Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Ilość spędzanego w nim czasu zależy od prowadzonego stylu życia, jednak z pewnością nikt z nas się bez niej nie obędzie. Centralnym zaś jej punktem jest kuchenka, niezbędna do gotowania czy podgrzewania potraw. Dzisiaj jest to coraz częściej kuchenka elektryczna, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że mogą one, w zależności od typu, wykorzystywać zupełnie różne technologie działania.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie rodzaje kuchenek elektrycznych wyróżniamy. Wskażemy wady i zalety każdego z rozwiązań i postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych. |
Spis treści:
1.Różne odmiany kuchenek elektrycznych
2.Kuchenka elektryczna – co oferuje?
3.Kuchenka elektryczna – jakie problemy powoduje?
4.Kuchenka elektryczna a meble kuchenne
5.Podsumowanie
Różne odmiany kuchenek elektrycznych
Wydawać by się mogło, że wszystkie kuchenki dzielą się po prostu na zasilane gazem oraz energią elektryczną. To prawda, dopóki nie uwzględnimy podziału ze względu na technologię działania oraz zastosowane materiały. Wówczas okazuje się, że kuchenki elektryczne, a konkretnie montowane w nich płyty grzewcze, dzielą się na trzy dodatkowe odmiany:
- płyta żeliwna – najstarsza odmiana płyt elektrycznych, w których pola grzewcze wykonane są z żeliwa, a funkcję źródła ciepła spełniają grzałki, których działanie zapewnia prąd elektryczny. Do wad takich płyt należą: wolne nagrzewanie się, znaczne straty ciepła wskutek wzrostu temperatury całej płyty, a nie tylko pól grzewczych, a także związane z tym ryzyko oparzenia się. Jedyną w zasadzie zaletą jest względnie niska cena, przez co technologię tę do dzisiaj powszechnie stosuje się w kuchenkach przenośnych;
- płyta ceramiczna – jej zasada działania jest bardzo podobna do opisanej powyżej, jednak różni się ona tworzywem, z którego została wykonana. Dzięki temu nagrzewa się znacznie szybciej i pozwala na precyzyjniejsze sterowanie temperaturą, poza którą nie powinna wykraczać;
- płyta indukcyjna – choć również jest zasilana prądem elektrycznym, ma niewiele wspólnego z opisanymi powyżej. Wykorzystuje technologię szybkozmiennego pola magnetycznego, które pozwala generować duże ilości ciepła w krótkim czasie, nie powodując jednocześnie strat ciepła w związku z nagrzewaniem całego urządzenia. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest wysoka cena – zarówno samej kuchenki, jak i niezbędnych do niej garnków i patelni.
Współcześnie rynek kuchenek elektrycznych jest coraz bardziej zdominowany przez technologię indukcyjną, która góruje nad innymi wydajnością oraz ekonomicznością. Popularnością cieszą się też płyty ceramiczne, natomiast żeliwnych właściwie nie spotyka się już poza kuchenkami przenośnymi.
Kuchenka elektryczna – co oferuje?
To, że ludzie coraz chętniej rezygnują z kuchenek gazowych na rzecz elektrycznych, nie bierze się znikąd. Przede wszystkim nagrzewają się one szybciej i oferują wydajniejsze gotowanie lub podgrzewanie potraw. Zazwyczaj są proste i bardzo intuicyjne w obsłudze – sterowanie odbywa się zwykle z dotykowego panelu wbudowanego w płytę.
Płyty elektryczne, zwłaszcza ceramiczna i indukcyjna, wyglądają stylowo i atrakcyjnie, głównie dzięki wykończeniu w postaci szklanej, czarnej tafli, pasującej do nowoczesnych mebli. Nie zajmują też wiele miejsca, więc bez trudu zmieszczą się nawet w małej kuchni, ułatwiając znacznie jej aranżację.
W zależności od konkretnego typu i producenta płyty możesz też spodziewać się wielu innych udogodnień, jak choćby minutnik, który po określonym czasie sam wyłączy odpowiednie pole grzewcze. Niektóre płyty wyposażone są też w programy intensywnego grzania przy zwiększonej mocy. Dzięki nim można doprowadzić wodę do wrzenia nawet w kilkanaście sekund.
Kuchenka elektryczna – jakie problemy powoduje?
Każdy medal ma dwie strony – podobnie jest w omawianym przez nas przypadku. Kuchenka elektryczna zawsze cechuje się znacznie wyższym poziomem skomplikowania, przez co jest potencjalnie podatniejsza na uszkodzenia i awarie. Musisz się z tym liczyć, kiedy decydujesz się na zakup.
Podobnie jak kuchenka gazowa do działania bezwzględnie potrzebuje gazu, tak elektryczna – prądu. Przerwy w dostawie tego ostatniego zdarzają się relatywnie częściej, co może Tobie niejednokrotnie pokrzyżować plany. Z drugiej strony, w wielu nowoczesnych budynkach w ogóle nie ma już dostępu do gazu, co ułatwia podjęcie decyzji.
W przypadku wyboru kuchni indukcyjnej niezbędny jest zakup odpowiednich patelni, garnków, rondli i innych naczyń, jeśli używasz ich na co dzień. To oznacza dodatkowe wydatki. Tymczasem zakup kompletu naczyń kuchennych wysokiej jakości to wydatek co najmniej kilkuset, a nieraz nawet kilku tysięcy złotych.
Kuchenka elektryczna a meble kuchenne
Warto pamiętać, że nowoczesne kuchenki najczęściej występują w wersji do zabudowy. Płyta wówczas jest umieszczana w odpowiednim wycięciu w blacie, zaś piekarnik zostaje dopasowany do jednej z szafek. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić kuchenki wolnostojącej z elektrycznymi piekarnikiem i płytą. Takie rozwiązanie oferuje większość wiodących producentów.
Kuchenka elektryczna bardzo dobrze będzie się komponować chociażby z nowoczesną kuchnią, której wyposażenie w większości wykonane zostało z drewna. Dopasuje się bez trudu do szafek kuchennych Eliza, występujących w kolorze dąb Sonoma. Cechują się one kompaktowością i prostotą, łączącą się harmonijnie z elegancją.
Wysokiej jakości, stylowa kuchenka elektryczna może się stać sercem dobrze urządzonej, ergonomicznej kuchni. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, aby pomieszczenie to nie sprawiało na co dzień żadnych problemów w eksploatacji? Przygotowaliśmy z myślą o Tobie kilka praktycznych porad.
Podsumowanie
Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem gotowania, kuchenka i tak stanowić będzie niezbędny element wyposażenia Twojego domu. Warto więc wybrać ją z rozmysłem, biorąc pod uwagę wady i zalety istniejących rozwiązań. Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej wskazówki pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.