Jak wybrać odpowiednie biurko?

odpowiednie biurko, biurko pod oknem

Niezależnie od tego czy uczysz się, czy pracujesz, wybór odpowiedniego biurka to jedna z najistotniejszych kwestii, jaka będzie miała wpływ nie tylko na wygląd Twojego pokoju czy biura, ale też na Twoje samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Odpowiednie biurko to wygoda, zdrowie, dobra organizacja przestrzeni i ogólny komfort użytkowania oraz uczenia się i pracy. 

Przeznaczenie biurka

Przed rozpoczęciem poszukiwań biurka odpowiedniego do Twoich potrzeb powinieneś najpierw zastanowić się, jakie będzie jego zastosowanie. Nie każde biurko będzie odpowiednie dla każdego użytkownika. 

Po pierwsze musisz zastanowić się, jak najczęściej będziesz go używać. Wyższe potrzeby użytkowe będą mieć uczeń, student, pracownik biurowy czy gracz komputerowy. W dwóch ostatnich przypadkach znaczenie ma również to czy korzystasz z laptopa, czy komputera stacjonarnego. 

Po drugie powinieneś mieć świadomość, jakie są Twoje osobiste preferencje. Niektórym użytkownikom potrzebne jest mnóstwo miejsca do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, a inni lepiej odnajdują się w minimalistycznym stylu bez zbędnych rozpraszaczy.

Po trzecie warto przeanalizować, jak dużo czasu spędzasz przy biurku w ciągu dnia. Im więcej czasu przebywasz przy biurku i im więcej czynności tam wykonujesz, tym Twoja przestrzeń robocza powinna być większa. Jeśli biurko nie jest głównym elementem Twojego czasu i przestrzeni, może być w mniejszym rozmiarze.

Prawidłowa pozycja przy biurku

Prawidłowa pozycja przy biurku jest bardzo ważna dla zdrowia, szczególnie dla kręgosłupa. Pozycja siedząca jest najmniej korzystna dla ludzkiego organizmu. Nadzwyczaj ważne jest utrzymywanie odpowiedniej pozycji podczas pracy przy komputerze. 

Podczas długotrwałego przebywania w nieodpowiedniej pozycji siedzącej narażasz swoje mięśnie na niezdrowe napięcie. Bagatelizując zalecenia odnośnie prawidłowej postawy ciała przy biurku możesz nabawić się bólu i problemów z kręgosłupem, szyją, karkiem, barkami, łopatkami i rękami. Długotrwałe narażanie ciała na dyskomfort wynikający ze złej pozycji może z czasem doprowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych.

odpowiednie biurko

Zasady prawidłowej pozycji

Aby Twoje ciało jak było jak najmniej narażone na skutki uboczne długiego przesiadywania przy biurku, trzymaj się tych zasad:

  • ekran na poziomie oczu – tutaj ważna może się okazać wysokość biurka, czasem może być potrzebne dokupienie odpowiedniej podstawki pod ekran;
  • proste plecy – nie garb się. Pamiętaj, aby cały czas utrzymywać proste plecy poprzez ściąganie łopatek w dół;
  • pozycja nadgarstków – nadgarstki powinny być podparte i ułożone równolegle do blatu. Zbytnie wykrzywienie nadgarstków utrudnia krążenie krwi i wywołuje nacisk na nerw pośrodkowy przyczyniając się do drętwienia i bólu;
  • głowa prosto – nie należy wyciągać głowy do przodu. Pilnuj, aby cały czas była ona ustawiona równolegle do reszty ciała;
  • kąty proste – aby utrzymać optymalne krążenie krwi w pozycji siedzącej, stawy skokowe, kolanowe, biodrowe i łokciowe powinny być stale zgięte pod kątem prostym, podeszwy stóp w całości opierać się na podłodze, a pośladki być całe wsunięte na krzesło;
  • wstawanie – aby nie przeciążać zbytnio ciała pozycją siedzącą warto jest co jakiś czas wstawać od biurka i rozciągać się. Najlepiej robić to co 20 minut albo przynajmniej raz na godzinę. W tym czasie warto również zadbać o oczy. Zawieś swój wzrok na jakimś jak najbardziej oddalonym punkcie na minimum 20 sekund. W ten sposób rozluźnisz mięśnie oczu i dasz im odpocząć;
  • krzesło – najlepszym rozwiązaniem jest zwykłe, proste, stabilne krzesło, bez kółek, które ułatwia utrzymywanie kątów prostych. Krzesło obrotowe na kółkach sprawia, że mniej się ruszasz i rzadziej się podnosisz, co nie jest dobre dla ciała.
Biurko Wenge

Odpowiednie biurko do Twoich potrzeb

Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie minimalizm i nowoczesny design oraz nie potrzebuje zbyt wiele miejsca do przechowywania, sprawdzi się u Ciebie małe biurko bez szuflad. Biurko LEO 1 dzięki swojemu białemu kolorowi nada się idealnie do nowoczesnego wnętrza. Zajmuje mało miejsca, jego wymiary to tylko 70 x 70 x 50 centymetrów. Ponadto posiada praktyczny wysuwany blat. 

Takie biurko będzie odpowiednie dla osób, które nie spędzają przy nim wielu godzin, oraz takich, które nie potrzebują zbyt wiele blatu roboczego. Taki rodzaj biurka nada się dla użytkowników laptopów – w przypadku komputera stacjonarnego nie będzie to wygodne i ergonomiczne rozwiązanie.

Odpowiednie biurko z dużym blatem

Jeśli stawiasz na minimalizm oraz nowoczesność, ale jednak potrzebujesz trochę więcej blatu roboczego oraz miejsca do przechowywania, to bardziej sprawdzi się u Ciebie siostrzane biurko LEO 2. Jest ono dostępne w trzech wersjach kolorystycznych, dzięki czemu możesz dobrać jego kolor do swojego wnętrza. Również posiada wysuwany blat, a także trzy praktyczne szuflady do przechowywania z frontami bez uchwytów, zachowującymi nowoczesny klimat. 

Jest to mebel o dużym blacie roboczym. Ma wymiary 130 x 75 x 50 centymetrów, więc będzie to odpowiednie biurko zarówno do pracy z laptopem i dużą ilością papierów, jak i dla ucznia, który potrzebuje dużo miejsca.

Kolejnym siostrzanym meblem jest biurko LEO 3. Cechuje się ono sporymi rozmiarami – ma wymiary 130 x 75 x 50 centymetrów, ale oferuje jeszcze więcej miejsca do przechowywania. Posiada ono aż sześć praktycznych szuflad, które ze względu na swoją liczbę mogą sprawiać trochę toporne wrażenie. Tak jednak nie jest – fronty bez uchwytów pozwalają mu zachować nowoczesny klimat. 

To biurko również posiada wysuwany blat i jest dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych. Mebel ten będzie odpowiedni dla osób korzystających z laptopa oraz takich, które potrzebują dużo miejsca na papiery, notatki i książki. 

Odpowiednie biurko do przechowywania materiałów

Biurkiem, w przypadku którego będziesz miał sporo miejsca do przechowywania, jest biurko B9. Jest ono trochę mniejsze od poprzednika – jego wymiary to 123 x 75 x 55 centymetrów, ale za to posiada cztery szuflady do przechowywania oraz szafkę, która może mieć zastosowanie przy komputerze stacjonarnym. To biurko również jest wyposażone w  praktyczny wysuwany blat. Sprawdzi się i dla uczniów, i dla pracowników biurowych. 

Dwa ostatnie biurka to klasyczne meble, które będą odpowiadały większości użytkowników. Biurko NEAPOL o wymiarach 110 x 75 x 55 centymetrów wyposażone jest w trzy praktyczne szuflady oraz wysuwany blat. Dostępne jest w klasycznym kolorze dąb sonoma. 

Biurko BARTEK o wymiarach 100 x 75 x 55 centymetrów posiada jedną praktyczną szufladę oraz szafkę, która może sprawdzić się przy komputerach stacjonarnych. Również posiada wysuwany blat.

Podsumowanie

Jeśli chcesz znaleźć odpowiednie biurko dla siebie lub dziecka, to pamiętaj o konieczności przeanalizowania Waszych potrzeb. Dzięki temu mebel, który wybierzesz, będzie nie tylko ładnie wyglądał, ale też okaże się przede wszystkim funkcjonalny. Wszystkie opisane biurka znajdziesz tutaj.

Shopping Cart
Scroll to Top