Sposoby na przechowywanie ubrań 

szafa z led dąb sonoma, sposoby na przechowywanie

Czy w małym mieszkaniu, czy w dużym domu – wszędzie trzeba utrzymywać porządek. Aby uniknąć bałaganu, musisz znaleźć odpowiednie sposoby na przechowywanie wszystkich swoich rzeczy, zwłaszcza ubrań. Potrzebujesz do tego zarówno odpowiednich mebli, jak i przemyślanych patentów, żeby wszystko odpowiednio w nich rozlokować. Gdy stworzysz konkretny plan, pozostanie Ci już tylko się go trzymać.

Z tego artykułu dowiesz się

jak zorganizować porządek w szafie, zagospodarować szuflady, co zrobić z ubraniami sezonowymi oraz poznasz świetne sposoby na przechowywanie butów i ubrań.

Spis treści:

Sposoby na przechowywanie – organizacja szafy

Sposoby na przechowywanie ubrań w szufladach

Przechowywanie ubrań wierzchnich i butów

Sposoby na przechowywanie ubrań sezonowych

Podsumowanie

Sposoby na przechowywanie – organizacja szafy

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz mniejszej, czy większej szafy – jeśli chcesz być dobrze zorganizowany, to musisz wybrać jak najbardziej funkcjonalny mebel. Doskonale sprawdzą się takie sprzęty, które są wyposażone zarówno w zwykłe półki oraz szuflady, jak i miejsce do wieszania rzeczy na wieszakach. 

Aby w Twojej szafie zawsze panował porządek, trzymaj się kilku podstawowych zasad:

 • Podziel swoją odzież według sezonów – nie ma potrzeby mieszania zimowych swetrów z letnimi spodenkami. Wprowadza to niepotrzebny nieład i sprawia, że podczas codziennych poszukiwań odpowiedniej stylizacji musisz przekopywać się przez zbyt dużą ilość rzeczy.
 • Sortuj wszystko według rodzajów i kolorów – łatwiej będzie Ci się odnaleźć we własnej szafie, jeśli wszystkie koszulki, spodnie i bluzy będą miały wyodrębnione dla siebie miejsca. Jeśli dzielisz szafę z inna osobą, to również oddziel od siebie Wasze ubrania.
 • Jak najwięcej odzieży powieś na wieszakach – ubrania będą się lepiej prezentowały i szybciej odnajdziesz to, czego szukasz. Koszule możesz powiesić na wieszakach, a bluzy ułożyć na półkach lub w szufladach.
 • Najczęściej używane rzeczy miej w zasięgu ręki, najlepiej na wysokości oczu – rzadziej wykorzystywane umieść na wyższych półkach.
 • Rób regularne przeglądy – co jakiś czas sprawdzaj, co znajduje się w Twojej szafie. Jeśli widzisz ubrania, których od dawna nie nosisz i raczej nie masz zamiaru z nich korzystać, to pozbądź się ich, żeby niepotrzebnie nie leżały w czeluściach szafy.
 • Małe rzeczy trzymaj razem – wszystkie nieduże rzeczy, które łatwo gdzieś zaplątać, takie jak bielizna czy dodatki, trzymaj razem, na przykład w szufladach, a jeśli ich nie masz – wstaw do szafy dedykowane dla nich koszyki organizacyjne lub pudełka.
 • Składaj rzeczy – pamiętaj o równym składaniu wszystkich ubrań, które kładziesz na półki, dzięki temu będziesz mieć więcej miejsca. Rzucanie wszystkiego byle jak sprawi, że w nawet największej szafie na nic nie będzie miejsca.

Sposoby na przechowywanie ubrań w szufladach

Niezależnie od tego, czy chcesz uporządkować tylko szufladę z bielizną, czy wszystkie swoje ubrania chcesz gromadzić w komodzie z szufladami – wykorzystaj te dwa proste i funkcjonalne sposoby na przechowywanie. Zamiast układać rzeczy jedne na drugich – złóż je w prostokąty lub zroluj i ustaw pionowo! Nie martw się – ten sposób nie sprawi, że Twoje ubrania będą bardziej pomięte, wręcz przeciwnie. Rolowanie ubrań spowoduje, że nie będą one miały żadnych zagnieceń. Poza tym, wykorzystując oba te patenty naraz, zyskujesz jeszcze więcej:

 • dzięki temu łatwo będzie Ci utrzymać porządek;
 • od razu widzisz, co masz;
 • każdą rzecz bez problemu możesz wyjąć;
 • nie musisz przekopywać się przez stertę ubrań;
 • oszczędzasz miejsce;
 • nie musisz tak dużo prasować.

Jeśli w komodzie chcesz przechowywać też inne rzeczy niż ubrania – zaopatrz się w organizery. Małe przedmioty, kosmetyki czy różnego rodzaju akcesoria, łatwo się plączą i tworzy się przez to bałagan. Dzięki włożeniu do szuflad organizerów lub zwykłych koszyczków zapanujesz nad nieporządkiem i zawsze będziesz w stanie szybko znaleźć to, czego potrzebujesz. Alternatywą dla tego sposobu przechowywania są maty antypoślizgowe do szuflad. Dzięki nim ułożone rzeczy zostają na swoich miejscach.

sposoby na przechowywanie

Przechowywanie ubrań wierzchnich i butów

Znajdujące się na wierzchu buty oraz ubrania, takie jak kurtki i płaszcze, a także czapki, szaliki czy rękawiczki odejmują estetyczności każdemu wnętrzu. Jeśli chcesz zapanować nad swoim obuwiem – kup specjalną szafkę na buty, która pomieści sporo par oraz nada wnętrzu eleganckiego i gustownego wyglądu. Mebel ten przystosowany jest do przechowywania w nim butów, więc nie musisz się martwić, że któreś się zgniotą lub zmienią swój kształt.

Innym bezpiecznym sposobem przechowywania butów jest wkładanie ich do oryginalnych pudełek, które można ustawiać w szafie jedno na drugim. Pamiętaj jednak, aby naklejka z informacjami o danej parze znalazła się przodem do Ciebie. Pomoże Ci to uniknąć chaosu.

Pojedynczo wiszące kurtki nie wyglądają źle w przedpokoju, jeśli jednak masz ich sporo, to warto jest zainwestować w szafę do przedpokoju. Spokojnie zmieszczą się w niej wszystkie rzeczy, które nie powinny być na widoku, a pomieszczenie zyska na estetyce.

Sposoby na przechowywanie ubrań sezonowych

Powyższe sposoby na przechowywanie dotyczą rzeczy używanych na co dzień. Jeśli chcesz, aby panował u Ciebie całkowity porządek i harmonia, to sezonowe rzeczy, których aktualnie nie potrzebujesz, pochowaj w pudła. Podpisz je i odstaw w takie miejsce, w którym nie będą zawadzać. Może być to strych, garderoba, duża szafa w sypialni lub nawet wnętrze kanapy

Aby rzeczy, które chowasz na inny sezon, zajmowały mniej miejsca, możesz zainwestować w worki próżniowe na ubrania. Po włożeniu do nich odzieży, za pomocą odkurzacza, odsysa się z nich nadmiar powietrza. Dzięki temu zajmują kilka razy mniej miejsca niż normalnie. Ponadto, dzięki przechowywaniu rzeczy w workach próżniowych, po kilku miesiącach ubrania są nadal czyste, świeże, bez charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu długiego leżenia w szafie. Pamiętaj, aby w jednym worku znajdowały się rzeczy o podobnym przeznaczeniu. 

szafa przesuwna

Podsumowanie

Wszystkie możliwe sposoby na przechowywanie ubrań są dobre, ale pod jednym warunkiem – jeśli wykonujesz regularne porządki. Często korzystamy z szafy w biegu, rujnując przy tym panujący tam ład. Dlatego co jakiś czas warto jest poświęcić chwilę i przywrócić wszystko do pierwotnego porządku. 

Przy okazji sprzątania można również regularnie kontrolować stan swojej garderoby. Jeśli masz w szafie ubrania, których nie nosisz i leżą (lub wiszą) nieużywane co najmniej rok, to nie warto marnować na nie miejsca. Istnieje bardzo niewielka szansa, że jeszcze je kiedykolwiek założysz. Takich ciuchów możesz się spokojnie pozbyć – wyrzuć je lub sprzedaj.

Shopping Cart
Scroll to Top