Porady przy aranżacji wnętrz - Meblohand - Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak czyścić meble tapicerowane?

Zastanawiasz się nad kupnem mebli tapicerowanych? Znakomity wybór! To może być fotel, który stanie się Twoim ulubionym siedziskiem, rodzinna kanapa lub narożnik do salonu. Aby prezentowały się perfekcyjnie, warto właściwie zadbać o materiał, jakim zostały obite. Czy to skomplikowane? Bynajmniej. Wystarczy tylko zapamiętać kilka podstawowych zasad, dzięki którym fotel lub narożnik na długo zachowa swoje walory.

Jak dbać o meble tapicerowane?

Sofy, fotele i narożniki tapicerowane to najczęściej wybierane meble do salonu. Dostępne są w wielu wariantach, prezentują się stylowo, a przy tym pozostają bardzo praktyczne. Tkaniny obiciowe należą do wytrzymałych, zwłaszcza jeśli pokryte zostają specjalną powłoką z teflonu, która nie przepuszcza wilgoci. Jednak i one po pewnym czasie wymagają czyszczenia.

O pielęgnacji mebli tapicerowanych należy pamiętać przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas przyda się odkurzacz, którym pozbędziesz się drobnych zanieczyszczeń w formie kurzu, okruchów po jedzeniu czy zwierzęcej sierści. W celu dokładnego wyczyszczenia materiału na mokro zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do tapicerki – są to aktywne piany lub proszki wchłaniające brud.

Zanieczyszczenia powstające na bieżąco należy usuwać od razu. Przy tym sprawdzi się wilgotna szmatka. Po oczyszczeniu tapicerki można użyć suszarki do włosów, aby przyspieszyć wyschnięcie tkaniny. Niektóre plamy na meblach, np. z kawy czy tłuszczu, wymagają jednak specjalnego traktowania. W razie potrzeby warto wykorzystać domowe triki:

  • Na oparcie fotela wylała się odrobina wina? Usuniesz plamę kwaskiem cytrynowym.

  • Dzieci znów jadły śniadanie na kanapie? Zabrudzeń pozbędziesz się przy pomocy wilgotnej szmatki nasączonej delikatnym środkiem piorącym.

  • Jeśli lubisz pracować w salonie i zdarzyło Ci się przybrudzić obicie narożnika długopisem, przyda się gliceryna – może to być zwykły krem do rąk.

  • Plamy z tłuszczu nie muszą spędzać snu z powiek – wystarczy, że posypiesz je odrobiną talku, a następnie przetrzesz wilgotną szczotką.

Post Comments czwartek, 17 maja 2018 12:09:47 Europe/Warsaw

Dodaj komentarz
* wymagane pola