Nie każdy z nas może sobie pozwolić na przestronne mieszkanie albo własny dom. Znakomita większość ludzi zamieszkuje w stosunkowo niewielkich mieszkaniach, w których łatwo o poczucie ciasnoty i braku wolnej przestrzeni. Choć tej ostatniej nie da się uzyskać w sposób dosłowny, to jednak można zadbać o optyczne powiększenie pomieszczenia. Na czym ono polega? I jak osiągnąć ten efekt?
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest optyczne powiększenie pomieszczenia oraz w jaki sposób osiągnąć ten efekt. |
- Na czym polega optyczne powiększenie pomieszczenia?
- 5 porad, jak sprawić, aby pomieszczenie wydawało się większe
- Optyczne powiększenie mieszkania a jasne kolory
- Brak wyraźnych granic między pomieszczeniami
- Optyczne powiększenie mieszkania – im więcej światła, tym lepiej
- Przemyślany dobór mebli
- Optyczne powiększenie mieszkania a obecność luster
- Optyczne powiększenie mieszkania – podsumowanie
Na czym polega optyczne powiększenie pomieszczenia?
Efekt optycznego powiększenia dostępnej przestrzeni w miejscu zamieszkania polega na takim jego urządzeniu oraz zaaranżowaniu, aby sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Jest to szczególnie istotne w czasach, gdy coraz więcej z nas mieszka w tzw. mikroapartamentach czy innego rodzaju niewielkich mieszkaniach.
Optyczne powiększenie pomieszczenia może odbywać się za pomocą bardzo wielu środków: poprzez zmianę koloru ścian, wymianę mebli, dodanie lub usunięcie niektórych elementów wystroju. Przyjęta przez Ciebie strategia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb.
5 porad, jak sprawić, aby pomieszczenie wydawało się większe
Poniżej znajdziesz kilka cennych porad, które pomogą Ci sprawić, że Twoje mieszkanie będzie wydawało się większe!
Optyczne powiększenie mieszkania a jasne kolory
To bez wątpienia jedna z podstawowych zasad: w niewielkich pomieszczeniach nigdy nie sprawdzą się ciemne kolory! Zawsze będą one sprawiać wrażenie przytłaczających, a dostępna przestrzeń będzie się wydawać niewielka. Warto, aby w jasnych tonacjach utrzymane były zarówno podłogi czy ściany, jak i wyposażenie.
Inną ważną zasadą związaną z doborem barw jest stawianie na jeden akcent kolorystyczny w jednym pokoju. Dzięki niemu przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana, a wszystkie przedmioty sprawiają wrażenie, jakby były na właściwym miejscu. Gromadzenie nadmiaru rzeczy w różnych kolorach powoduje, że pomieszczenie sprawia wrażenie zagraconego i przez to ciasnego.
Brak wyraźnych granic między pomieszczeniami
Zasada ta dotyczy zarówno podłóg, jak i przejść. W niewielkich mieszkaniach dobrze jest układać panele podłogowe ciągiem, bez oddzielania kolejnych pokojów progami. Zwłaszcza zaś nie powinieneś się decydować na różne wzory podłogi w poszczególnych częściach swojego lokum.
Zlikwiduj drzwi wszędzie tam, gdzie nie są one absolutnie niezbędne! Dzięki temu z większości miejsc w danym pokoju będziesz mógł zobaczyć fragment innego, co powoduje, że wyda się on większy niż w rzeczywistości. Jeżeli już nie możesz w pełni zrezygnować z drzwi wewnętrznych, to wybierz takie z dużą ilością przeszkleń.
Optyczne powiększenie mieszkania – im więcej światła, tym lepiej
Aby pokój wydawał się większy, nie może tonąć w mroku! Wręcz przeciwnie, dobrze doświetlone przestrzenie sprawiają zawsze wrażenie większych, niż ma to miejsce w praktyce. W miarę możliwości postaw zarówno na wydajne centralne źródło światła, np. w formie żyrandola, jak również punktowe doświetlanie w postaci stojących lamp.
Warto też usunąć z okien wszelkie przeszkody stojące na drodze naturalnemu światłu słonecznemu, w tym zwłaszcza grube zasłony i kotary czy słabo przepuszczające światło firanki. Nie tylko powodują one, że w pomieszczeniu, nawet w środku dnia, może panować półmrok, lecz do tego same w sobie zajmują nieraz wiele cennego miejsca.
Przemyślany dobór mebli
Optyczne powiększenie pomieszczenia nie obędzie się bez wyboru odpowiednich mebli. Przede wszystkim powinny być wielofunkcyjne – pozwalać jednocześnie, np. na przechowywanie rzeczy, jak i eksponowanie ozdób albo trzymanie sprzętu grającego. W tym przypadku sprawdzą się chociażby powracające ostatnio do łask meblościanki.
Meble, które mają spowodować, aby mieszkanie wydawało się większe, powinny być możliwie lekkie. Warto, by przeważały w nich ażurowe konstrukcje, a dominującą cechą ich designu niech będzie minimalizm. Dobrze też, aby można było w łatwy sposób zmieniać ich aranżację i w ten sposób dostosowywać przestrzeń do bieżących potrzeb. W tej roli dobrze sprawdzą się meble systemowe.
W nawiązaniu do jednej z wcześniejszych zasad: dominujący kolor wybranych przez Ciebie mebli powinien być jasny. Może być nawet biały – wystrój tego typu jest ostatnio bardzo popularny. Meble muszą też być dobrze dopasowane do barwy podłogi. W innym naszym wpisie znajdziesz informacje o tym, na co w tym zakresie zwrócić uwagę.
Optyczne powiększenie mieszkania a obecność luster
Lustra to jeden z najczęściej stosowanych dodatków, dzięki którym optyczne powiększenie pomieszczenia jest możliwe. Najlepiej, kiedy stanowią one integralny element mebli, np. są wbudowane w drzwi szaf czy regałów. Równie dobrze sprawdzą się takie wieszane na ścianach. Powinny być minimalistyczne, pozbawione ram, aby nie zwracały uwagę na siebie same, lecz na to, co się w nich odbija.
Optyczne powiększenie mieszkania – podsumowanie
Posiadanie mieszkania o niewielkim metrażu nie powoduje jeszcze, że jesteś skazany na życie w ścisku! Nawet jeśli nie możesz go fizycznie powiększyć, to istnieje wiele sposobów na to, aby sprawiało ono wrażenie przestronnego i przyjaznego dla swoich użytkowników. Wystarczy uwzględnić przynajmniej wybrane z zaproponowanych powyżej porad, dzięki którym możliwe jest optyczne powiększenie pomieszczenia.