Garderoba to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu – to w końcu tam przechowywane są ubrania, buty oraz inne przedmioty codziennego użytku. Jak ją zorganizować, żeby była jak najbardziej funkcjonalna i wygodna? Lepsza będzie garderoba otwarta czy zamknięta? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czym charakteryzują się obie opcje.
SPIS TREŚCI
Garderoba otwarta
Zalety otwartej garderoby
Wady otwartej garderoby
Garderoba zamknięta
Zalety zamkniętej garderoby
Wady zamkniętej garderoby
Komu polecana jest garderoba otwarta, a komu zamknięta?
Podsumowanie – garderoba otwarta czy zamknięta?
Garderoba otwarta
Garderoba otwarta to coraz bardziej popularny i modny sposób na przechowywanie odzieży. Nie jest ukryta i stanowi nieodłączny element wyposażenia pokoju – najczęściej sypialni. Zazwyczaj ustawiamy ją na pustej ścianie lub w rogu pomieszczenia. Jeśli jednak chcesz, aby jak najmniej rzucała się w oczy, to możesz ją usytuować w specjalnej wnęce.
Otwarta garderoba powinna być wyposażona w półki na ubrania, szuflady do przechowywania bielizny i dodatkowych akcesoriów, półki na buty, drążki do wieszania ubrań na wieszakach oraz organizery, pudełka czy też kosze dla lepszej organizacji. Możesz do tego wykorzystać zwykłe regały, na których w ciekawy sposób wyeksponujesz części swojej garderoby. Możesz też wybrać dużą szafę i pozbawić ją drzwi. Garderoba otwarta może również składać się z pojedynczych, mobilnych stojaków, które nadadzą wnętrzu ciekawego designu.
Wyposażenie takiej garderoby zaplanuj szczegółowo – nie pozostawiaj niczego przypadkowi. Wszystkie ubrania, buty i inne akcesoria posegreguj i poukładaj w taki sposób, aby zachować porządek i mieć pełen komfort użytkowania.
Jeśli nadal nie wiesz, czy otwarta garderoba to rozwiązanie dla Ciebie, to poniżej przedstawiamy podsumowanie jej zalet oraz wad. Zastanów się, czy taki rodzaj garderoby będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
Zalety otwartej garderoby
- wygoda – widzisz wszystkie rzeczy, które posiadasz i dzięki temu łatwiej możesz skomponować codzienny outfit;
- oszczędność czasu – potrzebne rzeczy znajdziesz bez otwierania poszczególnych szaf i grzebania w nich;
- modny design – jej zastosowanie nada Twojemu pomieszczeniu nietuzinkowego wyglądu;
- możliwość kompletowania stroju bez wychodzenia z łóżka – jeśli Twoja garderoba jest widoczna z łóżka, to bez wychodzenia z niego, od razu po przebudzeniu, możesz skompletować strój na dany dzień;
- optyczne powiększenie pokoju – dzięki otwartej garderobie Twoje pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.
Wady otwartej garderoby
- konieczność ciągłego utrzymywania porządku – każda, najmniejsza nawet niedbałość, jest od razu widoczna;
- zbieranie się kurzu – przez zbierający się kurz będziesz musiał często sprzątać i prać nawet rzadko noszone ubrania;
- wchodzenie zwierząt – zaciekawione czworonogi mogą wchodzić między Twoje ubrania i pozostawiać na nich sierść.
Garderoba zamknięta
Garderoba zamknięta to standardowy sposób na przechowywanie odzieży. Jest bardzo uniwersalna i estetyczna. Zazwyczaj nie rzuca się w oczy. Choć taka garderoba najczęściej jest elementem wyposażenia sypialni, to z powodzeniem może być także usytuowana w salonie, korytarzu lub jeszcze innym pomieszczeniu.
Rolę garderoby zamkniętej może pełnić zwykła szafa. Im większa szafa, tym lepiej – duży mebel będzie w stanie pomieścić wszystkie Twoje buty, ubrania i inne akcesoria. Jeśli jednak Twoje mieszkanie jest zbyt małe, aby pomieścić szafę sporych rozmiarów, to możesz wykorzystać kilka mniejszych szaf rozlokowanych w różnych miejscach.
Garderoba zamknięta również powinna być wyposażona w półki na ubrania, szuflady do przechowywania bielizny i dodatkowych akcesoriów, półki na buty, drążki do wieszania ubrań na wieszakach oraz organizery, pudełka lub kosze dla lepszej organizacji. Najlepiej wybrać szafę, która ma już w sobie wszystkie te elementy.
To rozwiązanie również ma swoje dobre i złe strony, które przedstawiamy poniżej.
Zalety zamkniętej garderoby
- brak zmartwień o porządek w szafie – zamknięta garderoba nie wymaga od Ciebie takiej dbałości o porządek jak otwarta;
- brak kurzu w szafie i na ubraniach – dzięki zamknięciu kurz nie osiada na odzieży;
- niewchodzenie zwierząt do środka – nie musisz martwić się o sierść na czystych ubraniach (oczywiście jeśli Twoje zwierzęta nie są na tyle sprytne, aby samodzielnie otworzyć drzwiczki);
- nie musisz przejmować się tym, że kolory i rodzaj ubrań nie pasują do wnętrza;
- na drzwiach szafy możesz mieć zamontowane lustro – dzięki czemu nie musisz szukać na nie dodatkowego miejsca. Poza tym lustro sprawi, że pokój optycznie się powiększy.
Wady zamkniętej garderoby
- nie widać wszystkich rzeczy – z tego powodu dłużej będziesz kompletowała odzież na dany dzień;
- szafy zajmują sporo miejsca – mogą przez to optycznie pomniejszać pomieszczenie;
- wymaga więcej miejsca – nie łatwo jest zmieścić dużą szafę na małej przestrzeni.
Komu polecana jest garderoba otwarta, a komu zamknięta?
Chcesz mieć łatwy dostęp do swojej odzieży i dodatków? Pragniesz, aby wnętrze Twojego pomieszczenia było modne i nieszablonowe, a utrzymywanie porządku nie stanowi dla Ciebie problemu? Jeśli tak, to garderoba otwarta będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!
Natomiast jeśli lubisz konwencjonalny, harmonijny styl, posiadasz zwierzęta oraz masz problemy z utrzymywaniem porządku, to postaw na garderobę zamkniętą.
Podsumowanie – garderoba otwarta czy zamknięta?
Pamiętaj, aby dobrać rodzaj garderoby do Twoich potrzeb i możliwości aranżacyjnych mieszkania. Nie podejmuj decyzji pochopnie – dobrze ją przemyśl! Niezależnie od tego, jaki rodzaj garderoby wybierzesz, dzięki Meblohand możesz urządzić ją dokładnie tak, jak sobie wymarzysz! Potrzebne wyposażenie znajdziesz tutaj.