Jak wybrać stół do małego salonu?

stół do małego salonu

Potrzebujesz przemyślanego rozmieszczenia mebli ze względu na mały metraż mieszkania? Chcesz mieć stół w salonie, przy którym gromadzi się cała rodzina, ale nie będzie zajmował dużo miejsca? Z wielką przyjemnością Ci w tym pomożemy! Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, jaki wybrać stół do małego salonu

Coraz częściej salon w mieszkaniu jest połączony z kuchnią. Przy takim zestawieniu niezbędny jest stół, przy którym usiądzie cała rodzina. Dosyć trudnym zadaniem jest jednak funkcjonalne urządzenie takiego pomieszczenia, które jest mało ustawne oraz nieduże. A przecież stół jest meblem, przy którym każdy z nas lubi spędzać dużo czasu, zarówno z rodziną, jak i ze znajomymi. To tutaj jednocześnie możesz pracować i uczyć się, odpoczywać i wykonywać ważne zadania.

Z tego artykułu dowiesz się

na co warto zwrócić uwagę przy zakupie stołu do małego salonu.

SPIS TREŚCI:

Jaki wybrać stół do małego salonu?

Jaki kształt powinien mieć stół do małego salonu?

Rozmiar stołu do małego salonu

Funkcjonalność

Materiał i jakość, czyli jaki stół do małego salonu?

Rozkładany stół do małego salonu

Czy kolor ma znaczenie – jaki stół do salonu?

Podsumowanie

Jaki wybrać stół do małego salonu

Zapewne zastanawiasz się jak to zrobić, aby stół nie zajmował dużo miejsca, a jednocześnie pozwalał na to, aby zasiadło przy nim kilka osób. Szczególnie jeżeli masz do dyspozycji małą przestrzeń, każdy centymetr kwadratowy jest na miarę złota. Kupując ten mebel zwróć uwagę na kilka czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony. 

Przede wszystkim przemyśl kształt, rozmiar (w zależności od tego, ile osób będzie przy nim jeść), funkcjonalność, materiał, z którego jest wykonany, oraz możliwość rozłożenia go. Dziś przedstawimy, jakie rodzaje stołów masz do wyboru patrząc na powyższe parametry. Skupimy się również na tym, aby był on dostosowany do małej przestrzeni.

Jaki kształt powinien mieć stół do małego salonu?

Wybierając stół do małego salonu na pewno zastanawiasz się, jaki kształt będzie odpowiedni do Twojego pomieszczenia. Najczęściej spotykamy stoły kwadratowe, prostokątne i okrągłe. Tylko który najlepiej się sprawdzi w małym salonie

Najbardziej uniwersalne są stoły kwadratowe i prostokątne. Wyglądają one bardzo elegancko w każdym pomieszczeniu. Dużą zaletą takiego kształtu jest to, że taki mebel można dosunąć do ściany, aby zaoszczędzić trochę więcej przestrzeni.

Stoły okrągłe natomiast nadają naszej przestrzeni nietuzinkowego wyglądu, a ponadto są bezpieczniejsze ze względu na brak ostrych krawędzi, dlatego często wybierają je rodziny z małymi dziećmi. Dodatkowo możesz wykorzystać całą powierzchnię blatu. Będzie pasował on bardziej do pomieszczeń zbliżonych w kształcie kwadratu. Pamiętaj, że okrągły stół również może być rozkładany.

My polecamy okrągły stół POLI 2, który ma elegancki design i klasyczny kolor. Jest wykonany z laminatu oraz posiada solidne czarne nogi. 

Rozmiar stołu do małego salonu

Wszystko zależy od ilości osób, jaka będzie przy nim jeść. Do małych pomieszczeń najlepiej sprawdzają się kwadratowe stoły o optymalnych wymiarach 80 x 140 cm, owalne o średnicy ok. 100 cm dla czterech osób czy też większe, sześcioosobowe o wymiarach 90 x 160 cm i okrągłe o średnicy 150 cm. 

Co zrobić w przypadku, gdy masz większą rodzinę i chcesz, aby wszyscy się zmieścili przy jednym stole? Najlepszym wyborem jest zakup stołu rozkładanego. Święta, imieniny, urodziny, niedzielne obiady, spotkania z przyjaciółmi – niezależnie od powodu, dla którego spotykacie się przy stole, każdy będzie miał przy nim swoje miejsce. Taki stół w każdej chwili można rozłożyć, aby zmieściło się przy nim więcej osób, lub złożyć, aby zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Funkcjonalność 

Ważną kwestią w doborze odpowiedniego stołu jest oczywiście jego funkcja! Weź pod uwagę liczbę osób, jaka będzie siadała przy stole, to czy w ogóle będziesz organizować jakieś spotkania z większą liczbą znajomych. 

Każdy jest inny, dlatego może się okazać, że potrzebujesz małego stolika do pracy, przy którym będziesz mógł jeść obiady z jedną osobą. W takim wypadku wcale nie musisz posiadać rozkładanego stołu, a przecież to dodatkowy wydatek. 

Jeśli jednak masz dużą rodzinę, z którą mieszkasz lub która lubi Cię odwiedzać w weekendy, albo większą liczbę znajomych, to z pewnością taka funkcja Ci się opłaci. Gdy na stole znajdzie się ulubiona przez wszystkich potrawa czy deser, to nic nie sprawia większej radości niż cała rodzina w jednym miejscu!

Materiał i jakość, czyli jaki stół do małego salonu?

Z reguły stół do małego salonu kupuje się na długie lata, a nie na chwilę. Jeśli masz dzieci lub nawet zwierzę domowe, to zapewne chcesz, aby ten mebel składał się z wysokiej jakości materiałów – odpornych na płyny, uderzenia, a także rysy i złamania. 

Sprawdź, czy blat jest dość gruby oraz koniecznie zwróć uwagę na system rozkładania stołu. Ten mechanizm powinien solidnie wyglądać oraz być dobrze zamontowany, dzięki czemu będzie płynnie pracować, a żadne części nie będą z czasem odpadać.

Rozkładany stół do małego salonu 

Idealny stół do małego salonu będzie posiadał funkcję rozkładania. Jest to oczywiście świetne wyjście, jeśli na co dzień chcemy zużycia mniejszej przestrzeni, a na różne okazje mieć tą możliwość pomieszczenia większej ilości osób. Bez względu na to, czy będzie prostokątny, czy owalny, z pewnością po rozłożeniu spełni swoją funkcję. Czasami nawet takie stoły mają dodatkowe skrytki na jakieś mniejsze dokumenty czy akcesoria, co też daje dodatkową przestrzeń do przechowywania. 

Dla małych pomieszczeń świetnym wyborem będzie rozkładany stół do małego salonu o wymiarach 76 x 80 x 80, którego długość po rozłożeniu będzie wynosiła 160 cm.

Czy kolor ma znaczenie – jaki stół do salonu

Tak naprawdę w dużej mierze to kwestia indywidualna. Na rynku możemy znaleźć stoły w każdym kolorze. Najbardziej popularne są jednak drewniane, które wyglądają elegancko i ponadczasowo. Ale jak wybrać odcień do koloru mebli w pomieszczeniu? 

Nie musisz przecież wybierać stołu w identycznym kolorze jak meble. Jeśli kolor drewna będzie delikatnie różnił się od reszty, w żaden sposób nie wpłynie to na estetykę pomieszczenia. Czasami nawet dobrze połączyć dwa kolory, np. dąb z czernią albo olchę z drewnem, aby salon nabrał oryginalnego charakteru. 

Różnorodna kolorystyka ułatwia stworzenie dokładnie takiej aranżacji, jaką będziesz chciał mieć. Od białych blatów, poprzez standardowe jasne drewno, aż do klasycznych, ciemnych kolorów z domieszką czarnej stali. Możesz też eksperymentować z dodatkami, które zmieniają aranżację, np. serwetki, kwiaty, obrusy, a nawet kolorowe zastawy do stołu. Wszystko to stwarza niepowtarzalny klimat, przy którym każdy gość będzie się czuł komfortowo.  

Podsumowanie

Wiemy, że wybór odpowiedniego stołu może nie być łatwy, dlatego mamy nadzieję, że znacząco pomogliśmy w tej decyzji. Metraż mieszkania ma duże znaczenie w doborze każdej aranżacji, dlatego warto łączyć takie komponenty, które będą zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne
Jeśli wciąż masz wątpliwości, zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz duży wybór stołów różnego rodzaju. Jeśli będziesz miał jakieś pytania, z chęcią Ci pomożemy!

Shopping Cart
Scroll to Top