Meble kuchenne z uchwytami czy bez?

meble kuchenne z uchwytami

Kiedy przychodzi czas na remont miejsca służącego do przygotowywania posiłków, należy zastanowić się, w co należy je wyposażyć. Meble kuchenne z uchwytami czy bez – przed tym trudnym wyborem staje wiele osób. Ten pozornie nieistotny szczegół może mieć znaczący wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia. Dziś postanowiliśmy więc przyjrzeć się zaletom i wadom obu rodzajów konstrukcji, co powinno pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie wady i zalety posiadają meble kuchenne z uchwytami i bez nich. Dzięki temu zdołasz łatwiej dokonać zakupu, którego nie pożałujesz.

SPIS TREŚCI:

  1. Meble kuchenne z uchwytami – tradycyjne rozwiązanie
  2. Meble kuchenne bez uchwytów
  3. Podsumowanie

Meble kuchenne z uchwytami – tradycyjne rozwiązanie

Pierwszym, co przyjdzie Ci do głowy, gdy pomyślisz o meblach kuchennych, będzie zapewne obraz klasycznych szafek z uchwytami. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium, drewno czy nawet tworzywa sztuczne, i są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli jednak chodzi o zalety konstrukcji w nie wyposażonych, warto wiedzieć, że jest ich całkiem sporo.

Uchwyty ułatwiają otwieranie szafek i szuflad, co jest szczególnie przydatne, gdy masz zajęte ręce lub gdy chcesz wykonać tę czynność jednym ruchem. Dzięki nim korzystanie z mebli kuchennych jest więc po prostu wygodniejsze. Dodatkowo uchwyty często stanowią istotny element dekoracyjny, dodając charakteru i stylu kuchni. Szeroki wybór tego rodzaju elementów pozwala łatwo dopasować je do reszty wystroju, co ułatwia stworzenie spójnego i harmonijnego wyglądu całej przestrzeni.

Uczciwie trzeba przyznać, że meble kuchenne z uchwytami posiadają także swoje wady. Jakie konkretnie? Łatwo gromadzi się na nich kurz i brud, a to wymaga ich regularnego czyszczenia, co bywa uciążliwe. Zwłaszcza jeśli używasz kuchni często i intensywnie. Ponadto, w niektórych przypadkach uchwyty stanowią przeszkodę podczas poruszania się po kuchni – szczególnie gdy pomieszczenie nie należy do zbyt dużych. Uderzenie głową lub inną częścią ciała w te nieduże, lecz twarde elementy, jest nie tylko nieprzyjemne. Niekiedy może doprowadzić nawet do wystąpienia poważnej kontuzji.

meble do kuchni eliza, meble do małej kuchni, kuchenka elektryczna, meble kuchenne z uchwytami

Meble kuchenne bez uchwytów

Alternatywą dla tradycyjnych mebli z uchwytami są modele ich pozbawione, które zyskują coraz większą popularność – zwłaszcza w nowoczesnych drewnianych kuchniach. Konstrukcje te charakteryzują się gładkimi frontami. Pozwalają otwierać szafki i szuflady za pomocą mechanizmów wbudowanych w ich wnętrze. Mamy tu na myśli m.in. takie systemy jak choćby push-to-open czy uchwyty frezowane.

Główną zaletą mebli kuchennych bez uchwytów jest ich minimalistyczny i elegancki wygląd. Bez widocznie odstających elementów fronty mebli prezentują się bardzo nowocześnie i schludnie. A to może być idealne rozwiązanie dla osób poszukujących prostych i stylowych rozwiązań jednocześnie. Ponadto brak uchwytów eliminuje problem z gromadzeniem się na nich brudu i kurzu, co ułatwia utrzymanie konstrukcji kuchennych w czystości.

Meble kuchenne bez uchwytów – podobnie jak w nie wyposażone – posiadają jednak swoje minusy. Po pierwsze, otwieranie szafek za pomocą wspomnianych mechanizmów często na początku wymaga nabrania pewnej wprawy. Po drugie, niektóre osoby mogą poczuć się mniej komfortowo bez tradycyjnych uchwytów, zwłaszcza jeśli przyzwyczaiły się do nich przez wiele lat. Dodatkowo niektórym zapewne będzie brakować tradycyjnego uchwytu podczas otwierania szafek, co może być szczególnie odczuwalne przez ludzi starszych lub z ograniczoną siłą w rękach.

aranżacja kuchni, meble kuchenne z uchwytami

Podsumowanie

Ostateczny wybór między meblami kuchennymi z uchwytami a bez nich zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Pierwsze z wymienionych bywają idealne dla osób ceniących tradycyjny wygląd i praktyczność. Drugie zaś mogą być doskonałym rozwiązaniem w przypadku każdego, kto poszukuje nowoczesnego i minimalistycznego designu.

Przy podejmowaniu decyzji warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak przestrzeń kuchenna, styl aranżacji wnętrza. Niezależnie jednak od tego, na który rodzaj mebli się zdecydujesz, bez problemu kupisz je w naszym sklepie – MEBLOHAND. Sprawdź dostępne w naszej ofercie modele, a następnie wybierz te, które uznasz za najbardziej odpowiednie dla siebie. Gwarantujemy, że nie pożałujesz skorzystania z naszych usług!

Shopping Cart
Scroll to Top