Materace – jaki wybrać? Sprawdź, czym się kierować.

materace - jaki wybrać

Wybór dobrego materaca ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Spędzamy na nim kilka godzin na dobę. Od tego, czy nasze ciało jest prawidłowo ułożone zależy, czy rzeczywiście wypocznie, czy sen będzie relaksem, czy obudzimy się zmęczeni, z obolałym ciałem. Brak nocnej regeneracji wpłynie na nasze samopoczucie, codzienne funkcjonowanie i ogólne zdrowie. Tymczasem wielu z nas nie zwraca większej uwagi na wybór materaca aż do momentu, gdy pojawiają się pierwsze objawy: ból pleców i problemy ze snem. Można tego uniknąć, dobierając prawidłowo materac do swoich potrzeb. Materace – jaki wybrać?

Materac skrojony na miarę twoich potrzeb

Materac dobieramy indywidualnie. Na dużym łóżku, jeśli śpiące w nim osoby mocno różnią się budową lepiej ułożyć 2 różne materace. Główną funkcją materaca jest podparcie naturalnych krzywizn ciała. Od naszej wagi i wzrostu zależy, jak twardy powinien być. Osoba cięższa wymaga twardszego materaca, żeby nie zapadać się w nim. Dla lżejszej wystarczy bardziej miękki, bo taki poradzi sobie z podtrzymaniem kręgosłupa i nie będzie zbyt twardy. Dla naszej wygody materac podzielony jest na kilka stref. Wiadomo, że głowa jest dużo lżejsza od nóg. Podstawowy podział ze względu na wagę to:

  • H2 – dla osób poniżej 80 kg,
  • H3 – dla osób między 80 kg a 100 kg,
  • H4 – dla ważących powyżej 100 kg

Poza tym znaczenie ma nasza ulubiona pozycja snu. Śpimy na wznak, na boku, czy stale się kręcimy w łóżku.

Higieniczny sen zależy od materaca

To ważny aspekt nie tylko dla alergików. Materac powinien mieć zdejmowaną wierzchnią powłokę, co umożliwia jej regularne pranie. Usuwanie kurzu, roztoczy i nieprzyjemnego zapachu jest konieczne dla zdrowego snu. Warto korzystać z funkcji odwracania materaca w zależności od pory roku.

Na dobry sen, wytrzymałość materaca i higienę ma wpływ jego wypełnienie. Materac musi oddychać, żebyśmy my także nie pocili się, śpiąc na nim. Wewnątrz materaca stosowana jest pianka poliuretanowa, lateks, kokos i system sprężyn. Wszystkie te części połączone w odpowiednich proporcjach dają nam różne modele o różnej twardości i właściwościach.

Materace sprężynowe dzielą się na typ bonell i kieszeniowe

System bonellowy to siatka połączonych ze sobą sprężyn w kształcie klepsydry. Daje to dużą sprężystość i trwałość materacom zwłaszcza przy dużych obciążeniach.

System kieszeniowy materacy polega na oddzieleniu każdej sprężyny w osobną kieszeń. To sprawia, że jest on cichy i bardzo elastyczny niezależnie od obciążenia.

Materace piankowe i lateksowe

Pianka poliuretanowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Materace piankowe wykonane z pianki o odpowiedniej gęstości są higieniczne i termoplastyczne. Dopasowują się do ciała.

Materace lateksowe są antyalergiczne, bardzo wytrzymałe i elastyczne.

Piankę i lateks miesza się też z wypełnieniem kokosowym.

Podparcie dla materaca, czyli stelaż

Rama łóżka sprzedawana jest ze stelażem, który powinniśmy dopasować do rodzaju materaca. Sam stelaż powinien być odpowiednio twardy i jednocześnie elastyczny. Jego zadaniem jest także wentylacja materaca i utrzymanie go we właściwej pozycji i kondycji przez długi czas. Konstrukcja stelaża może być regulowana (to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób chorych i rehabilitowanych).

Jak widać wybór jest ogromny i lepiej starannie go przemyśleć. W końcu chodzi o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Shopping Cart
Scroll to Top