Meble do łazienki – stojące czy podwieszane?

łazienka aranżacja, kolor mebli, meble do łazienki

Kiedy remontujemy lub urządzamy łazienkę, jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia dotyczy mebli łazienkowych. Jednym z głównych dylematów, który często się wówczas pojawia, jest wybór między konstrukcjami stojącymi a podwieszanymi. Każdy z nich posiada pewne zalety i wady, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, aby podjąć najlepszą decyzję. Nie martw się jednak – nie musisz robić samodzielnego rozeznania na wspomniany temat. Wystarczy, że przeczytasz dalszą część naszego artykułu, by wiedzieć, które meble do łazienki będą dla Ciebie lepsze – stojące czy podwieszane.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie plusy i minusy mają meble stojące i podwieszane. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, które wybrać!

SPIS TREŚCI:

 1. Meble do łazienki stojące – co warto o nich wiedzieć?
 2. Wiszące meble do łazienki – ich plusy i minusy
 3. Podsumowanie

Meble do łazienki stojące – co warto o nich wiedzieć?

Stojące meble do łazienki to klasyczna opcja, która od lat cieszy się dużą popularnością. Składają się one z szafek, szuflad, półek oraz blatów umywalkowych i stawia się je na podłodze pomieszczenia. Wiele osób wybiera właśnie tego typu konstrukcje ze względu na ich tradycyjny, atrakcyjny wygląd. Poza tym uchodzą za bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Dlaczego? Niektórzy obawiają się o jakość mebli podwieszanych, które – ich zdaniem – mogłyby znienacka spaść z impetem, stanowiąc przy tym zagrożenie. W przypadku modeli stojących takie ryzyko nie występuje. A jakie jeszcze zalety posiadają? Oto one:

 • meble stojące są często większe niż ich odpowiedniki podwieszane, co oznacza, że oferują więcej miejsca na przechowywanie różnych akcesoriów łazienkowych, ręczników czy środków czystości;
 • ich montaż jest zwykle prostszy i zajmuje mniej czasu, ponieważ nie wymaga wiercenia w ścianach. Wystarczy ustawić je w odpowiednim miejscu, aby były gotowe do codziennego korzystania z nich;
 • na rynku dostępne są różnego rodzaju meble do łazienki stojące, co pozwala dopasować je do każdego rodzaju pomieszczenia, które służy do dbania w nim o higienę ciała.

Jeśli zaś chodzi o wady opisywanych konstrukcji, za takie można uznać to, że:

 • zajmują zazwyczaj sporo miejsca na podłodze, co może być problematyczne w mniejszych pomieszczeniach, ograniczając przestrzeń do poruszania się;
 • z powodu kontaktu z podłogą meble stojące mogą łatwiej ulegać zabrudzeniom i wymagać częstszego czyszczenia.

Wiszące meble do łazienki – ich plusy i minusy

Meble podwieszane, zwane także wiszącymi, są montowane na ścianach łazienki bezpośrednio nad podłogą. Zazwyczaj składają się z szafek, półek, a także umywalek, które umieszcza się na określonej wysokości. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne ze względu na swoją nowoczesną i elegancką estetykę. Poza tym tego typu konstrukcje gwarantują też inne zalety:

 • meble podwieszane sprawiają wrażenie większej przestrzeni, co jest szczególnie przydatne w małych łazienkach, w przypadku których optycznie powiększają pomieszczenie.
 • dzięki temu, że konstrukcje te nie stykają się z podłogą, są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, co jest szczególnie istotne w łazienkach, gdzie wilgoć i zabrudzenia stanowią spory problem;
 • montując meble podwieszane, można dostosować ich wysokość do indywidualnych potrzeb użytkownika, co stanowi bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla osób niższych, jak i wysokich.

Gotowe meble łazienkowe wiszące, podobnie do stojących, posiadają jednak też pewne minusy:

 • zazwyczaj gwarantują mniejszą pojemność niż meble stojące, co może być utrudnieniem dla osób potrzebujących dużej ilości miejsca na przechowywanie swoich rzeczy;
 • montaż mebli podwieszanych może być dość skomplikowany, ponieważ wymaga dokładnego znalezienia odpowiedniego miejsca na mocowanie do ściany. Poza tym samodzielne jego przeprowadzenie jest raczej niemożliwe ze względu na duży ciężar większości konstrukcji i konieczność ich wzniesienia na odpowiedni pułap.
meble do łazienki

Podsumowanie

Ostateczny wybór między meblami stojącymi a podwieszanymi zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar łazienki, preferencje estetyczne, budżet czy indywidualne potrzeby użytkowników. Jeśli masz do dyspozycji duże pomieszczenie i potrzebujesz więcej przestrzeni do przechowywania, meble stojące mogą być dla Ciebie idealnym wyborem. Z kolei podwieszane konstrukcje powinny spełnić oczekiwania osób oczekujących od nich czegoś innego niż sporej pojemności. Pamiętaj również, że różnego rodzaju meble do łazienki i innych pomieszczeń znajdziesz w sklepie MEBLOHAND. Już teraz sprawdź więc, co możemy Ci zaproponować.

Shopping Cart
Scroll to Top