Jasne czy ciemne meble – które i kiedy wybrać?

ciemne meble

Komody, krzesła, stół czy łóżko, które nabywamy z myślą o korzystaniu z nich w danym pomieszczeniu, powinny łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność. W dzisiejszym artykule chcemy się jednak skupić przede wszystkim na pierwszej z wymienionych cech, a ściślej mówiąc – na tym, kiedy lepiej wybrać jasne, a kiedy ciemne meble.

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jasne i ciemne meble nie muszą prezentować się tak samo korzystnie dla oka, kiedy znajdą się w nieodpowiednim otoczeniu.

SPIS TREŚCI:

 1. Jasne i ciemne meble – ich główne zalety
 2. Jasne meble
 3. Ciemne meble
 4. Gdzie lepiej sprawdzą się jasne, a gdzie ciemne meble?
 5. Podsumowanie

Jasne i ciemne meble – ich główne zalety

Przy dylemacie, na jaki kolor mebli postawić, musisz wziąć pod uwagę zalety płynące z wyboru każdej z tych opcji. Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Jasne meble

Jasne meble cieszą się dużą popularnością ze względu na co najmniej kilka korzyści, które wynikają z ich posiadania. Wśród tych najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:

 • optyczne powiększenie przestrzeni – w mniejszych pomieszczeniach pozwalają stworzyć wrażenie posiadania pokaźniejszej przestrzeni, co powinno zainteresować przede wszystkim użytkowników lokali o małym metrażu. Mamy tu na myśli głównie mieszkańców domów wielorodzinnych;
 • uniwersalność – jasne meble zazwyczaj łatwiej dopasowują się do różnych stylów aranżacji wnętrza. Ich neutralność umożliwia tworzenie atrakcyjnych wizualnie kompozycji zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi elementami wystroju;
 • możliwość uzyskania ciekawego kontrastu – w połączeniu z jasnymi ścianami konstrukcje o zbliżonych do nich odcieniach gwarantują uzyskanie harmonijnego, a jednocześnie niejednolitego efektu pod względem barw. Takie zestawienie nadaje wnętrzu świeżości i lekkości.

Warto jednak pamiętać, że jasne meble mogą być bardziej podatne na zabrudzenia, co jest istotnym czynnikiem zwłaszcza w domach, w których na co dzień funkcjonują małe dzieci i zwierzęta.

Ciemne meble

Ciemne meble wnoszą do wnętrza pomieszczeń elegancję i pewien rodzaj prestiżu. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć wybór ciemnych mebli:

 • konstrukcje tego typu często kojarzą się z elegancją i luksusem. Mogą nadać pomieszczeniu wyrafinowanego charakteru, zwłaszcza gdy są odpowiednio skomponowane z pozostałymi elementami wystroju;
 • „potrafią” lepiej maskować drobne zabrudzenia i ślady użytkowania. Dla rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami domowymi jest to zatem praktyczne rozwiązanie, eliminujące konieczność częstego przeprowadzania pielęgnacji mebli;
 • ciemniejsze komody, szafy czy stoliki mogą pomóc w stworzeniu bardziej intymnej atmosfery w pomieszczeniu. W połączeniu z ciepłymi kolorami ścian i odpowiednimi dodatkami stworzą przytulne i eleganckie wnętrze.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że pokoje z ciemnymi meblami mogą wydawać się mniejsze optycznie, dlatego lepiej sprawdzą się tam, gdzie niewielka ilość przestrzeni nie jest głównym problemem.

ciemne meble

Gdzie lepiej sprawdzą się jasne, a gdzie ciemne meble?

Rozważając wybór pomiędzy dwoma rodzajami opisywanych mebli, warto również wziąć pod uwagę konkretne przeznaczenie pomieszczeń, w których miałyby by być wykorzystywane.

W salonie, który pełni m.in. funkcję punktu spotkań towarzyskich, konstrukcje o jaśniejszych barwach mogą stworzyć atmosferę otwartości i przyjazności. Natomiast ciemne nadadzą pomieszczeniu elegancji, co jest szczególnie ważne, jeśli dany pokój pełni także rolę reprezentacyjną. W sypialni zaś, gdzie dominuje potrzeba stworzenia przytulnej atmosfery sprzyjającej relaksowi, czarne czy brązowe artykuły powinny stanowić doskonały wybór. Dlaczego? Połączenie ich z delikatnym oświetleniem pozwoli łatwo uzyskać romantyczną aurę.

W przypadku kuchni warto rozważyć z kolei aspekty praktyczne. Jasne meble, jak już wspomnieliśmy, są bardziej podatne na zabrudzenia. A te powstają w końcu bardzo często w trakcie przygotowywania posiłków. Lepiej będzie zatem zastąpić je ich odpowiednikami w ciemniejszych barwach. Odwrotnie warto postąpić za to w pokoju dziecięcym. W końcu okres pierwszych lat życia powinien kojarzyć się ze szczęściem, prawda? A skoro tak również elementy jego wyposażenia powinny pomagać w uzyskaniu takiego właśnie efektu. Z tym nie będzie problemu, gdy rodzice postanowią umieścić w nim jasne biurko, szafkę czy stolik nocny.

ciemne meble

Podsumowanie

Ostateczny wybór pomiędzy jasnymi a ciemnymi meblami zawsze zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb użytkowników oraz charakterystyki pomieszczenia. Przed jego dokonaniem warto jednak zastanowić się nad dodatkowymi elementami wystroju. Wśród nich znajdują się takie elementy, jak kolory ścian czy oświetlenie, które mogą wpłynąć na ostateczny efekt aranżacyjny. Dobrze jest również skorzystać z oferty sklepu, który swoim klientom gwarantuje maksymalnie szeroki wybór różnego rodzaju konstrukcji. Jeśli zależy Ci na dostępie do możliwie jak najbardziej niejednolitego asortymentu, zapraszamy do MEBLOHAND. U nas znajdziesz meble zarówno jasne, jak i ciemne, przeznaczone do wykorzystania w praktycznie każdym pomieszczeniu!

Shopping Cart
Scroll to Top