaniu całego rozkładu tego pomieszczenia. 

Żeby nie popełnić żadnego błędu, warto rozrysować projekt łazienki, który będzie uwzględniał wszystkie elementy tego pomieszczenia. Nie można przy tym zapomnieć o takich detalach jak: gniazdka, złącza elektryczne, przyłącza wodne i kanalizacyjne, wentylacja czy okna.

Przy tworzeniu projektu łazienki zwróć również uwagę na to, aby odstępy między poszczególnymi elementami nie były zbyt małe. Łazienka musi być miejscem użytkowym, dlatego nie może być przeładowana. Do każdego segmentu użytkownicy muszą mieć łatwy, bezproblemowy dostęp.

Jeśli Twoja łazienka jest na tyle ciasna, że trudno jest wybrać idealny układ całego wyposażenia, to zamiast wanny lepiej postawić na prysznic. Oszczędzi to sporo miejsca. 

Meble do łazienki – rodzaje

Meble do łazienki można podzielić na kilka rodzajów. Każde z nich sprawdzą się do innych potrzeb, dlatego zastanów się wcześniej, jakie są Twoje wymogi.

Szafki łazienkowe z lustrem

Szafka łazienkowa z lustrem to alternatywa dla zwykłego lustra, która jest bardzo wygodnym i praktycznym wyborem do wszystkich łazienek. Sprawdza się szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, bo oszczędza sporo miejsca. Na półkach za lustrem można pomieścić sporo przedmiotów.  

Meble do łazienki oraz reszta wyposażenia powinna być zamontowana w taki sposób, żeby każdy ich użytkownik miał do nich wygodny dostęp. Z tego powodu wieszając lustro lub szafkę łazienkową z lustrem weź pod uwagę wzrost domowników, tak aby każdy mógł przejrzeć się w lustrze i wygodnie korzystać z półek.

Lustro w łazience dodatkowo wizualnie powiększa przestrzeń w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych łazienek.

Szafka pod umywalkę

Meble do łazienki przeznaczone pod umywalkę to najbardziej popularne wyposażenie tego pomieszczenia. Bardzo rzadko widuje się teraz w prywatnych domach wolno stojące umywalki. Jest to spowodowane tym, że szafka pod umywalką jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.  

Dzięki takiej szafce ukryjemy nieestetyczne elementy umywalki. Nadaje to wnętrzu łazienki elegancji i poczucia czystości.

W takich szafkach można przechowywać bardzo dużo rzeczy. Zamykana część świetnie sprawdzi się do schowania środków czystości oraz innych przedmiotów, których nie chcemy mieć na codziennym widoku. Otwarte półki natomiast są doskonałym miejscem do postawienia często używanych przedmiotów, a także tych, które zawsze warto jest mieć pod ręką.

Słupki łazienkowe

Słupki to bardzo wygodne i praktyczne meble do łazienki. Dzięki temu, że są wąskie i wysokie można wpasować je pomiędzy innymi elementami wyposażenia praktycznie każdej łazienki. Słupki są wyposażone w praktyczne i wygodne półki, które są w stanie pomieścić wiele przedmiotów.

Dzięki temu, że posiadają zarówno zamknięte szafki, jak i otwarte półki można wykorzystać je do przechowywania różnych przedmiotów. Zamknięte szafki świetnie sprawdzą się do przechowywania ręczników, proszków, papieru toaletowego oraz innych przedmiotów, których nie musimy mieć na widoku, tuż pod ręką. 

Z kolei otwarte półki będą idealne do trzymania tam tych rzeczy, które są często w użyciu, na przykład suszarki do włosów, pędzli do makijażu czy kosmetyków do codziennego użytku.

Ten rodzaj umeblowania występuje również w niskiej wersji – nazywa się go czasem półsłupkiem. Jest o połowę niższy niż zwykły słupek. Nadaje się do wykorzystania jako blat pomocniczy, na przykład przy umywalce. Może również służyć jako miejsce na dekoracje.

Słupek niski ADEL

Meble do łazienki w zestawie 

Jeśli do swojej łazienki chcesz kupić minimum dwa meble, to możesz nabyć je w zestawie. Takie rozwiązanie będzie korzystniejsze cenowo niż kupienie ich osobno.

  • mały zestaw łazienkowy, składający się z szafki pod umywalkę oraz wiszącej szafki z lustrem, sprawdzi się do najmniejszych łazienek;
  • w zestawie z trzema elementami również znajduje się szafka pod umywalkę oraz wisząca szafka z lustrem, trzecim elementem zestawu może być albo słupek, albo półsłupek;
  • W największym zestawie nie musisz wybierać pomiędzy słupkiem, a półsłupkiem. Znajdują się w nim oba, a wraz nimi szafka pod umywalkę oraz wisząca szafka z lustrem.

Meble do łazienki – podsumowanie

Meble do łazienki są elementem wyposażenia, który trzeba dobrze przemyśleć. Oprócz wybrania odpowiedniego rodzaju zabudowy do swojej łazienki zwróć szczególną uwagę, aby były one wykonane z jak najlepszych materiałów. Muszą przecież przetrwać ekstremalne i zmienne warunki, jakie panują w łazience. Takie meble znajdziesz tutaj.

Shopping Cart
Scroll to Top