Jak wybrać odpowiedni materac?

odpowiedni materac

Przeciętny człowiek spędza w łóżku około 8 godzin w ciągu doby, czyli ⅓ całego dnia. Jest to bardzo duża część całego życia. Dlatego odpowiedni materac, który zapewnia właściwe podparcie całemu ciału, jest bardzo ważnym elementem w Twojej sypialni. Stanowi on najbardziej eksploatowaną część wyposażenia w całym domu, dlatego na jego wybór warto poświęcić trochę więcej uwagi niż w przypadku innych akcesoriów. 

Co jest ważne w doborze odpowiedniego materaca?

Najważniejszym kryterium przy wyborze materaca jest wygoda. Dla każdego może oznaczać to inne właściwości, jakie musi spełniać posłanie. Najważniejsze jest, aby materac, jaki wybierzesz, zapewniał odpowiednie podparcie dla mięśni i całego kręgosłupa. Dzięki temu ciało będzie mogło swobodnie rozluźnić się i zregenerować.

Wybierając odpowiedni materac należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak: wzrost, waga, pozycja, którą najczęściej przyjmujesz podczas snu, oraz Twoje indywidualne preferencje, które sprawiają, że czujesz się wyspany.

Wybierając materac należy również zwrócić uwagę na jego jakość. Materac dobrej jakości będzie odporny na zniekształcenia.

Jaki będzie odpowiedni materac – twardy czy miękki?

Dobry materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Konkretna średnia twardość, jaką należy wybrać, zależy od wagi jej użytkownika. Im większa masa ciała danej osoby, tym mocniejszego podparcia ona potrzebuje. 

W zbyt miękkim materacu osoba o większej wadze będzie się zapadała i jej ciało nie będzie miało zapewnionego odpowiedniego podparcia. Natomiast twardy materac nie będzie odpowiedni dla osoby o mniejszej masie ponieważ ten przez zbyt mały nacisk nie będzie dopasowywał się do krzywizn ciała. Będzie to bardzo niewygodne.

Dla większości użytkowników najbardziej sprawdzi się materac średnio twardy. Miękki będzie odpowiedni dla dzieci oraz dla osób, które borykają się z problemami z kręgosłupem. W tym przypadku jednak należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Całkiem twardy materac nada się dla osób, których waga wynosi minimum sto kilogramów.

odpowiedni materac

Jak wybrać odpowiedni materac – oznaczenia

Każdy materac jest oznaczony symbolem, który oznacza twardość konkretnego materaca. Co oznacza dany symbol?

  • H1 – jest to bardzo miękki i elastyczny materac, który jest przeznaczony głównie dla dzieci oraz dla osób ważących mniej niż 40 kilogramów. Sprawdzi się też w przypadku użytkowników, którzy preferują spanie na miękkiej powierzchni;
  • H2 – jest to miękki materac, który sprawdzi się u osób ważących między 40 a 60 kilogramów. Jego umiarkowana twardość sprawdzi się również dla osób, które nie lubią zbyt twardego podłoża;
  • H3 – jest to materac średnio twardy, który najlepiej sprawdzi się u użytkowników ważących między 60 a 100 kilogramów oraz u osób lubiących twarde podłoże do spania;
  • H4 –to twardy materac, przeznaczony dla osób ważących więcej niż 100 kilogramów. Sprawdzi się również dla użytkowników, którzy preferują wypoczynek na bardzo twardym podłożu. 

Rodzaje materaców

Wybierając odpowiedni materac dla siebie warto dowiedzieć się, jakie materace są dostępne na rynku. Znając różne możliwości będziesz mógł podjąć świadomą i rozważną decyzję o zakupie tak ważnego elementu wyposażenia swojej sypialni.

  • materac kieszeniowy – inaczej zwany kieszonkowym. To rodzaj materaca sprężynowego. W tego rodzaju technologii sprężyny są pochowane w wielu osobnych materiałowych kieszeniach, które mają za zadanie zagwarantować stabilne ułożenie w określonym miejscu. Dzięki temu sprężyny nie przesuwają się w niepożądanych kierunkach i nie odkształcają się. 

W materacu kieszeniowym każda ze sprężyn funkcjonuje samodzielnie, dzięki czemu zapewnia użytkownikowi wiele punktów podparcia i dopasowuje się do kształtu ciała i do każdej pozycji, jaką przyjmujesz podczas snu. Materac tego typu ma wydzielone strefy, dzięki czemu może idealnie wpasować się w rozłożenie ciężaru działa. Ten rodzaj materaca sprawdzi się u dużej liczby osób. Ze względu na niski wzrost i szybkie rośnięcie nie będzie to jednak odpowiedni materac dla dzieci;

  • materac bonellowy – jest to materac sprężynowy, który działa powierzchniowo, czyli ciężar, który jest na niego wywierany, rozkłada się równomiernie na sąsiadujące sprężyny. Dzięki temu żadna ze sprężyn nie ulega zbytniemu przeciąganiu. 

Materac bonellowy jest materacem progresywnym, co oznacza, że im większy ciężar na niego oddziałuje, tym bardziej mu on przeciwdziała. Dzięki tym właściwościom powierzchnia materaca się nie zapada. Materac ze sprężynami typu bonell nie działa tak jak sprężyny faliste i jest odporny na zniekształcenia. Ten rodzaj materaca sprawdzi się w przypadku większości użytkowników. Jeśli jednak na materacu będą spały dwie osoby jednocześnie, to lepiej sprawdzi się materac kieszonkowy;

odpowiedni materac

Inne materace

  • materac z dodatkiem włókna kokosowego – jest to materac, który oprócz standardowego wypełnienia sprężynowego posiada warstwę z włókna kokosowego. Taki wkład uzupełnia materac o dodatkowe właściwości. Włókna kokosowe są twarde i sztywne, co usztywnia i stabilizuje konstrukcję materaca. Sole mineralne w nich zawarte zapobiegają występowaniu niechcianych drobnoustrojów takich jak bakterie i roztocza. 

Włókno kokosowe wspiera cyrkulację powietrza oraz pochłania i oddaje wilgoć, dzięki temu materac znacznie dłużej utrzymuje dobrą kondycję i zapewnia większy komfort snu. Jest to odpowiedni materac dla alergików;

  • materac pikowany – jest to materac, który posiada pikowany pokrowiec. Pikowanie dodaje materacowi dodatkowo miękką warstwę, która ze względu na swoją grubość zwiększa poziom komfortu użytkownika. Ta dodatkowa warstwa pochłania wilgoć i zapobiega przedostawaniu się jej do wnętrza materaca;
  • materac dwustronny – jest nazywany materacem lato/zima, ponieważ należy odwracać go co około pół roku, tak aby dostosować go do pory roku oraz aby zapewnić jego równomierne zużywanie. Dzięki temu znacznie wydłuża się jego użyteczność. 

Stronę letnią wykonano z bawełnianego poszycia, co daje poczucie chłodu w cieplejsze letnie noce. Strona zimowa ma poszycie wykonane z wełny, która chroni przed utratą ciepła podczas występowania chłodniejszych, zimowych temperatur.

Podsumowanie

Aby wybrać odpowiedni materac należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne jest, aby materac, który wybierzesz, znalazł podparcie na przeznaczonej dla niego powierzchni, czyli na łóżku. Nie należy spać na materacu położonym bezpośrednio na podłodze. 

Pamiętaj także, że materac powinien być dopasowany do Twojego wzrostu. Optymalnie jest, aby materac był o dwadzieścia centymetrów dłuższy w porównaniu ze swoim ciałem. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to wysokie osoby.

Shopping Cart
Scroll to Top