Każdej nocy człowiek przeznacza około ośmiu godzin na wypoczynek. Jest to trzecia część doby. Wynika z tego, że człowiek bardzo dużą część swojego życia spędza w łóżku. Z tego powodu bardzo ważny jest wybór nie tylko dobrego łóżka oraz dobrego materaca, ale też miejsca, w którym będzie znajdowało się Twoje łóżko w sypialni. Nie powinno być ono przypadkowe.
Gdzie umieścić sypialnię?
Aby znaleźć odpowiednie miejsce na łóżko w sypialni, musisz najpierw wybrać odpowiedni pokój, który się nią stanie. Nie zawsze możliwe jest zdecydowanie, gdzie może się ona znajdować i na jaką stronę świata będzie wychodzić okno, ale jeśli masz taką możliwość, to poważnie się nad tym zastanów. Jeśli dopiero będziesz budować swój dom, warto rozważyć tę kwestię jeszcze podczas wybierania projektu.
Przy wyborze pokoju na sypialnię kieruj się stronami świata. Ważne jest również, na którą stronę wychodzi okno bądź okna. Idąc za głosem swoich osobistych preferencji wybierz tę, która będzie dla Ciebie najużyteczniejsza.
Łóżko w różne strony świata
- północ – z tej strony jest najmniej światła słonecznego. Z tego powodu będzie to najlepsza lokalizacja dla osób, które nie potrzebują zbyt wiele słońca w sypialni oraz dla takich, które pracują w systemie zmianowym i sypiają o różnych porach dnia. Warto pamiętać, że z powodu małej ilości słońca jest to „zimna” strona, dlatego może nie nadawać się dla ciepłolubnych;
- południe – po tej stronie świata światło słoneczne znajduje się najdłużej i z tej strony świeci najintensywniej. Dlatego też jest z tej strony najcieplej. Dobrze sprawdzi się, jeśli przebywasz w sypialni w ciągu dnia, ale nie jeśli masz potrzebę sypiania w dzień;
- wschód – z tej strony słońce świeci najintensywniej rano, podczas wschodu słońca. Jeśli lubisz budzić się i wstawać wraz z promieniami słońca, to będzie to idealna lokalizacja na Twoją sypialnię. Warto pamiętać, że latem już od samego rana może być gorąco;
- zachód – po tej stronie najbardziej słoneczną porą dnia jest wieczór. Pokój od tej strony nie nagrzewa się w ciągu dnia. Sypialnia w tym miejscu najpóźniej będzie miała dostęp do światła. Może być to przydatne zimą, gdy szybko robi się ciemno. Strona ta nie sprawdzi się dla osób, które wcześnie chodzą spać, ponieważ słońce może przeszkadzać w zaśnięciu.
Wiadome jest, że sypialnia może mieć dostęp do więcej niż jednej strony świata jednocześnie oraz do więcej niż jednego okna. Dlatego warto jest usytuować ją tak, aby korzystać z zalet przynajmniej dwóch kierunków świata.
Jak ustawić łóżko w sypialni względem okna?
Jeśli nie masz możliwości wybrania, na którą stronę świata będzie wychodziła Twoja sypialnia, to koniecznie zwróć szczególną uwagę na to, jak łóżko będzie usytuowane względem okna.
Jeśli ustawisz łóżko zaraz pod oknem, to bardzo utrudnisz sobie otwieranie i zamykanie go, a także narazisz się na niekorzystne leżenie w przeciągu. Dodatkowo ustawiając łóżko zaraz pod oknem zmniejszasz funkcjonalność całego pomieszczenia.
W przypadku, gdy okno w Twojej sypialni wychodzi na wschód, to ustawienie łóżka zaraz pod oknem lub naprzeciw okna również może być problematyczne. Promienie słońca od razu po wschodzie będą nakierowane na Twoją twarz i mogą razić Cię w oczy. Rolety powinny jednak zniwelować ten problem. Jeśli Twoje okno wychodzi na północ lub południe, to będzie to idealne rozwiązanie.
Jeśli Twoja sypialnia jest wyposażona w dwa okna, to dobrą taktyką będzie ustawienie łóżka między nimi z zagłówkiem przy ścianie.
Łóżko w sypialni względem ścian i drzwi
Najbardziej praktycznym usytuowaniem łóżka w sypialni jest ukierunkowanie zagłówka tyłem do ściany. Jeśli jest to łóżko dwuosobowe, to idealnym rozwiązaniem jest, gdy materac posiada dostęp z trzech stron. Natomiast gdy łóżko należy tylko do jeden osoby, to ustawienie go jednym bokiem przy ścianie nie będzie dużym problemem. Trzeba jednak pamiętać, że bliskość ściany w zimie może nie być przyjemna ze względu na jej temperaturę. Z drugiej strony latem chłód ściany może być dodatkową zaletą takiego ustawienia.
Jednym z najdoskonalszych rozwiązań jest, gdy na ścianie, przy której chcesz usytuować łóżko, nie ma ani okna, ani drzwi. Uważa się, że za wezgłowiem łóżka powinna znajdować się „pełna” ściana. Ustawienie łóżka dwuosobowego w taki sposób, aby mieć do niego dostęp z trzech stron oraz aby nie znajdowało się zaraz obok drzwi, pozwala na swobodne umieszczenie po obu jego stronach praktycznych stolików nocnych.
Warto pamiętać, że łóżko w sypialni powinno być ustawione w taki sposób, że nie będzie blokowało wejścia do sypialni oraz nie będzie utrudniało swobodnego poruszania się po pokoju. Należy upewnić się, że ustawienie łóżka nie przeszkadza w swobodnym otwieraniu i zamykaniu drzwi.
Leżąc na łóżku powinieneś mieć w zasięgu wzroku zarówno okno, jak i drzwi. Łóżko w sypialni powinno być widoczne od razu po wejściu do niej, ale nie powinno znajdować się centralnie naprzeciwko drzwi.
Łóżko w sypialni a inne meble
W sypialni najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko, ale przecież nie zawsze służy ono tylko do spania. Ważne jest, aby meble nie przeszkadzały sobie wzajemnie, dlatego przed urządzeniem sypialni warto narysować sobie plan ich rozmieszczenia.
Do bardzo małego pokoju możesz wybrać niewielką, lecz bardzo praktyczną szafę, w której są jednocześnie półki i drążek do wieszania, lub komodę, która będzie spełniała również rolę półki i sprawdzi się w pokoju ze skosami.
Jeśli dysponujesz większym metrażem, warto jest zainwestować w większą szafę. Pomieścisz w niej nie tylko ubrania, ale też wiele innych rzeczy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupienie do sypialni szafy z przesuwnymi drzwiami. Nie będziesz musiał przejmować się tym, czy dasz radę otworzyć drzwi na całą szerokość.
Dla wygody przy łóżku w sypialni możesz ustawić stolik nocny. Sprawdzi się on nie tylko w nocy, ale również w dzień. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w sypialni, możesz również wstawić do niej biurko. Najlepiej sprawdzi się takie o niewielkich rozmiarach.
Podsumowanie
Łóżko w sypialni to najważniejszy element wyposażenia tego pokoju. Pamiętaj, że miejsce, w którym je ustawisz, musi być odpowiednie przede wszystkim dla Ciebie. Dlatego korzystając z wyżej wymienionych wskazówek zastanów się, jakie są Twoje potrzeby, i podążaj za nimi.