Bateria kuchenna – o czym warto pamiętać?

bateria kuchenna

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez dostępu do bieżącej wody. Jest ona potrzebna przy gotowaniu, przygotowywaniu napojów, sprzątaniu… Dlatego też ważne jest to, aby dostęp do niej był możliwie najłatwiejszy. Realizację tego celu zapewnić może odpowiednio dobrana bateria kuchenna. Jak jednak podjąć właściwą decyzję?

Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii kuchennej, jakimi własnościami powinna się cechować, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania, a także na jaki materiał, z którego ją wykonano, postawić, aby służyła Ci jak najdłużej.

SPIS TREŚCI:

  1. Bateria kuchenna – o czym warto pamiętać?
  2. Bateria kuchenna a inne krany w domu
  3. Funkcjonalności baterii kuchennych
  4. Z jakiego materiału powinna być wykonana bateria kuchenna?
  5. Podsumowanie

Bateria kuchenna a inne krany w domu

Nie ulega wątpliwości, że w większości mieszkań obecny jest więcej niż jeden kran. Znakomita większość z nas ma również umywalki w łazienkach. Trudno jest sobie wyobrazić bez nich chociażby codzienną higienę twarzy i nakładanie makijażu.

Nieraz zdarza się też, że zlewy znajdują się w innych częściach domu. Jeżeli na przykład ktoś zajmuje się malarstwem albo rzeźbiarstwem zawodowo i dysponuje domową pracownią, to często dla wygody ma w niej zamontowane źródło wody. Podobnie jest w przypadku garaży czy ogrodów, gdzie występują tak zwane krany gospodarcze.

Bateria kuchenna wydaje się jednak czymś, czemu należy poświęcić szczególnie wiele uwagi. Liczba czynności, do których potencjalnie może być wykorzystywany, jest spora. Zmywanie naczyń, opłukiwanie owoców i warzyw, nalewanie wody do czajnika… To tylko kilka z nich, a tymczasem zlew w kuchni powinien być do każdej z nich przystosowany. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

bateria kuchenna

Funkcjonalności baterii kuchennych

Jeżeli jesteś dopiero na etapie projektowania kuchni, to warto od razu zadać sobie pytanie, czy preferujesz baterię stojącą, czy wiszącą? Ta pierwsza montowana jest na zlewie lub na blacie, druga zaś bezpośrednio w ścianie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Bateria kuchenna wisząca nie zajmuje miejsca na blacie, co może być ważne w przypadku urządzania małej kuchni. Z drugiej strony, do jej obsługi niezbędne jest dość wysokie podnoszenie rąk, co sprzyja rozchlapywaniu wody i zmęczeniu mięśni ramion. Poza tym w przypadku, gdybyś chciał zdecydować się na zmianę aranżacji kuchni i przy okazji zmienić umiejscowienie zlewu, to przesunięcie wiszącego kranu jest czymś dość skomplikowanym.

W przypadku baterii stojących istnieje znacznie więcej możliwości ich aranżacji. Mogą stanąć na blacie lub na zlewie, w połowie długości komory zlewu bądź w jej narożniku, zależnie od indywidualnych preferencji. Zazwyczaj też oferują one więcej funkcji i w razie potrzeby są łatwiejsze w wymianie. Niestety, wokół ich podstawy gromadzi się zwykle woda i brud, które nieraz trudno usunąć.

Warto też rozważyć kwestię kurków do regulacji strumienia wody. Współcześnie bardzo trudno znaleźć baterię, która miałaby oddzielne pokrętła do regulacji ciepłej i zimnej wody. Zazwyczaj temperaturę oraz natężenie strumienia wody reguluje się za pomocą jednego kurka. Znacznie ułatwia dobranie tych parametrów w optymalny sposób.

Poszczególne baterie kuchenne różnią się od siebie sposobem umiejscowienia głowicy do regulacji strumienia wody. Czasem jest on po prawej stronie baterii, kiedy indziej zaś w centralnej części, dokładnie pod wylewką. Coraz rzadziej spotyka się baterie, w których kurek znajduje się w szczytowej części baterii, nad wylewką. Takie rozwiązanie może się dobrze sprawdzić wówczas, gdy nad zlewem nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni.

Nieraz bateria kuchenna oferuje jeszcze dodatkowe udogodnienia. Wielką popularnością cieszą się wyciągane wylewki. Można je swobodnie wyciągnąć z baterii i używać podobnie jak słuchawki prysznicowej. To wielkie ułatwienie wówczas, gdy trzeba np. umyć nieproporcjonalnie duże czy niewymiarowe naczynie albo nalać wody do dużego garnka.

Nowoczesne baterie kuchenne często mają też wbudowaną dodatkową, mniejszą wylewkę, która jest połączona z aparatem filtrującym wodę kranową i uzdatniającym ją do picia. Zamontowanie takiego urządzenia to dobra inwestycja na przyszłość, dzięki której nie będziesz musiał obawiać się o to, czy woda, którą pijesz, nie jest dla Ciebie szkodliwa.

bateria kuchenna

Z jakiego materiału powinna być wykonana bateria kuchenna?

Na tym polu panuje bardzo duża różnorodność. Dawniej najpopularniejsze były baterie kuchenne niklowane i chromowane, które barwą przypominały połyskujące srebro. Dzisiaj nadal się je wykorzystuje, jednak nie będą one pasować do każdej aranżacji. Większą popularnością cieszy się dzisiaj barwa srebrna matowa, która z uwagi na technikę uzyskiwania cechuje się też szczególną trwałością.

Coraz częściej w kuchniach sięga się po baterie kuchenne w kolorze złotym lub czarnym, odpowiednio matowym bądź błyszczącym. Zwłaszcza te ostatnie wydają się szczególnie stylowe i dobrze będą się komponować z nowoczesną kuchenką elektryczną.

Pamiętaj, że to, z jakiego materiału będzie wykonana bateria kuchenna, należy powiązać z wyglądem mebli, które zamierzasz wybrać do kuchni. Wybór należy niewątpliwie do szerokich, jednak z pewnością nie powinieneś pominąć tak atrakcyjnej wizualnie oferty, jak meble kuchenne Eliza, dostępne w kolorze dąb Sonoma.

Podsumowanie

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, a bateria kuchenna to jeden z elementów jego wyposażenia, który bezpośrednio przekłada się na komfort jej użytkowania. Dlatego niezbędne jest rozważenie wielu czynników, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okaże się dla Ciebie cennym wsparciem.

Shopping Cart
Scroll to Top