Lustra w domu – o czym warto pamiętać?

lustra w domu

Lustra należą do jednego z ważniejszych elementów wyposażenia domu. Mają one istotne walory praktyczne: trudno wyobrazić sobie poranne wyjście do pracy bez przejrzenia się w jego tafli. Oprócz tego mogą stanowić efektowną ozdobę pomieszczenia. Na co powinieneś zwrócić uwagę jeśli chodzi o lustra w domu? Co należy do dobrych praktyk, czego natomiast powinieneś unikać?

Z tego artykułu dowiesz się, o czym pamiętać przy wybieraniu luster do mieszkania, a także jak odpowiednio rozmieścić je w swoim domu.

Spis treści:

1. Dlaczego lustra w domu są ważne?

2. Gdzie umieścić lustra w domu?

3. Jakie lustra w domu będą najlepsze? Od czego to zależy?

4. Jakich błędów należy unikać?

5. Podsumowanie

Dlaczego lustra w domu są ważne?

Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć kogoś, kto chciałby bronić tezy, że człowiek może się bardzo dobrze obyć bez lustra. Wręcz przeciwnie, właściwie w każdym domu znajduje się przynajmniej jedno, a często jest ich kilka, w różnych rozmiarach i kształtach.

Bez wątpienia spełniają one wiele funkcji praktycznych. Prawie każdy z nas przegląda się w lustrze rano, przed wyjściem z domu, żeby odbyć poranną higienę, zrobić makijaż, uczesać włosy, upewnić się, że wybrane ubrania dobrze leżą. Wiele osób czuje się bardzo niekomfortowo nie mogąc przed opuszczeniem miejsca zamieszkania upewnić się, że wyglądają dokładnie tak, jak tego oczekują.

Lustra w domu odgrywają też ważną rolę w aranżacji wnętrz. Właściwie wykorzystane mogą przyczynić się do optycznego powiększenia pomieszczeń, w których są umieszczone [link do artykułu, który został napisany w lipcu]. Niejednokrotnie stanowią też atrakcyjną ozdobę ze względu na fantazyjny kształt albo pomysłową ramę.

Gdzie umieścić lustra w domu?

Zacząć należy od miejsc, w których są one niezbędne czy przynajmniej bardzo przydatne. Z pewnością potrzebować będziesz lustra w łazience, najlepiej nad umywalką. Dzięki temu będziesz komfortowo z niego korzystać w czasie higieny twarzy czy nakładania makijażu. Lustro przyda się też bez wątpienia w dobrze urządzonej garderobie

Istnieje też inne miejsce na planie mieszkania, w którym trudno obyć się bez lustra. Chodzi o przedpokój, w którym zazwyczaj się ubierasz i po raz ostatni sprawdzasz, czy wszystko jest na swoim miejscu. Bez tego trudno poczuć się dobrze we własnej skórze!

Lustra mogą też znajdować się w wielu innych miejscach, w zależności od Twoich preferencji i nawyków. Tutaj też może się ujawnić w pełni ich potencjał w zakresie ozdabiania pomieszczeń, w których zostaną umieszczone.

lustra w domu

Jakie lustra w domu będą najlepsze? Od czego to zależy?

Odpowiedź na powyższe pytania w dużej mierze zależy od tego, jakie funkcje mają spełniać lustra w domu. Przede wszystkim zastanów się, czy ma ono stać się ozdobą samą w sobie, czy raczej spełniać swoją podstawową funkcję, jaką jest odbijanie obrazów.

W pierwszym przypadku dobrze sprawdzą się lustra o specyficznych kształtach czy też bogato zdobionych, przyciągających uwagę ramach. Zawieszone na ścianach, będą przyciągać uwagę gości. Należy jednak stosować je głównie w dużych pomieszczeniach, aby uniknąć efektu zagracenia.

Lustra, jak już wspomnieliśmy, mogą optycznie powiększać pomieszczenia. Aby spełniały ten cel skutecznie, powinny być możliwie duże, o prostych kształtach (np. prostokątne czy kwadratowe) i najlepiej, aby były pozbawione ramy lub aby była ona bardzo subtelna. Dobrym pomysłem jest dopasowanie ich na wymiar do konkretnych miejsc, np. wnęki czy załamania ściany.

Jakich błędów należy unikać?

Jednym z podstawowych błędów jest stosowanie zbyt dużej ilości luster w jednym pomieszczeniu. Wówczas dochodzi często do sytuacji, w której odbicie się zwielokrotnia, przez co możesz zacząć odbierać przestrzeń jako klaustrofobiczną. Aby lustra właściwie spełniały funkcję optycznego powiększania pomieszczenia, powinny być dwa, powieszone naprzeciwko siebie.

Tak samo jak w niektórych pomieszczeniach obecność luster jest wysoce wskazana, tak w innych powinno się ich unikać. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie go nad biurkiem w gabinecie, ponieważ odbijające się w nim obrazy mogą stać się skutecznym rozpraszaczem. 

Podobnie nie warto umieszczać lustra w sypialni. Patrzenie na swoje własne odbicie może skutecznie utrudniać wyciszenie się przed zaśnięciem. Jeśli Twoja osoba partnerska ma w zwyczaju oglądać przed snem telewizję, podczas gdy Ty powoli zasypiasz, należy uważać, aby nie umieścić lustra tak, że będzie odbijało obraz z odbiornika.

Trzeba również zachować umiar jeśli chodzi o ozdobne lustra w domu. Jeżeli w danym pomieszczeniu posiadasz wiele ozdób, zwłaszcza mocno przyciągających wzrok, to umieszczenie tam lustra w bogato zdobionej oprawie nie będzie dobrym pomysłem. Po pierwsze, doprowadzisz do przesytu, a po drugie, wystrój może się okazać koniec końców kiczowaty.
Dobrym pomysłem są z kolei lustra zintegrowane z meblami. W naszej ofercie znajdziesz efektowną szafę Hidaka z lustrzanym skrzydłem przesuwnym albo szafę Louis 2, której drzwi przyozdobione są efektownie ułożonymi lustrzanymi taflami.

lustra w domu

Podsumowanie

Lustra w domu to niewątpliwie zarówno ważny przedmiot codziennego użytku, jak i efektowna ozdoba. Od Ciebie zależy, w jaki sposób je wykorzystasz. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym powyżej radom i przestrogom uda Ci się zrobić to dobrze!

Shopping Cart
Scroll to Top