Nie pomyli się ten, kto powie, że szafy przesuwne od dłuższego czasu wiodą prym wśród mebli do zabudowy. Z czasem, rozwiązanie to zaczęto wykorzystywać również w przypadku zwykłych szaf, zwłaszcza w małych wnętrzach. Dlaczego w małych? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta.

Zalety

Drzwi przesuwne oferują możliwość znacznie lepszego wykorzystania przestrzeni. Brak problemu z miejscem koniecznym do otwarcia drzwi sprawia, że rozwiązanie takie świetnie sprawdza się w sypialni oraz wąskim przedpokoju. Szafy z drzwiami przesuwnymi nie blokują przejścia, podnosząc ergonomię każdego pomieszczenia, w którym są ulokowane.

Ogromną zaletą szaf przesuwnych jest ich niezwykły wygląd. Liczba dostępnych na rynku modeli, kolorów i wykorzystanych materiałów potrafi przyprawić każdego o zawrót głowy. Fronty wypełniane są lustrami, rattanem, a nawet fototapetami, zaś wszystkie te elementy można dobierać indywidualnie, w zależności od potrzeb i gustu. Nie bez znaczenia jest również możliwość pełnej personalizacji wnętrza (drążki, półki, itp.).

Wady

Największy problem z szafami przesuwnymi, związany jest z ich konstrukcją. Otwierając jedne drzwi, uniemożliwiamy otwarcie drugich, co powoduje, że z szafy może w danej chwili korzystać tylko jedna osoba. Kłopoty sprawiają również mocowania, zwłaszcza w systemach o niskiej jakości. Źle zamontowane prowadnice i kółka skutkują tym, że drzwi pracują głośno i ciężko, nierzadko również wypadają. Aby się tego wystrzegać, korzystajmy wyłącznie z usług doświadczonych monterów.