Szafki nocne – wymiary i ich znaczenie

szafki nocne wymiary

Lubisz poczytać przed zaśnięciem? A może z innego powodu potrzebujesz w swojej sypialni odpowiedniego oświetlenia? Niezależnie od Twojej odpowiedzi, na pewno wiesz, jak bardzo przydatne bywają ustawione obok łóżka szafki nocne. Wymiary szafki nocne nie powinny być jednak przypadkowe, jeśli zależy Ci na tym, by móc korzystać z nich maksymalnie komfortowo. A zatem, jakimi gabarytami powinny się charakteryzować?

Z tego artykułu dowiesz się

jak wysokie powinny być wykorzystywane przede wszystkim w sypialni szafki nocne. Wymiary tych mebli nie powinny być bowiem przypadkowe, lecz dostosowane do pewnych zasad. 

SPIS TREŚCI:

Wymiary szafek nocnych – względem czego powinny być dopasowane?

Odpowiednie wymiary szafek nocnych do innych pomieszczeń niż sypialnia

W jaki sposób odpowiednia wysokość mebli ułatwia korzystanie z nich?

Szafki nocne – wymiary i co jeszcze wziąć pod uwagę przed ich zakupem?

Podsumowanie

Wymiary szafek nocnych – względem czego powinny być dopasowane?

Urządzając dowolne pomieszczenie w swoim domu czy mieszkaniu, nie może zabraknąć w nim różnego rodzaju mebli. W sypialni sprawdzą się nie tylko pojemne szafy, duże łóżko czy komody. Równie ważna jest bowiem obecność w niej artykułów, które powszechnie określane są jako szafki nocne. Wymiary tych mebli powinny być jednak zawsze odpowiednio dobrane – w tym przypadku względem ustawionego obok łóżka.

Projektanci wnętrz zalecają, by blaty szafek nocnych pozostawały zawsze na wysokości stanowiącej jednocześnie najwyższy punkt materaca. Dokonując jej pomiaru, należy pamiętać również o tym, aby robić to, przykładając centymetr krawiecki lub innego rodzaju przyrząd do podłogi. Wtedy można być pewnym uzyskania rzeczywistej wysokości łóżka wraz z materacem, na której powinien znajdować się także blat szafki nocnej.

Odpowiednie wymiary szafek nocnych do innych pomieszczeń niż sypialnia

Gdy jednak uznasz, że potrzebujesz szafki nocnej do innego pomieszczenia, również staraj się dobrać jej wysokość w rozsądny sposób. Chcesz, by mebel ten znajdował się tuż obok kanapy w salonie, dzięki czemu będziesz mógł położyć na nim np. pilot do telewizora? W takim razie pamiętaj, żeby postawić na model, którego blat pozostanie na wysokości maksymalnie zbliżonej do wysokości siedziska kanapy.

Wówczas korzystanie z niego – podobnie jak w sypialni – będzie najwygodniejsze niezależnie od tego, kto w danym momencie postanowi usiąść przed telewizorem. W łazience zaś najlepiej sprawdzą się szafki nocne, które nie będą wystawać ponad maksymalny poziom wanny. Jeśli bowiem posiadasz nawet wyjątkowo długie ręce, zapewne nie zechcesz podnosić swojego ciała zawsze, gdy sięgasz po przedmiot znajdujący się na blacie szafki.

szafki nocne wymiary

W jaki sposób odpowiednia wysokość mebli ułatwia korzystanie z nich?

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważne jest to, na jakiej wysokości swoje blaty posiadają szafki nocne? Wymiary tych mebli wpływają w znacznym stopniu na poziom komfortu, jeśli chodzi o ich codzienne użytkowanie. Jeśli bowiem będą nieodpowiednio dopasowane względem wysokości łóżka wraz z materacem, za każdym razem będziesz musieć sięgać zbyt nisko lub – odwrotnie – za wysoko, aby np. chwycić książkę, zgasić światło lampki czy położyć obok niej okulary. Na pewno nie chcesz irytować się i nadwyrężać swojego ciała po całym dniu, prawda?

Nie musisz jednak przejmować się, jeśli blat wybranej przez Ciebie szafki nocnej będzie pozostawał kilka centymetrów poniżej lub powyżej materaca. Różnica ta będzie mało odczuwalna. Kiedy jednak wyniesie o wiele więcej, wówczas na pewno przekonasz się, dlaczego wymiary mebli mają tak istotne znaczenie. Jeżeli więc zamierzasz zmodyfikować nieco wystrój wnętrza swojej sypialni, podejdź do tego zadania z powyższymi wskazówkami z tyłu głowy, a na pewno zyskasz na tym w przyszłości.

Szafki nocne – wymiary i co jeszcze wziąć pod uwagę przed ich zakupem?

Wiesz już, jak wysokie powinny być szafki nocne. Wymiary mebli zaliczanych do tej grupy warto jednak dobierać zawsze, mając na uwadze także wielkość pomieszczenia, w którym będą służyć. Jeśli posiadasz wyjątkowo duży pokój do spania, pamiętaj, że zbyt małe elementy jego wyposażenia będą w nim słabo widoczne. Jeśli natomiast zdecydujesz się nabyć za duże meble do swojej sypialni, uzyskasz odwrotny efekt. Będą bowiem dominować pod względem wizualnym nad łóżkiem, oknami, lustrem i innego rodzaju wyposażeniem.

Nie zapominaj więc o tym, ponieważ nawet najpiękniejsze szafki nocne, komody czy regały będą prezentować się mało efektownie, gdy ich rozmiar okaże się nieodpowiedni dla wielkości pomieszczenia. Efekt ten będzie szczególnie łatwy do zauważenia w chwili przekroczenia progu sypialni, którą na pewno niejednokrotnie zechcesz pochwalić się przed swoimi znajomymi, kiedy już będzie w pełni ukończona…

Szafki nocne wymiary -Podsumowanie

Co jeszcze warto wiedzieć, chcąc nabyć odpowiadające swoim potrzebom szafki nocne? Wymiary w ich przypadku mają bardzo duże znaczenie, ale nie jedyne. Liczy się bowiem także ich barwa, kształt czy pojemność. Na szczęście w ofercie sklepu Meblohand bez problemu można znaleźć różnego rodzaju meble do sypialni (a także pozostałych pomieszczeń). Ich różnorodność sprawia, że każdy odnajdzie dokładnie takie modele, jakich potrzebuje.

Poza ich funkcjonalnością uwagę zwraca także wysoka jakość wykonania, dzięki której powinny służyć swoim użytkownikom przez bardzo długi czas. Jeśli więc jesteś zainteresowany ich zakupem, koniecznie sprawdź ofertę Meblohand. Przygotowaliśmy ją z myślą o zwolennikach pięknych, trwałych i ułatwiających codzienne funkcjonowanie w każdego rodzaju pomieszczeniu mebli w wielu odsłonach.

Shopping Cart
Scroll to Top