Jak zabezpieczyć meble kuchenne przed parą?

meble kuchenne

Meble kuchenne są narażone na wiele szkodliwych czynników, a jednym z ich największych wrogów jest para wodna. Jak doskonale wiadomo, powstaje ona podczas przygotowywania posiłków na ciepło, ale także w wyniku korzystania ze zmywarki i płukania naczyń. Długotrwałe oddziaływanie wody w jej gazowym stanie skupienia może spowodować uszkodzenie szafek i innych konstrukcji w postaci m.in. obrzęknięcia drewna czy odpryskiwania farby. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zabezpieczyć meble kuchenne przed parą. Dzięki nam dowiesz się tego już za chwilę. Wystarczy, że przeczytasz dalszą część tekstu, który dziś dla Ciebie przygotowaliśmy.

Z tego artykułu dowiesz się, co należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć meble kuchenne przed skutkami oddziaływania na nie pary wodnej.

Spis treści:

  1. Chcesz chronić meble kuchenne? Postaw na okap!
  2. Wentylacja i lakierowanie
  3. Akcesoria zabezpieczające meble kuchenne przed niszczeniem
  4. Podsumowanie

Chcesz chronić meble kuchenne? Postaw na okap!

Jednym z podstawowych sposobów na zabezpieczenie mebli kuchennych przed parą jest instalacja okapu kuchennego. To urządzenie, które zapobiega powstawaniu nadmiernej wilgotności, a zarazem wchłania zapachy powstające podczas przygotowywanie posiłków. Proces ten polega na zasysaniu powietrza z kuchni i filtrowaniu go przez wspomniany sprzęt, a następnie „wyprowadzaniu” ich na zewnątrz budynku.

Wybierając okap kuchenny, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wydajność, liczoną w m3/h (metrach sześciennych na godzinę) – im wyższa jej wartość, tym skuteczniejsze usuwanie pary. Sprzęt powinien być jednocześnie optymalnie dostosowany do rozmiaru Twojej kuchni. Gwarantujemy, że zainstalowanie go w odpowiednim miejscu wyraźnie pomoże ograniczyć ilość pary powstającej w kuchni, co przyczyni się do ochrony obecnych w niej mebli.

Wentylacja i lakierowanie

Oprócz okapu w kuchni bardzo pomocna okaże się wentylacja mechaniczna. Klimatyzacja w nią wyposażona ułatwi utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci i zapobiegnie skraplaniu się pary na meblach. Dobrze działający system będzie również przyczyniał się do poprawy ogólnego komfortu, odczuwanego podczas przebywania w pomieszczeniu służącym do gotowania.

Jeśli Twoje meble kuchenne są drewniane, potraktowanie ich lakierem ochronnym będzie dobrym pomysłem. Produkt ten stanowi barierę na powierzchni konstrukcji ze wspomnianego surowca, która chroni je przed skutkami oddziaływania pary wodnej. Wybierając preparat, upewnij się, że jest przeznaczony do szafek, komód i innych konstrukcji kuchennych, tzn. czy nadaje się do bezpiecznego wykorzystania w pomieszczeniu służącym do przetwarzania żywności.

Przed nałożeniem lakieru, koniecznie przygotuj odpowiednio powierzchnię drewna. Oczyść ją, usuwając wszelkie zabrudzenia i upewnij się, że jest idealnie sucha. Następnie równomiernie rozprowadź preparat, zgodnie ze wskazówkami producenta. Po zakończeniu procesu lakierowania pozostaw meble do wyschnięcia.

Akcesoria zabezpieczające meble kuchenne przed niszczeniem

Jeśli plaujesz pomalować meble, wybierz farbę o wysokiej odporności na wilgoć. Produkty tego typu są dostępne w wielu kolorach i rodzajach, więc z pewnością znajdziesz najbardziej odpowiedni do swojej kuchni. Jego zastosowanie pozwoli stworzyć barierę między powierzchnią komody lub innej konstrukcji a parą wodną, chroniąc ją tym samym przed skutkami zawilgocenia.

Bez wątpienia warto także zainwestować w akcesoria ochronne, które pomogą zabezpieczyć meble kuchenne przed parą. Najbardziej godnymi uwagi są:

  • podkładki pod garnki i patelnie – korzystanie z nich pomoże zapobiec bezpośredniemu kontaktowi gorących naczyń z powierzchnią mebli;
  • maty na blaty – można je łatwo umieścić pod urządzeniami gotującymi na parze, takimi jak czajnik elektryczny czy parowar. Zapobiegnie to osadzaniu się charakterystycznych kropelek na powierzchni mebli;
  • osłony na drzwi szafek – pomagają chronić zewnętrzną powierzchnię zwłaszcza tych znajdujących się nad płytą grzewczą lub piekarnikiem.
meble kuchenne

Podsumowanie

Warto zawsze pamiętać, że kluczowym elementem ochrony mebli kuchennych przed parą jest ostrożność podczas gotowania. Unikaj więc pozostawiania garnków z otwartymi pokrywkami na kuchence elektrycznej lub płycie indukcyjnej, a także regularnie czyść okap kuchenny (jeśli go posiadasz) i filtry, aby zapewnić mu długie i efektywne działanie. Kupując meble, wybieraj zaś te, które są wykonane z odpowiedniej jakości, odpornych na niszczenie materiałów. Ich szeroki wybór znajdziesz w sklepie MEBLOHAND. Sprawdź sam! Czekają na Ciebie konstrukcje różnego rodzaju i o niejednolitym zastosowaniu.

Shopping Cart
Scroll to Top