Jak chronić szafy drewniane przed stęchlizną?

szafy drewniane

Przydarzyła Ci się kiedyś sytuacja, w której po otworzeniu szafy poczułeś przykry zapach stęchlizny? Powstawanie tej nieprzyjemnej woni to najczęściej długotrwałego przechowywania ubrań i innych przedmiotów za zamkniętymi drzwiami mebla. Warto przy tym pamiętać, że może to również doprowadzić do rozwoju pleśni, a w konsekwencji tego – problemów ze zdrowiem. Nie martw się jednak na zapas! Dlaczego? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomagają zapobiec powstawaniu zapachu stęchlizny lub zwalczyć go. Dzięki temu Twoje szafy drewniane będą odpowiednio służyć znacznie dłużej.

Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, żeby Twoje szafy drewniane nie pachniały stęchlizną. Poznasz nie tylko metody zapobiegania jej powstawaniu, ale też walki z nią.

SPIS TREŚCI

  1. Szafy drewniane i ich wietrzenie pierwszym sposobem zapobiegania stęchliźnie
  2. Neutralizatory zapachów – dzięki nim szafy drewniane znów będą nadawać się do użytku
  3. Przeglądaj swoje szafy drewniane i usuwaj z nich niepotrzebne ubrania
  4. Podsumowanie

Szafy drewniane i ich wietrzenie pierwszym sposobem zapobiegania stęchliźnie

Odpowiednia i częsta wentylacja mebli to najprostszy sposób na pozbycie się zapachu stęchlizny. Często otwieraj więc okna swojego domu/mieszkania i zarazem drzwi szafy, aby do jej wnętrza mogło przedostać się świeże powietrze. Jeśli masz taką możliwość, umieść również wentylator w pobliżu szafy, aby przyspieszyć cyrkulację. Pamiętaj jednak, aby wcześniej usunąć ubrania i inne przedmioty z półek. W ten sposób odpowiednio wywietrzone zostaną również trudno dostępne części wewnątrz mebla.

Aby szafy drewniane nie odstraszały przed ich otwieraniem stęchłym zapachem, zadbaj o ich czyszczenie i dezynfekcję. W jaki sposób powinieneś to zrobić? Ponownie usuń wszystkie ubrania i przedmioty z wnętrza mebla. Następnie przetrzyj dokładnie jej powierzchnię lekko wilgotną szmatką lub gąbką nasączoną wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Pamiętaj przy tym, żeby dokładnie wysuszyć szafę przed ponownym umieszczeniem w niej ubrań. Pozostawienie mokrych plam – nawet niewielkich – sprzyja bowiem zawilgoceniu mebli i ich niszczeniu.

szafy drewniane

Neutralizatory zapachów – dzięki nim szafy drewniane znów będą nadawać się do użytku

Zapach stęchlizny, choć utrudniający przebywanie w pobliżu mebli, da się pokonać. Jeśli więc w porę nie zapobiegłeś/aś jego powstaniu, użyj naturalnych środków absorbujących nieprzyjemną woń. Istnieje całkiem pokaźna grupa tego rodzaju artykułów, które najczęściej pozwalają zwalczyć opisywany przez nas problem. W dodatku niektóre z nich powinieneś posiadać pod ręką. Mamy tu na myśli m.in. ocet lub sodę oczyszczoną. Postaw wypełnioną dużą ilością obu tych produktów miskę we wnętrzu pustego mebla i pozwól działać takiej mieszance. Czasami wystarczy kilka godzin, aby zapach stęchlizny zelżał, a niekiedy potrzeba na to tydzień lub dłużej. Ważne jednak, że po pewnym czasie powinien zniknąć całkowicie.
Możesz także spróbować umieścić w szafie paczki z węglem aktywnym lub torfem. One również dobrze sprawdzają się jako naturalne środki absorbujące niepożądaną woń. Jeśli jednak po zastosowaniu powyższych metod nadal odczuwasz nieprzyjemny zapach, warto skorzystać z neutralizatorów w jeszcze innej postaci. Skorzystaj, np. ze świeżych ziół, takich jak mięta, lawenda lub rozmaryn, umieszczając je w woreczkach siatkowych. Pozostaw je we wnętrzu szafy drewnianej i przekonaj się, czy po pewnym czasie przynoszą oczekiwany skutek.

Przeglądaj swoje szafy drewniane i usuwaj z nich niepotrzebne ubrania

Duże znaczenie w zapobieganiu rozwojowi zapachu stęchlizny ma przechowywanie ubrań w odpowiedni sposób. Zawsze upewnij się zatem, że Twoja odzież uległa całkowitemu wysuszeniu przed umieszczeniem jej w szafie drewnianej. Warto także unikać zbyt długiego przetrzymywania we wnętrzu mebla ciuchów, które nie są już od dawna używane. Dlaczego? Ponieważ ich obecność na półkach wpływa negatywnie na cyrkulację powietrza. Postaraj się zatem co pewien czas zrobić dokładny przegląd swojej garderoby. Zbędne Ci ubrania wystaw następnie na sprzedaż lub oddaj potrzebującym. W ten sposób nie tylko zwiększysz swój budżet lub zrobisz dobry uczynek, ale też zapobiegniesz powstawaniu stęchlizny.

szafy drewniane

Podsumowanie

Pamiętaj, że eliminacja zapachu stęchlizny z szafy wymaga cierpliwości i konsekwencji. Niektóre metody zaczynają działać dość późno, jednak pozwalają najczęściej osiągnąć pożądany efekt. Jeśli będziesz regularnie stosować się do naszych rad, Twoje szafy drewniane nie będą zniechęcać do zaglądania do ich wnętrza. W utrzymaniu w nich neutralnej woni pomoże Ci także zakup mebli z odpowiedniej jakości materiałów. Dobrym wyborem będą szafy z oferty MEBLOHAND. Znajdziesz w niej także komody, łóżka i wiele innych konstrukcji.

Shopping Cart
Scroll to Top