Kolor podłogi a kolor mebli –  jak je do siebie dopasować?

meble systemowe solid, kolor podłogi a kolor mebli, Modne aranżacje wnętrza w 2024

Zastanawiasz się, jak dopasować kolor mebli do koloru podłogi? To bardzo ważna kwestia, gdyż odpowiednie dostosowanie tych elementów ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza. Podłoga i meble to dwa ważne, o ile nie najważniejsze, elementy aranżacji pokoju. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, kuchnię, sypialnię czy gabinet, istotny jest jednolity wystrój wnętrza. Kolory i faktury, które wykorzystasz, znacznie wpłyną na końcowy efekt.

Z tego artykułu dowiesz się

jakie meble dopasować do danego koloru podłóg oraz jakich zasad należy przestrzegać przy dopasowywaniu koloru podłogi do koloru mebli.

Spis treści:

 1. Podstawowe zasady łączenia kolorów podłogi i mebli;
 2. Jasny kolor podłogi a kolor mebli;
 3. Ciemny kolor podłogi a kolor mebli;
 4. Kolor podłogi a kolor mebli – oryginalne połączenia;

Podstawowe zasady łączenia kolorów podłogi i mebli

Kolor podłogi i kolor mebli są nie bez znaczenia dla wyglądu całego wnętrza. Istnieją ogromne możliwości wyboru rodzajów oraz barwy podłoża. Bez względu jednak na to, czy wybierzesz panele, płytki czy deski, musisz pamiętać, że to właśnie one będą stanowiły podstawę całej aranżacji. To od koloru podłogi w głównej mierze zależą późniejsze decyzje, takie jak kolorystyka mebli, ścian i dekoracji. Jeśli dobrze dopasujesz kolor mebli do koloru podłogi, to końcowy efekt będzie odznaczał się harmonią i elegancją.

Istnieje kilka zasad łączenia podłoża i mebli:

 • zbliżone odcienie – jeśli chcesz, aby twój pokój dobrze wyglądał, to wybierz podłogę i meble w zbliżonych do siebie odcieniach. Dzięki temu stworzysz ciepły i przytulny klimat;
 • kontrastujące barwy – innym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu jest stworzenie kontrastu między kolorem podłogi a kolorem mebli. Możesz połączyć ciemną podłogę z jasnymi meblami lub odwrotnie. Może być to szczególnie przydatne w pomieszczeniach o mniejszym metrażu i słabym nasłonecznieniu – dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się większe;
 • neutralne kolory – wybierz neutralny kolor podłogi, jeśli chcesz mieć dużo swobody w doborze mebli i akcesoriów. Postaw na jasny odcień drewna lub beżowe podłoże;
 • kolorystyka okna – warto również brać pod uwagę kolorystykę okna. Naturalne oświetlenie ma ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia;
 • dopasowanie do stylu – ostatecznie ważne jest, aby kolor podłogi i mebli pasował do całości aranżacji pomieszczenia oraz stylistyki, którą chcesz tam wprowadzić.

Nie ma jednej idealnej odpowiedzi na pytanie, jakie kolory do siebie pasują, ale ważne jest, aby pomieszczenie spełniało Twoje oczekiwania i abyś czuł się w nim dobrze.

Jasny kolor podłogi a kolor mebli

Jeśli podłoga w Twoim mieszkaniu ma jasny kolor, to masz do dyspozycji kilka sposobów połączenia z nią mebli. Pierwszy z nich to wykorzystanie mebli w kolorach bieli lub jasnego odcienia dąb sonoma. Świetnym przykładem może być dostępna w naszym sklepie nowoczesna szafa HIDAKA. Połączenie jasnej podłogi z jasnymi meblami sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronne. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach o małym metrażu, gdyż optycznie powiększa wnętrze.

Kolejnym pomysłem jest jasna podłoga i ciemne meble. Taki zestaw może stworzyć ciekawy kontrast. Parkiet będzie wyróżniał się na tle ciemnych mebli, a to doda pomieszczeniu głębi i wyrazistości.

Ciekawym wyborem będą kolorowe meble kontrastujące z jasną podłogą. Takie połączenie będzie oryginalne i nada wnętrzu nietuzinkowego charakteru. Uzyskasz dzięki temu interesujący efekt, który przyciągnie wzrok gości.

Pamiętaj, aby brać pod uwagę styl i klimat, jaki chcesz stworzyć w pomieszczeniu. Jasny kolor podłogi jest bardzo uniwersalny i daje wiele możliwości aranżacji. Pamiętaj jednak, by dopasować do siebie kolorystykę mebli i innych elementów dekoracyjnych.

Ciemny kolor podłogi a kolor mebli

Kolejnym bardzo popularnym trendem są ciemne podłogi w mieszkaniach. Szczególnie w kolorach czerni lub ciemnego drewna. Taki wybór podłoża idealnie sprawdzi się w połączeniu z jasnymi meblami lub takimi o naturalnych odcieniach. Takie połączenie również sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na większe. Na przykład w salonie z ciemną podłogą możesz wykorzystać meblościankę KAMA dostępną w wersji kolorystycznej biały + dąb sonoma. Ciemny kolor podłogi doda przestrzeni ciepła, a meble w kolorze naturalnego drewna elegancji.

Ciemna podłoga i ciemne meble – taki zestaw może stworzyć harmonijny wygląd, jeśli ciemna podłoga i ciemne meble pochodzą z tej samej rodziny kolorystycznej.

Ciemną podłogę trudniej połączyć z innymi elementami niż jasną, ale jeśli dobrze przemyślisz swoją aranżację, to stworzysz naprawdę piękne i stylowe pomieszczenie.

kolor podłogi a kolor mebli

Kolor podłogi a kolor mebli – oryginalne połączenia

Jeśli chcesz uzyskać nowoczesny, oryginalny efekt, to zdecyduj się na któreś z tych rozwiązań:

 • kolorowe podłogi i białe meble – kolorowa podłoga to odważny akcent w pomieszczeniu. Możesz połączyć ją z białymi meblami, aby stworzyć ciekawy kontrast. Możesz zastosować również połyskującą biel – taką jak ta, która została  wykorzystana w idealnej do salonu szafce RTV z nadstawką
 • podłoga we wzory i jednolite meble – podłoga we wzory może stanowić ciekawe tło dla jednolitych mebli. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądało oryginalnie, ale zachowa spójny charakter;
 • metaliczna podłoga i drewniane meble – metaliczna podłoga może stworzyć interesujący efekt w połączeniu z drewnianymi meblami. Ten zestaw może dodać pomieszczeniu blasku i elegancji. Idealnym wyborem będzie dąb sonoma, z którego wykonana jest na przykład komoda ALANA 2.

Jeśli wybierzesz oryginalny kolor podłogi, to dobierz meble tak, aby delikatnie stonować całe wnętrze.

Shopping Cart
Scroll to Top