Jak urządzić pokój na poddaszu?

pokój na poddaszu

Niezależnie od tego, czy masz do zaaranżowania całe mieszkanie, czy tylko jeden pokój na poddaszu, musisz dobrze przemyśleć i dokładnie zaplanować każdy szczegół przedsięwzięcia. Ze względu na specyfikę takich pomieszczeń sporządzenie odpowiedniego planu nie zawsze jest łatwe. Im więcej skosów w jednym pokoju, tym trudniej jest rozlokować meble tak, aby pomieszczenie było w pełni funkcjonalne, wygodne i odpowiadało Twoim oczekiwaniom w kwestiach estetyki. Oto kilka porad, które sprawią, że urządzone przez Ciebie pomieszczenie będzie praktyczne i wyda się większe.

Z tego artykułu dowiesz się

jakie wady i zalety ma pokój na poddaszu, jak go zaplanować, na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli oraz jak rozjaśnić wnętrze takiego pomieszczenia.

SPIS TREŚCI

Pokój na poddaszu – wady i zalety

Planowanie pokoju na poddaszu

Pokój na poddaszu – jakie meble wybrać?

Jak rozjaśnić pokój na poddaszu?

Podsumowanie

Pokój na poddaszu – wady i zalety

Pokój na poddaszu ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Największą wadą jest problem z odpowiednim rozmieszczeniem mebli. W przypadku pomieszczenia na poddaszu nie zawsze można sobie pozwolić na wybór wymarzonych mebli, ponieważ nie wszystkie będą do takiego pokoju odpowiednie. Niełatwo również rozmieścić meble w praktyczny sposób, żeby w pełni zadbać o funkcjonalność mieszkania. Problematyczny może być też dostęp do naturalnego światła – im mniejsze okna, tym ciemniejsze wnętrza. Dodatkowo metraż takich pomieszczeń zazwyczaj nie jest zbyt duży. Dwie ostatnie kwestie można jednak łatwo rozwiązać przez wybór jasnych kolorów ścian oraz mebli w kolorach białych lub jasnego brązu (dąb sonoma). Ponadto dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrz jest powieszenie luster.  

Zaletami pomieszczeń na poddaszu z pewnością jest to, że można stworzyć w nich niepowtarzalny, przytulny klimat. Niestandardowe pokoje są również miejscem, w którym z łatwością uzyskasz oryginalny wystrój wnętrza i zastosujesz kreatywne rozwiązania. Jeśli jesteś fanem patrzenia na nocne niebo, to możliwość ulokowania łóżka pod oknem dachowym niewątpliwie będzie dla Ciebie kolejną zaletą. 

pokój na poddaszu

Planowanie pokoju na poddaszu

Zanim zaczniesz myśleć o aranżacji pokoju na poddaszu, to najpierw przeanalizuj sposób jego urządzenia od podstaw. Jeśli masz taką możliwość, to dokładnie zaplanuj ilość i rozmieszczenie okien – zarówno tych zwykłych, jak i dachowych.

Pokój na poddaszu jest wysoce podatny na zmianę temperatury ze względu na warunki panujące na zewnątrz. Latem bywa bardzo gorąco, a zimą temperatura może być niższa niż w pomieszczeniach ulokowanych na innych piętrach. Z tego względu warto jest zainwestować w klimatyzację oraz odpowiednią izolację termiczną.

Przy planowaniu wnętrza pokoju na poddaszu ważne jest, aby znać dokładne wymiary pomieszczenia – nie można zapomnieć o uwzględnieniu skosów. Musisz precyzyjnie określić, gdzie dokładnie się one zaczynają oraz ile wynosi najniższy punkt skosu. Najlepiej zrobić szczegółowy plan, dzięki któremu będziesz wiedzieć, gdzie oraz jakie meble możesz umieścić. 

Pokój na poddaszu – jakie meble wybrać?

Wybór mebli o odpowiednich wymiarach jest szczególnie istotny przy aranżowaniu pokoju na poddaszu. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się komody. Jeśli chcesz umieścić komodę pod skosem, to pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wszystkie wymiary – nie każda jest na tyle niska, żeby zmieścić się pod dużym skosem. Zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest wybranie mebla niższego i dłuższego niż wąskiego i wysokiego. Komody możesz również usytuować na ścianie bez skosu. Wybierając ten sposób, optycznie powiększysz swój pokój na poddaszu. 

komoda stylistyczna, komoda do sypialni

Jeśli jednak zdecydujesz się w takim pokoju umieścić zwykłą, wysoką szafę, to zwróć uwagę na sposób jej otwierania. Zdecydowanie praktyczniejsze będą szafy z drzwiami przesuwnymi – ze względu na skosy i małą ilość miejsca klasyczne drzwiczki mogą być problematyczne. Jeśli chcesz dodatkowo wizualnie powiększyć pomieszczenie, wybierz szafę z zamontowanym lustrem

Gdy będziesz wybierała łóżko czy kanapę do pokoju ze skosami, to nie zapomnij zwrócić uwagi zarówno na to, czy dany mebel zmieści się pod skosem (oczywiście jeśli chcesz go tam umieścić) oraz czy nie będzie ryzyka uderzenia się w głowę przy ewentualnym wstawaniu. Jeśli skos jest zbyt duży, to lepszym rozwiązaniem będzie postawienie łóżka lub kanapy przy ścianie bez pochyleń.

Jeśli wystarczy Ci miejsca, to pod skosem możesz umieścić regał, na którym dobrze będą wyglądały książki i dodatki do wnętrza. Choć zazwyczaj regały kojarzą się z wysokimi meblami z dużą ilością półek, to na rynku dostępne są także mniejsze regały, które idealnie sprawdzą się do pomieszczenia ze skosami. 

Przy wyborze mebli do pokoju na poddaszu zwróć oczywiście uwagę na ich wymiar i kolor. Nie zapomnij jednak o odpowiednim rodzaju. Meble na nóżkach sprawiają, że pomieszczenie wygląda na większe i przestronne.

Jak rozjaśnić pokój na poddaszu?

Pokoje na poddaszu bywają dosyć ciemne i przez to sprawiają wrażenie jeszcze mniejszych niż w rzeczywistości. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość światła, która optycznie powiększy pomieszczenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie duża liczba okien, ale nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście są również prostsze sposoby na rozjaśnienie wnętrza. 

Przede wszystkim najlepiej jest postawić na jasny kolor ścian, podłóg oraz mebli. Jeśli jednak zdecydujesz się na meble w kolorze ciemnego drewna, to koniecznie wybierz jasne dodatki.

Pokój na poddaszu zazwyczaj wymaga większej ilości oświetlenia niż zwykły pokój. Lampa na suficie jest oczywiście konieczna, ale oprócz niej warto także zastosować inne rozwiązania. Mogą być nimi lampy stojące, paski ledowe, girlandy oraz kurtyny świetlne, które nie tylko rozjaśnią wnętrze, ale również uczynią je piękniejszym. Pamiętaj również, że barwa światła ma duże znaczenie. Ciepły kolor oświetlenia sprawia, że wnętrze staje się przytulne, ale zmniejsza skupienie i koncentrację. Zimne odcienie ułatwiają pracę i czynią ją efektywniejszą, jednak z takim oświetleniem podczas odpoczynku oczy szybciej się męczą. Najlepszym rozwiązaniem zatem jest wybranie oświetlenia neutralnego, czyli takiego, które ma między 4000 a 5000 K.

pokój na poddaszu

Podsumowanie

Aranżacja pokoju na poddaszu często bywa problematyczna, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości – zwłaszcza podczas wyboru mebli. Wyposażenie musi mieć dobre wymiary i spełniać swoje praktyczne funkcje. Dzięki temu Twój pokój na poddaszu będzie ładny i funkcjonalny. Szeroki wybór różnego rodzaju propozycji znajdziesz tutaj.

Shopping Cart
Scroll to Top