Jak chronić meble przed szkodnikami? Poznaj proste i skuteczne sposoby

jak chronić meble przed szkodnikami

Kupiłeś nową komodę, szafę lub regał? Na pewno więc chcesz, aby służyły Ci możliwie jak najdłużej, zachowując swój atrakcyjny wygląd i funkcjonalność. Pamiętaj jednak, że regularne czyszczenie tego rodzaju konstrukcji nie wystarczy, by utrzymać je wiele lat w nienagannym stanie. Z czasem mogą zostać bowiem zaatakowane przez bardzo małe, groźne owady. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak chronić meble przed szkodnikami, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się

jak chronić meble przed szkodnikami szybko, skutecznie i bez konieczności głębszego sięgania do kieszeni.

Spis treści:

  1. Jak chronić meble przed szkodnikami? Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń
  2. Domowe sposoby na to, jak chronić meble przed szkodnikami
  3. Podsumowanie

Jak chronić meble przed szkodnikami? Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń

Kołatek wrężyk, wyschlik grzebykorożny, tykotek pstry, miazgowiec parkietowiec czy kornik drukarz to tylko niektóre owady, które często atakują drewniane artykuły. Nie należy więc czekać do momentu, w którym to nastąpi, lecz działać dużo wcześniej. Jak doskonale wiadomo, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, choć w przypadku mebli lepiej byłoby użyć słowa „naprawiać”. Na szczęście można to zrobić dość łatwo i bez konieczności sięgania po trudno dostępne środki. Wiele bowiem zależy od przeprowadzania regularnej, dokładnej pielęgnacji wybranych elementów wyposażenia pomieszczeń. Nie każdy jednak wie, czego dokładnie należy do tego użyć, aby uzyskać oczekiwane efekty. Przejdźmy więc do meritum.

Jak chronić meble przed szkodnikami? Przede wszystkim pamiętaj o zabezpieczeniu ich przed wilgocią, która bardzo często „atakuje” zwłaszcza artykuły wykorzystywane w łazience. Zadbaj o to, by pomieszczenie służące Ci na co dzień do dbania o higienę było odpowiednio wentylowane. Pomoże Ci w tym przede wszystkim regularne otwieranie okna. Jeśli jednak nie posiadasz go, spraw przynajmniej, aby drzwi do łazienki nie pozostawały zawsze szczelnie zamknięte po kąpieli lub prysznicu. To najłatwiejszy sposób na uniknięcie powstawania w jej wnętrzu wilgotnego środowiska, przyciągającego różnego rodzaju szkodniki. Podobnie jak osuszanie mebli z nawet najmniejszych mokrych plam za pomocą ręcznika papierowego czy szmatki z mikrofibry.

jak chronić meble przed szkodnikami

Domowe sposoby na to, jak chronić meble przed szkodnikami

Regularne wietrzenie łazienki w celu uniknięcia zawilgocenia ustawionej w nim szafki czy komody warto wspomóc innymi czynnościami „antyszkodnikowymi”. Mamy tu na myśli impregnację drewnianych konstrukcji za pomocą przeznaczonych do tego olejów i innych środków. Są one łatwe w aplikacji i dostępne bez problemu zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Dzięki nim zdołasz nie tylko skutecznie ochronić swoje meble przed kornikami i innymi owadami, ale też odświeżysz ich wygląd i zabezpieczysz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Artykuły do impregnacji drewna są dostępne w atrakcyjnych cenach, a do ich równomiernego rozprowadzania wystarczy użyć zwykłego pędzla do malowania ścian.

Dużą popularnością w walce z nieproszonymi gośćmi w postaci owadów cieszą się również domowe, naturalne sposoby. Jak chronić meble przed szkodnikami z ich wykorzystaniem? Wystarczy, że wykorzystasz do tego, np. cebulę. Jej zapach skutecznie odstrasza zwłaszcza korniki, dlatego warto ją stosować. W jaki sposób? Nacierając nią co pewien czas konstrukcje, które chcesz zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Takie działanie możesz dodatkowo wspomóc użyciem środków chemicznych – deltametryny lub permetryny, wymieszanymi z kilkoma łyżkami stołowymi nafty bądź naftaliny w proszku. W wyniku kontaktu takiej „mikstury” z meblami zyskają one trudną do pokonania dla szkodników barierę ochronną.

jak chronić meble przed szkodnikami

Podsumowanie

Dobrą formy ochrony mebli przed szkodnikami jest również wybieranie takich, które powstały z odpowiedniego tworzywa. Mamy tu na myśli przede wszystkim odpowiednio wysuszone i twarde gatunki drzew. Dobrze jest również upewnić się przed zakupem danego wyrobu, czy jego elementy konstrukcyjne były wcześniej właściwie składowane, czyszczone i obrabiane. Taką gwarancję zapewnia swoim Klientom sklep Meblohand, dlatego jeżeli zależy Ci na zakupie dobrej jakości i w niewielkim stopniu narażonych na ataki szkodników mebli, radzimy skorzystać z naszej oferty.

Shopping Cart
Scroll to Top