Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie domu?

oświetlenie domu

Długi dzień pracy w zaciszu domowego biura? A może spotkanie ze znajomymi w salonie przy planszówkach? W obu scenariuszach lepiej będziesz czuć się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Jeżeli wpadnie do niego trochę promieni słonecznych, to na pewno umilą Ci one pracę czy też spotkanie towarzyskie. Odpowiednie oświetlenie domu jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na Twój nastrój i samopoczucie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o jego rodzajach, a także poznać sposób na właściwe dobranie typu oświetlenia do konkretnych pomieszczeń, to nie mogłeś trafić lepiej! 

Chcesz wiedzieć, jak dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do każdego zakątku domu? Właśnie o tym przeczytasz w tym artykule!

Spis treści: 

  1. Oświetlenie domu – podstawowe rodzaje
    1. Oświetlenie naturalne
    2. Sztuczne oświetlenie domu
  2. Rodzaje żarówek
  3. Pomieszczenia wymagające oświetlenia naturalnego
  4. Oświetlenie domu – podsumowanie

Oświetlenie domu – podstawowe rodzaje

Wybierając odpowiednie oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń w Twoim domu, możesz postawić na jedną z dwóch opcji – oświetlenie naturalne lub sztuczne.

Oświetlenie naturalne

Zapewnienie naturalnego oświetlenia domu to ważny element projektowania wnętrza. Może ono znacząco wpłynąć na komfort mieszkańców oraz na tak zwaną efektywność energetyczną budynku. 

Duże okna i przeszklone drzwi to dobre rozwiązanie, pozwalające zapewnić jak największy przepływ światła naturalnego do wnętrza lokum. Dodatkowo ważna jest optymalna lokalizacja pomieszczeń. Te z nich, w których będziesz spędzał najwięcej czasu, powinny znajdować się od strony południowej lub zachodniej – światło słoneczne jest tam najintensywniejsze przez sporą część dnia.

Jeżeli szukasz pomysłu na to, jak wpuścić trochę naturalnego światła do już urządzonego domu lub mieszkania, to dobrym sposobem będzie umieszczenie dodatkowego lustra na przeciwległej ścianie od okna. Pomoże to w odbiciu światła i rozproszeniu go po całym pomieszczeniu. Dobór lustra do domu to nie taka prosta sprawa – koniecznie sprawdź, na co innego również należy uważać!

Sztuczne oświetlenie domu

Oczywiście nie w każdym zakątku domu będziesz mógł postawić na oświetlenie naturalne. Wtedy należy odpowiednio zapoznać się z jego alternatywami i dobrać odpowiednią do Twoich potrzeb. 

Lampy wiszące i kinkiety to podstawowy rodzaj oświetlenia sztucznego, stosowany w projektowaniu wnętrz. Równie popularne i lubiane są lampy stołowe i podłogowe. Te drugie często stosowane są jako źródło światła do czytania – zapewniają bardzo delikatne oświetlenie, idealne dla pomieszczeń wypoczynkowych, tworząc przy tym wspaniałą atmosferę.

Mniej powszechną alternatywą dla lamp jest oświetlenie punktowe. Są to zazwyczaj reflektory lub oprawy schodów. Stosuje się je często w celu podkreślenia konkretnych elementów w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Możesz natknąć się również na oświetlenie inteligentne – systemy oświetleniowe oparte na specjalnej technologii, które pozwalają na zdalne sterowanie, dostosowanie jasności i koloru światła.

Pamiętaj, że wybierając sztuczne oświetlenie domu, musisz postawić na odpowiednie żarówki – dobre zarówno dla Ciebie, jak i środowiska!

oswietleniedomu

Rodzaje żarówek

Można powiedzieć, że w większości przypadków to żarówki LED okażą się najlepszym wyborem. Są one znacznie bardziej energooszczędne niż inne rodzaje żarówek, co przekłada się na niższe rachunki i mniejszą ingerencję w stan środowiska. 

Dodatkowo żarówki LED mają dłuższą żywotność – możesz wymieniać je rzadziej i ograniczyć produkcję odpadów. Dostępne są w różnych barwach, od ciepłego białego po jego zimne odcienie. Śmiało możesz zastosować je zarówno do oświetlenia ogólnego, jak i dekoracyjnego.

Żarówki fluorescencyjne, w przeciwieństwie do żarówek LED-owych, nie są w pełni bezpieczne dla środowiska. Ze względu na zawartość rtęci wymagają specjalnego sposobu utylizacji. Mają również krótszą żywotność niż żarówki LED – tak samo jak żarówki halogenowe i żarowe.

oświetlenie domu

Pomieszczenia wymagające oświetlenia naturalnego

O oświetlenie naturalne powinieneś zadbać głównie w tych pomieszczeniach, w których będziesz spędzał najwięcej czasu w ciągu dnia. Zazwyczaj do takich pokoi należą chociażby salon, jadalnia czy domowe biuro.

W salonie często spędza się niezapomniany czas z bliskimi lub odpoczywa się przy dobrej książce czy serialu. Naturalne oświetlenie domu w tym miejscu może uczynić je przyjaźniejszym i przyjemniejszym, a także poprawić nasze samopoczucie – przy tym bez dwóch zdań pomogą także dobrze dobrane nowoczesne meble.

Spędzając długie godziny przed biurkiem w domowym biurze musisz koniecznie zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Nie dość, że zwiększy Twoją wydajność, to zatroszczy się również o stan zdrowia Twoich oczu.

oświetlenie domu

Oświetlenie domu – podsumowanie

Jeśli zależy Ci na właściwym oświetleniu domu, to najpierw wybierz jego odpowiedni rodzaj – taki, który będzie odpowiadał Twoim aktualnym potrzebom. Przy projektowaniu wnętrza pamiętaj o właściwym rozmieszczeniu pomieszczeń, natomiast w już urządzonym mieszkaniu sięgnij po takie sposoby na rozjaśnienie Twojego lokum, jak chociażby dodanie dodatkowego lustra!

Wybierając żarówki do lamp, sięgnij po żarówki LED – będą najlepsze dla środowiska, Twojej kieszeni, a przede wszystkim zdrowia!

Shopping Cart
Scroll to Top