Zasłanianie okien – co warto wybrać?

zasłanianie okien

Po czym najłatwiej rozpoznać, że dany lokal jest niezamieszkany? Po zupełnie niezasłoniętych oknach! Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś nie zdecydował się na zasłanianie okien. Przemawiają za tym zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. Problem pojawia się jednak przy wyborze konkretnych rozwiązań – na co się zdecydować, aby być zadowolonym w przyszłości? Zajrzyj do dalszej części tekstu, aby się dowiedzieć!

W tym artykule przeczytasz o różnych dostępnych sposobach na zasłanianie okien, a także dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wybór najlepszej opcji.
  1. Zasłanianie okien – dlaczego warto?
  2. 6 sposobów na zasłanianie okien
    • Firany i (lub) zasłony
    • Rolety
    • Żaluzje
    • Trwałe zasłanianie okien – folie okienne
    • Witraże okienne – ozdobne zasłanianie okien
    • Kwiaty i ozdoby okienne
  3. Po czym poznać, która metoda na zasłanianie okien będzie najlepsza?
  4. Zasłanianie okien – podsumowanie

Zasłanianie okien – dlaczego warto?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista – trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez jakichkolwiek zasłon. Chwila namysłu pokazuje jednak, że za ich stosowaniem przemawia wiele argumentów.

Zasłanianie okien wiąże się z wieloma korzyściami natury praktycznej. W ciągu dnia możesz odciąć się od nadmiaru światła słonecznego wpadającego do środka pomieszczenia i np. przeszkadzającego Ci w oglądaniu telewizji czy korzystaniu z komputera. W nocy w ten sam sposób możesz odizolować się od blasku lamp ulicznych czy neonów, co znacznie ułatwia spokojne zasypianie.

Problemem bywają też wścibscy sąsiedzi, którzy przesiadują przy oknach lub na balkonie i obserwują innych mieszkańców. Zasłanianie okien to skuteczna metoda ochrony przed nimi. Przydaje się zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze, ale również na wyższych piętrach. Zasłony to też pewna forma ochrony przed kradzieżą – potencjalny złodziej nie ma jak zajrzeć do środka i oszacować, czy włamanie mu się opłaci.

6 sposobów na zasłanianie okien

Dawniej wybór był znacznie bardziej oczywisty – w znakomitej większości domów na oknach wisiały firanki, przesłaniające okna przez cały dzień, i zasłony, zaciągane na noc. Dzisiaj gama dostępnych rozwiązań jest znacznie szersza i warto brać je wszystkie pod uwagę przy wyborze tego najlepszego. Poniżej przedstawiamy wady i zalety różnych opcji.

Firany i (lub) zasłony

Tradycyjne rozwiązania nadal zasługują na wzięcie pod uwagę. Nie zawsze muszą one występować w parze. Czasem wystarczająca jest sama firana, zwłaszcza grubo tkana, dzięki czemu skutecznie zakrywa to, co dzieje się wewnątrz pomieszczenia. Nie można jednak zapominać, że czym grubsza firana, tym mniej światła wpada do pomieszczenia, co w połączeniu z ciemnym wystrojem może robić przygnębiające wrażenie i powodować, że pokój będzie się wydawał mniejszy niż w rzeczywistości.

Nieraz stosuje się tylko zasłony. Sporą popularnością cieszą się tzw. zasłony zaciemniające, wykonywane z nieprzepuszczalnego dla światła materiału. Dzięki temu po ich zaciągnięciu nawet w środku dnia w pokoju zapada mrok. Niestety, nie dają one możliwości regulacji: albo w pełni zacieniają, albo wpuszczają tyle światła słonecznego, ile wpada przez okno.

Rolety

Ten sposób na zasłanianie okien zyskał dużą popularność w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Trudno się temu dziwić: jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. W przeciwieństwie do firan, nie trzeba ich prać – choć czasem przyda się odkurzenie lub czyszczenie myjką parową. Łatwo można regulować to, jaka część okna ma zostać zasłonięta. Wreszcie, wiele z nich oferuje montaż bezinwazyjny, dzięki czemu z ich założeniem poradzi sobie każdy.

Dzisiaj można wybierać spośród wielu typów rolet. Najprostsze, wykonane z jednolitego materiału ze wzorem lub bez, są zazwyczaj najtańsze i dobrze równoważą pomieszczenia, w których występuje wiele stylowych mebli i atrakcyjnych dodatków

Ciekawą opcją są rolety rzymskie, złożone z poziomych pasów przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych dla światła, dzięki czemu możliwa jest regulacja poziomu nasłonecznienia pomieszczenia bez odsłaniania okna. Popularność zyskują też rolety plisowane, które do pewnego stopnia przypominają już żaluzje.

Odrębnym tematem są rolety zewnętrzne, wykonane najczęściej z aluminium lub innych metali. Ich prymarną funkcją jest zapewnianie bezpieczeństwa, co istotne w przypadku osób pozostawiających swoje domy na dłużej bez opieki i przechowujących w nich wartościowe przedmioty. Nie można też jednak zapomnieć, że rolety zewnętrzne to przy okazji skuteczna metoda zaciemniania pomieszczeń.

Żaluzje

Dawniej rozwiązanie to miało wielu zwolenników, później jego popularność spadła głównie ze względu na wątpliwe walory estetyczne. To wszystko miało jednak miejsce wówczas, gdy w zasadzie nie można było kupić innych żaluzji niż tych wykonanych ze srebrnego aluminium.

Dzisiaj produkowane są one z wielu innych materiałów, m.in. drewna i tworzyw sztucznych, dzięki czemu znacznie zyskały na prezencji i stopniowo powracają do łask. Można wybierać pośród wielu różnych kolorów oraz szerokości poszczególnych paneli.

Kluczową zaletą żaluzji, jeśli chodzi o zasłanianie okien, jest to, że pozwalają one jednocześnie wpuszczać światło do pomieszczenia i wyglądać z niego na zewnątrz oraz uniemożliwiają zaglądanie do środka z zewnątrz. Niestety, żaluzje są kłopotliwe w czyszczeniu, łatwo się kurzą i są dość podatne na uszkodzenia.

Trwałe zasłanianie okien – folie okienne

Czasem właściciele mieszkań chcą, aby dane okno zostało permanentnie zasłonięte i uniemożliwiało zaglądanie do środka. Zazwyczaj dotyczy to okien łazienkowych, ale również przeszkleń wokół drzwi wejściowych czy niefortunnie umieszczonych okien w innych częściach domu.

W tym przypadku, aby zasłanianie okien było skuteczne, warto wziąć pod uwagę folie okienne. Najpopularniejsze są folie mleczne, ale można też kupić je w innych kolorach lub wzorach, a także imitujących fotografie. Dzięki nim można odciąć się od niepożądanych spojrzeń z zewnątrz, a jednocześnie nie pozbawić się dostępu do światła.

Witraże okienne – ozdobne zasłanianie okien

Pomysłowym, a zarazem estetycznym rozwiązaniem mogą okazać się witraże okienne. Zazwyczaj występują one w geometrycznych wzorach, wykonuje się je zazwyczaj na zamówienie. Można je zamontować w drzwiach wejściowych, przedpokoju albo przedsionku.

Tańszą alternatywą jest zakupienie folii okiennej imitującej wzór witrażowy. Trzeba jednak pamiętać, że liczba wnętrz, do których będą pasować witraże, jest ograniczona. Nie można też umieścić ich w domu za dużo, ponieważ stanowią dość wyrazisty akcent w stylizacji wnętrza i mogłyby przytłoczyć inne elementy.

Kwiaty i ozdoby okienne

Nie każdemu przychodzi do głowy, że również kwiaty mogą stanowić dobre rozwiązanie jeśli chodzi o zasłanianie okien. Wybierz gatunki lubiące sporo słońca i dobrze znoszące wysokie temperatury i przygotuj miejsce na parapecie!

Warto też rozważyć różne ozdoby okienne. Mogą one stanowić dodatek do innych form oprawy wizualnej okien albo samodzielnie spełniać funkcję zasłon. Do wyboru są różnego rodzaju wieńce, gwiazdy, wyszywanki, szklane mini witraże i wiele innych. Wystarczy chcieć!

zasłanianie okien

Po czym poznać, która metoda na zasłanianie okien będzie najlepsza?

Przede wszystkim musisz się zastanowić, czy chcesz, aby dane okno było zasłonięte permanentnie, czy z możliwością regulacji. W pierwszym przypadku warto zdecydować się na folię okienną lub witraże. 

Ponadto rozważ, czy kiedykolwiek w danym pomieszczeniu będzie Ci potrzebne pełne zaciemnienie, szczególnie w ciągu dnia. Taki efekt dają zasłony zaciemniające i niektóre żaluzje. Zwróć też uwagę, czy w danym miejscu wykonujesz czynności wymagające dużej ilości światła. Wówczas dobrze sprawdzą się rolety rzymskie albo zwykłe firanki.

Zasłanianie okien – podsumowanie

Zasłanianie okien można wykonać na wiele różnych sposobów. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę, przez co nadaje się dla osób o określonych preferencjach. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okaże się pomocny w wyborze optymalnego z Twojego punktu widzenia rozwiązania!

Shopping Cart
Scroll to Top