Biurko to jeden z kluczowych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego i młodzieżowego. Jest ono tym ważniejsze, że musi służyć uczniowi – najpierw szkoły podstawowej, później gimnazjaliście, a na końcu licealiście. Na co jednak zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu takiego biurka? Który model będzie odpowiedni i w jaki sposób wpłynie na kształtowanie postawy siedzącej przy nim osoby?

Po pierwsze: solidna konstrukcja

Nie da się ukryć, że jednym z kluczowych czynników, decydujących o doborze biurka, jest jego wytrzymałość. Meble wykonane z litego drewna są znacznie trwalsze niż ich odpowiedniki z płyty wiórowej, jednak dla niektórych osób przeszkodę może stanowić ich wysoka cena. Sklejka jest mniej trwała, jednak charakteryzuje się lekkością – ułatwia to przenoszenie i przesuwanie mebla.

Ponieważ biurko stanowi inwestycję na długie lata, warto rozważyć rozwiązanie, które wytrzyma próbę czasu.

Stworzone na wymiar

Wybierając biurko dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę jego wzrost oraz wiek. Uczniowi, który dopiero rozpoczyna edukację w szkole podstawowej, wystarczy wysokość 50-55 centymetrów. Biurka przeznaczone dla gimnazjalistów oraz licealistów są nieco wyższe (80 centymetrów). Wielkość blatu, a więc jego szerokość i głębokość, powinna być uzależniona przede wszystkim od potrzeb oraz ilości wolnego miejsca. Bardzo popularne stają się w ostatnich latach biurka narożne, pozwalające najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wielozadaniowość

Funkcjonalność to, w przypadku biurka dla ucznia, sprawa absolutnie priorytetowa. Musi pomieścić książki, zeszyty oraz liczne przybory biurowe, dlatego ważna jest odpowiednia liczba szuflad i przegródek. Dobrze, jeśli posiada również zamykaną szafeczkę, mieszczącą rzeczy osobiste.

Biurko powinno pasować do reszty wystroju, ale przede wszystkim spełniać oczekiwania samego dziecka. Solidne i funkcjonalne, posłuży mu przez większość okresu edukacji.