Tapety ponownie w modzie!

tapety

Narodziny tapety w jej dzisiejszym rozumieniu związane są z włoskim renesansem. Od tamtego czasu przeżywały one swoje wzloty i upadki. Dzisiaj niewątpliwie wracają do łask i mają coraz więcej do zaoferowania. Co zrobić, aby tapety w Twoim domu zapierały dech w piersiach?

W tym artykule przeczytasz, jakie tapety warto wybrać do swojego domu, a także jak dopasować je do reszty umeblowania i w jaki sposób zapewnić im właściwą ochronę!

Spis treści:

1. Tapety kiedyś i tapety dziś

2.Co oferują nowoczesne tapety?

3.Jak dobrać tapetę do wyposażenia pomieszczenia?

4.Jak dbać na co dzień o tapety?

5.Podsumowanie

Tapety kiedyś i tapety dziś

Początki historii tapet ściennych sięgają XVI wieku, a po raz pierwszy pojawiły się one we Włoszech. Stały się tam nieco tańszym zastępnikiem tkanych ręcznie gobelinów, które zdobiły ściany domostw najzamożniejszych ludzi tamtych czasów.

Pierwotnie wykonywano je z kawałków jedwabiu, papieru i innych materiałów, bezpośrednio na ścianach, przez co każda z nich była niepowtarzalnym dziełem sztuki. W XVIII wieku popularność zyskały tapety w formie rolek – inspiracja w tym zakresie przyszła z Chin. Początkowo malowano je ręcznie, natomiast na przełomie stuleci powstały pierwsze maszyny drukarskie zdolne do wielokrotnego nanoszenia identycznego wzoru.

Wraz z upływem kolejnych dziesięcioleci produkcja tapet stawała się coraz łatwiejsza, a co za tym idzie, tańsza. Dzięki temu stały się one powszechnie dostępne i z czasem spowszedniały na tyle, że przestano traktować je jako interesującą propozycję w zakresie aranżacji wnętrz. Dzisiaj jednak ponownie wracają do łask!

tapety

Co oferują nowoczesne tapety?

Nowoczesne tapety to znacznie więcej niż kiczowate widoki wodospadów i zachodów słońca czy łatwo blaknące paski albo kropki. Wiele z nich oferuje atrakcyjne, geometryczne wzory czy też ornamenty, kojarzące się z luksusem. Nie brakuje też takich, na których znajdują się kwiaty czy rośliny, nieraz w fascynujących kompozycjach.

W pewnym sensie nowoczesne tapety sięgają do początków swojej historii: ze względu na możliwość komputerowego projektowania ich wzorów z zastosowaniem najlepszych programów graficznych przypominają one nieraz małe dzieła sztuki. Jednocześnie ich różnorodność  powoduje, że raczej nie spotkasz nikogo innego, kto miałby je takie same co Ty!

Interesujący efekt zapewniają też tapety 3D, dzięki którym można mieć wrażenie, jakby ściana posiadała swoją własną, wyrazistą fakturę. Tego typu rozwiązanie nie tylko dobrze się prezentuje, lecz powoduje też, że pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości. Dzieje się to z uwagi na złudzenie optyczne sugerujące, że powierzchnia ściany nie jest płaska.

Jak dobrać tapetę do wyposażenia pomieszczenia?

Tapety w mieszkaniu dają wiele możliwości w zakresie wyboru kolorystyki, dominującego wzoru i wielu innych. Sztuka wyboru okazuje się w tym przypadku kluczowa. Poniżej znajdziesz kilka porad, co zrobić, aby tworzyły one z resztą sprzętów obecnych w pomieszczeniu harmonijną całość:

  • Zachowaj rozsądek i umiar – tapety muszą dobrze równoważyć inne elementy urządzenia pokoju. Jeżeli planujesz wyraziste barwy i wzory na ścianach, meble powinny być wówczas minimalistyczne. W ostatnim czasie wielkim powodzeniem cieszą się chociażby białe elementy wyposażenia;
  • Tapeta nie musi znajdować się wszędzie – dawniej w przypadku wyboru omawianego rozwiązania oklejano wszystkie ściany danego pomieszczenia. Dzisiaj bardzo często obok siebie spotyka się ściany tapetowane i malowane. Po pierwsze, połączenie takie wygląda nieraz zjawiskowo. Po drugie, ma swoje uzasadnienie praktyczne – w miejscach szczególnie podatnych na zanieczyszczenia, np. ścianach w przedpokoju czy kuchni, farba będzie zawsze lepszym wyborem z uwagi na łatwość renowacji;
  • Nie tylko meble, ale i podłoga – pamiętaj, że wybrana przez Ciebie tapeta musi się dobrze komponować nie tylko z meblami, ale i podłogą. Nie oznacza to, że musi być w tym samym kolorze, jednak z pewnością powinna z nią współgrać. Na marginesie warto przypomnieć, że taka sama zasada dotyczy wyboru mebli.
tapety

Jak dbać na co dzień o tapety?

Dobrej jakości tapeta, położona na ścianach przez specjalistów, powinna przez długi czas cieszyć Twoje oko bez konieczności dbania o nią w szczególny sposób. Wystarczy odkurzyć ją za pomocą miękkiej szczotki raz na dwa miesiące.

W przypadku zabrudzeń warto zawsze zaczynać od środków najłagodniejszych, np. czystej wody lub wody z mydłem. Dopiero gdy to nie działa, można próbować z innymi substancjami, jak choćby sok z cytryny czy soda oczyszczona. Zawsze jednak ryzykujesz w ten sposób zniszczenie tapety, więc warto pomyśleć dwa razy, zanim zdecydujesz się na jej samodzielne czyszczenie. Czasem warto zagadnąć o pomoc profesjonalistów.

Do głównych zagrożeń dla kondycji tapet zaliczamy wilgoć i pleśń. Mogą one łatwo prowadzić do utraty pierwotnej barwy, a następnie stopniowego odklejania się ich od ścian. Zapleśniała tapeta nie nadaje się już do czyszczenia i powinna zostać jak najszybciej usunięta.

Podsumowanie

Tapety należą aktualnie do chętnie wykorzystywanych rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrz. Z pewnością mają one wiele do zaoferowania! Kiedy już wybierzesz takie, które spodobają się Tobie najbardziej, pamiętaj o naszej ofercie. Pośród naszych mebli z pewnością znajdziesz takie, które będą się idealnie wpasowywać w Twoją wizję!

Shopping Cart
Scroll to Top