Jakie strefy funkcjonalne powinny być wydzielone w każdym mieszkaniu?

strefy funkcjonalne

Dobrze zaaranżowane wnętrze to nie tylko dobór odpowiednich dodatków czy kolorów. Aby przestrzeń w domu lub mieszkaniu była jak najbardziej wygodna, praktyczna oraz ergonomiczna, warto wydzielić strefy funkcjonalne. Przynosi to wiele korzyści zarówno w otwartych, jak i zamkniętych wnętrzach. O ich wydzieleniu należy pomyśleć już na etapie projektowania pomieszczeń. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

czym są strefy funkcjonalne, co do nich należy oraz jak je wyodrębnić.

Spis treści:

Czym właściwie są strefy funkcjonalne?

Dzienne strefy funkcjonalne

Prywatne strefy funkcjonalne

Strefa komunikacyjna

Gospodarcze strefy funkcjonalne

Podsumowanie

Czym właściwie są strefy funkcjonalne?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużym domem, czy małym mieszkaniem, podział na strefy funkcjonalne polega na wydzieleniu odrębnych przestrzeni, które mają służyć domownikom do konkretnych czynności.

Możemy wyróżnić cztery główne strefy funkcjonalne:

  • użytkową/dzienną;
  • prywatną/nocną;
  • komunikacyjną;
  • gospodarczą.

Każdą z tych przestrzeni możemy podzielić na kolejne, mniejsze podstrefy.

Dzienne strefy funkcjonalne

Należą do nich wszystkie przestrzenie, w których na co dzień spotykają się mieszkańcy domostwa i przyjmowani są goście. Na ogół są to salon, jadalnia oraz kuchnia. Jeśli są to osobne pomieszczenia, to podział jest oczywisty. Natomiast jeśli mieszkanie ma charakter otwarty, to warto jest wyraźnie oddzielić od siebie poszczególne strefy. Najłatwiej jest zrobić to za pomocą mebli.

Aby wyznaczyć wypoczynkową część salonu, zamiast zwykłej kanapy wybierz narożnik, który dzięki swojemu kształtowi wyraźnie wydzieli strefę relaksacyjną. Do tego obszaru zamiast stołu wybierz ławę. Jej niewielka wysokość będzie współgrała z poziomem miejsc siedzących. 

W strefie jadalnej oczywiście musi znaleźć się stół. Powinien stać w taki sposób, aby z każdej strony był do niego łatwy dostęp.

Wydzielenie kuchni w otwartej przestrzeni można wykonać na różne sposoby. Wszystko zależy od osobistych preferencji domowników. Strefa ta może być całkowicie otwarta. Jeśli jednak chcesz oddzielić ją od reszty przestrzeni, to możesz zrobić to przez meble kuchenne. Aby zaznaczyć odrębność kuchni, można postawić wyspę kuchenną. Dobrym sposobem jest wstawienie drewnianej ścianki działowej, parawanu lub innego dowolnego mebla. 

Oczywiście kuchnię również możemy podzielić na jeszcze mniejsze strefy funkcjonalne, takie jak:

  • gromadzenie zapasów – lodówka, zamrażarka oraz spiżarka;
  • przechowywanie naczyń – szafki z talerzami, miskami, szklankami, kubkami; 
  • zmywanie – zlew, ociekacz, zmywarka, kosz, środki czystości;
  • przygotowywanie posiłków – sztućce, deski do krojenia, przyprawy oraz produkty takie jak oleje, kawa czy herbata;
  • gotowanie – kuchenka i płyta grzewcza, piekarnik, mikrofala, garnki, formy do pieczenia oraz okap.

Prywatne strefy funkcjonalne 

Do prywatnej strefy funkcjonalnej, zwanej często nocną, należą: sypialnie, garderoba oraz miejsca przeznaczone do pracy i nauki. W tych przestrzeniach z pewnością pragniesz zaznać odrobiny prywatności, lubisz przebywać tam w pojedynkę. Zazwyczaj nie wpuszczasz też tam swoich gości. W mniejszych domostwach nie istnieje możliwość zagospodarowania oddzielnych pomieszczeń do spania, pracy czy przechowywania ubrań. 

Aby w obrębie jednego pomieszczenia oddzielić od siebie poszczególne strefy, można sporządzić takie plany już na etapie wyboru projektu. Oddzielenie osobnych sfer jest łatwiejsze, gdy pokoje nie są ani kwadratowe, ani prostokątne, ale w kształcie litery „L”. 

Nawet jeśli Twoje pokoje mają inny kształt niż litera „L”, to możesz oddzielić poszczególne strefy dzięki meblom. W części sypialnej musi oczywiście stać łóżko. Popularny układ, w którym rodzice śpią w salonie na kanapie, jest bardzo niekorzystny, ponieważ zaburza podział na strefy, wprowadza nieład i dyskomfort dla całego domostwa.

W części przeznaczonej do pracy powinno znaleźć się biurko. Dzięki temu o wiele łatwiej jest skupić się na wykonywanej pracy czy nauce. Praca domowa wykonywana na stole w jadalni czy raporty uzupełniane w sypialnianym łóżku nie są dobrym pomysłem. W takich sytuacjach komfort i wydajność pracy są znacznie obniżone. 

strefy funkcjonalne

Strefa garderobiana powinna być wyposażona w szafę lub komodę. Warto pamiętać o tym, żeby przechowywać swoją odzież tylko w tej strefie. Choć bardzo wygodne jest zostawianie stosów ubrań na łóżku lub krześle, to nie warto tego robić. Przechowywanie ubrań w ten sposób zaburza cały układ pomieszczenia i wprowadza niepotrzebny chaos. 

Jeśli należysz do osób, które lubią czytać książki, to stwórz własną podstrefę do czytania. Zamiast oddawać się lekturze na łóżku zorganizuj sobie kącik z fotelem przeznaczony tylko do czytania. Łóżko powinno służyć wyłącznie do spania.

Strefa komunikacyjna

Ta strefa pełni rolę przejściową, należą do niej wszystkie korytarze, schody oraz przedpokój. Powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Jednak nie może być w niej zbyt ciasno. W tej strefie powinno być tyle miejsca, aby dwoje ludzi mogło się w niej swobodnie minąć.

Ta strefa może wydawać się mało znacząca, jednak nic bardziej mylnego! Strefa komunikacyjna pełni bardzo istotną rolę. Dzięki dobrze zaprojektowanym korytarzom domownicy mogą bez problemu przemieszczać się między wszystkimi pomieszczeniami w budynku. Korytarze są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pokoje przejściowe.

W przedpokoju również możemy wyróżnić mniejsze podstrefy. Musi znaleźć się w nim miejsce do pozostawiania butów i kurtek; miejsce, gdzie łatwo zmieniać obuwie (tu warto ustawić siedzisko) oraz wyjście. 

Gospodarcze strefy funkcjonalne

Do stref gospodarczych zazwyczaj również nie zaprasza się nikogo z zewnątrz. Do strefy gospodarczej zaliczane są: spiżarnia, kotłownia, pralnia oraz garaż. Często jedno pomieszczenie ma wiele funkcji.

strefy funkcjonalne

Podsumowanie

W obrębie każdego domostwa powinno się dokonać podziału na strefy funkcjonalne. Oddzielenie od siebie poszczególnych stref ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich domowników. Niestety nie w każdym domu czy mieszkaniu można pozwolić sobie na wprowadzenie wszystkich możliwych funkcjonalności, jednak warto postarać się, aby było ich jak najwięcej. Jeśli jesteś na etapie projektowania swojego domu, to zwróć uwagę zarówno na to, jakie role będą pełnić poszczególne pomieszczenia, jak i na to, jakie meble do nich dopasować.

Shopping Cart
Scroll to Top