Rośliny w domu – jakie i gdzie je umieścić?

rośliny w domu

Najlepszą dekoracją każdego domu i mieszkania są rośliny. Nie tylko doskonale się prezentują, ale również poprawiają samopoczucie i uspokajają. Ożywiają wnętrze, w którym się znajdują. Rośliny w domu podnoszą wilgotność oraz oczyszczają powietrze. I przede wszystkim – są po prostu piękne.

Z tego artykułu dowiesz się 

jakie rośliny będą czuły się dobrze po danej stronie świata,
jakie rośliny wstawić do konkretnego pomieszczenia
oraz jakie meble świetnie sprawdzą się jako kwietniki.

Spis treści:

1. Rośliny w domu a strona świata

2.Rośliny w domu – gdzie umieścić?

2.1.Rośliny w domu – salon

2.2.Rośliny w domu – sypialnia

2.3.Rośliny w domu – kuchnia i jadalnia

2.4.Rośliny w domu – łazienka

3.Podsumowanie

Rośliny a strona świata

rośliny w domu

Dla roślin domowych bardzo ważne jest to, na jaką stronę świata wychodzi okno pomieszczenia, w którym stoją. Niektóre z nich świetnie odnajdą się w bardzo nasłonecznionych miejscach, inne będą tam umierały. Podobnie ma się sytuacja z najbardziej zacienionymi miejscami. Po której stronie świata rośliny w domu najlepiej się odnajdą?

Najbardziej nasłonecznioną stroną jest ta wychodząca na południe. NIe sprawdzą się tam rośliny o delikatnych, wrażliwych na promienie słoneczne liściach. Takie rośliny, jak na przykład syngonium, mogą zostać poparzone, przez co pojawią się na nich brzydkie plamy. Na południowej stronie najlepiej będą czuły się: aloesy, wilczomlecze, pelargonie, żyworódki, palmy, zioła, cytrusy, oplątwy, sansewierie oraz oczywiście kaktusy i sukulenty. Należy pamiętać, że rośliny w tym miejscu trzeba podlewać trochę częściej niż te po innych stronach świata. 

Na wschodnią i zachodnią stronę promienie słoneczne padają bezpośrednio tylko przez krótki czas. Przez większość dnia światło jest tam rozproszone. Dobrze jest umiejscowić tam rośliny kwitnące oraz te z wargiegacją (takie, których liście odbarwione są na biały kolor). Poza tym dobrze będzie tam takim gatunkom jak: alokazje, anthuria, krotony, diffenbachie, figowce, syngonia, szeflery, zielistki, draceny, maranty, storczyki, begonie, hoye, bluszcze, fiołki oraz azalie. Te rośliny możesz również postawić w głębi pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południe.

Strona północna jest najmniej nasłoneczniona. Występuje tam jedynie rozproszone światło. Wiele gatunków będzie się tam czuło źle, ale są i takie, dla których jest to dobre miejsce do życia. Roślinami dającymi radę rosnąć w zacienionym miejscu są: epipremnum, kliwie, asparagusy, bluszcze, dieffenbachie, cyklameny, juki, pilee, monstery, philodendrony, fiołki, begonie, aglaonemy, zroślichy, chryzantemy, kalatee, azalie, zielistki i ceropegie. Choć te rośliny doskonale funkcjonują w cieniu, to co kilka tygodni warto przestawić je w bardziej słoneczne miejsce. 

Gdzie umieścić rośliny?

Najbardziej oczywistym miejscem do trzymania roślin doniczkowych jest parapet. Nie zawsze jednak rośliny mogą na nim stać, poza tym warto jest udekorować zielenią nie tylko okolice okien, ale i resztę domu. Każda odmiana potrzebuje innych warunków. Rośliny w domu nie mogą rosnąć byle gdzie. Ważna jest temperatura, wilgotność oraz nasłonecznienie danego pomieszczenia. W którym pomieszczeniu ustawić jakie rośliny?

Rośliny w domu – salon

Salon to pokój, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. Tam też umieszcza się najwięcej mebli, które mogą pełnić funkcję kwietników. Duże rośliny można postawić po prostu na podłodze, jednak jest to niewskazane przy ogrzewaniu podłogowym. W takim przypadku duże okazy: monstery, palmy, fikusy, paprocie, skrzydłokwiaty czy zamiokulkasy możesz usytuować na małym stoliku o eleganckim wyglądzie, który nie będzie zajmował zbyt dużo przestrzeni.

Małe i średnie rośliny takie jak: filodendrony, begonie, alokazje, syngonia, sansewierie, kaktusy i sukulenty możesz postawić na regale. Dobrym pomysłem będzie zarówno umieszczenie roślin pomiędzy książkami i innymi przedmiotami, jak i przeznaczenie całego regału tylko na zielone ozdoby. Innym doskonałym miejscem na nieduże rośliny będzie komoda. To dobre rozwiązanie – zwłaszcza wtedy, gdy nie masz pomysłu, jakie ozdoby na niej postawić.

Rośliny pnące i zwisające takie jak: ceropegie, trzykrotki, bluszcze, hoye, starce, scindapsusy, peperomie lub paprotki dobrze wyglądają umieszczone na wysokości, na przykład na półce nad telewizorem

rośliny w domu

Rośliny w domu – sypialnia

Najlepszymi roślinami do sypialni są te, które wytwarzają tlen w nocy oraz te, które najskuteczniej oczyszczają powietrze. Należą do nich: anthuria, aglaonemy, begonie, bluszcze, zielistki, aloesy, skrzydłokwiaty, sansewierie, grubosze, figowce, hoye oraz storczyki. 

Podobnie jak w salonie, w sypialni również możesz ustawić je na komodzie. Te mniejsze będą dobrze prezentowały się również na stoliku nocnym. Nie ma przeszkód, aby epipremnum, które jest rośliną pnącą i nie potrzebuje dużej ilości światła, postawić na szafie.

Jeśli masz w sypialni biurko, to na nim również możesz postawić zieloną ozdobę. Roślina umili Ci pracę i poprawi samopoczucie. Najlepiej wybrać małą roślinę, która zbytnio się nie rozrośnie – tak, aby nie przeszkadzała Ci w działaniu.

Rośliny w domu – kuchnia i jadalnia

Kuchnia i jadalnia to miejsca, w których dużo się dzieje, a warunki są z reguły niesprzyjające roślinom. W kuchni zazwyczaj jest bardzo wilgotno i gorąco. W tych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się rośliny odporne na trudne warunki: storczyki, aloesy, bromelie oraz wszelkiego rodzaju zioła, na przykład mięta czy oregano. 

Idealnym miejscem dla roślin w kuchni lub jadalni jest stół. Zielona ozdoba będzie się pięknie prezentowała i umilała codzienne posiłki. 

Rośliny w domu – łazienka

Jeśli w Twojej łazience nie ma okien, to nie wstawiaj do niej roślin nawet tych cieniolubnych, bo szybko się z nimi pożegnasz. Jeżeli jednak w Twojej łazience znajduje się okno, to śmiało możesz umieścić w niej zielonych przyjaciół.

W łazience najlepiej czują się rośliny, które lubią dużą wilgotność powietrza. Należą do nich takie odmiany jak: oplątwy, bluszcze, skrzydłokwiaty, paprocie, monstery, sansewierie, kalatee, syngonia, zielistki, anthuria, a także philodendrony. Dobrym miejscem na postawienie rośliny w łazience jest niski słupek łazienkowy.

rośliny w domu

Podsumowanie

Rośliny w domu są niezbędne! Bez względu na Twoją sytuację mieszkaniową, na pewno znajdziesz gdzieś dla nich miejsce, ponieważ istnieje mnóstwo możliwości ich usytuowania oraz mnóstwo gatunków, które można dopasować do warunków, jakie masz u siebie w domu. Prawie każdy mebel może służyć za kwietnik. Musisz jedynie pamiętać o podlewaniu swoich zielonych towarzyszy 😉.

Jeśli chcesz znaleźć estetyczne meble dobrej jakości, które w dodatku świetnie będą komponowały się z roślinami – sprawdź ofertę sklepu tutaj.

Shopping Cart
Scroll to Top