Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów w każdej kuchni. Ma bardzo silny wpływ na jej ostateczny wygląd, podkreśla wystrój i uzupełnia wyposażenie. Blaty są również stale narażone na różnorakie czynniki zewnętrzne (mechaniczne, termiczne, chemiczne, biologiczne i inne) i z tego względu powinny być wykonane jedynie z najlepszych dostępnych materiałów. W połączeniu z regularną konserwacją zagwarantuje to ich długotrwałe użytkowanie.

Obecnie, wybór blatów kuchennych jest obecnie naprawdę duży. W niniejszym artykule, spróbujemy pokrótce scharakteryzować najpopularniejsze z nich, zwracając plusy i minusy każdego rozwiązania.

Drewno

Drewno to najstarszy, najszlachetniejszy i wciąż najbardziej popularny materiał, z którego wykonuje się meble do kuchni. Nie tylko wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny klimat i zapach, ale również dodaje mu ciepła. Blaty drewniane wykonane są najczęściej z twardych gatunków drzew, takich jak choćby buk. Materiałami wykończeniowymi są w ich przypadku specjalistyczne oleje. Ponieważ blat ma kontakt z żywnością, nie poleca się stosowania farb oraz lakierów.

Mówiąc o wadach, trzeba zwrócić uwagę na duże wymagania drewna, które są znacznie wyższe niż w przypadku jego syntetycznych zamienników. Aby służyło nam przez długie lata, drewniany blat należy przede wszystkim regularnie konserwować.

Granit

Niezrównana twardość i całkowita odporność na działanie wody oraz wysokich temperatur – tak, w kilku słowach, można scharakteryzować blaty wykonane z granitu. Ze względu na właściwości granitu (wyjątkowo zwarta budowa), wyróżniają się one praktycznie zerową chłonnością, co skutecznie ogranicza rozwój bakterii i grzybów. Prezentują się przy tym niezwykle wytwornie, choć niektóre osoby mogą uznać wnętrze wykończone granitem za chłodne.

Największą wadą blatów granitowych (i granitu jako takiego) jest wyjątkowo trudna obróbka – w przypadku ewentualnego uszkodzenia, niezwykle trudno jest je naprawić. Nie są również lekkie i meble, na których chcielibyśmy je zamontować, powinny być przygotowane na udźwignięcie sporego ciężaru.