Blat kuchenny to niewątpliwie jedna z wizytówek tego pomieszczenia. Gdy zaczynają pojawiać się na nim ślady użytkowania, wygląd całej kuchni znacznie na tym traci. Czy można tego uniknąć? Jak powinna wyglądać pielęgnacja blatu kuchennego, aby jak najdłużej cieszył oko swoim nienagannym wyglądem?
Z tego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio zadbać o blat kuchenny, aby dobrze się prezentował niezależnie od upływu lat. |
Spis treści:
- Pielęgnacja blatu kuchennego – co trzeba wiedzieć?
- Pielęgnacja blatu kuchennego – materiał
- Pielęgnacja blatu kuchennego na co dzień
- Co zrobić, gdy blat kuchenny źle się prezentuje?
- Podsumowanie
Pielęgnacja blatu kuchennego – materiał
Wiele w zakresie pielęgnacji blatu kuchennego zależy od materiału, z którego został wykonany. Panuje na tym polu całkiem duża różnorodność. Jeżeli jesteś więc dopiero na etapie projektowania kuchni, to pamiętaj, aby przy wyborze blatu wziąć pod uwagę nie tylko wygląd, ale i praktyczność codziennego użytkowania!
Najpopularniejsze aktualnie są blaty drewniane. Z jednej strony cechuje je względnie niska cena w porównaniu z innymi możliwościami, z drugiej dobrze wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie. Najczęściej wybierane są dzisiaj blaty z litego drewna, których naturalna faktura stanowi dodatkowy walor estetyczny.
W wielu kuchniach spotkać można też blaty kamienne, wykonane zazwyczaj z granitu czy marmuru. Jest to znacznie droższa i bardziej wymagająca w codziennej pielęgnacji opcja w porównaniu z takim wykonanym z drewna. Zachwycający wygląd jednak może to rekompensować!
Do rzadziej wybieranych opcji należą blaty konglomeratowe, wykonywane ze zmielonego kamienia oraz żywicy epoksydowej, a także kompozytowe. Choć być może nieco ustępują wyglądem wcześniej wymienionym, to wyróżniają się odpornością na zanieczyszczenia oraz łatwością pielęgnacji.
Spotkać się też można z blatami stalowymi i szklanymi, które najczęściej jednak stanowią jedynie uzupełnienia powierzchni roboczych, chociażby w nowoczesnych kuchniach drewnianych. Ostatnimi czasy popularne są również blaty betonowe, które dzięki wprowadzają do wnętrza kuchni surowe, modernistyczne akcenty.
Pielęgnacja blatu kuchennego na co dzień
Istnieje kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym pielęgnacja blatu kuchennego stanie się łatwiejsza:
- Stosuj zawsze miękkie ściereczki, na przykład wykonane z mikrofibry. Staraj się unikać szorowania powierzchni blatów;
- Do czyszczenia blatu stosuj w miarę możliwości środki czystości dedykowane konkretnemu materiałowi, z którego został on wykonany;
- Jeśli używasz jakiegoś środka po raz pierwszy, początkową aplikację przeprowadź w słabo widocznym miejscu i sprawdź, czy nie dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni.
W przypadku blatów drewnianych w codziennej pielęgnacji obowiązują podobne zasady, jak w przypadku innych mebli wykonanych z tego surowca – więcej na ten temat możesz przeczytać w jednym z wcześniejszych wpisów.
Szczególnie wymagające z perspektywy dbałości o czystość są blaty kamienne, zwłaszcza marmurowe, lecz w niewiele mniejszym stopniu granitowe. Przede wszystkim nie powinno się narażać ich na kontakt z substancjami kwaśnymi – zarówno produktami spożywczymi, jak i środkami czystości. W przeciwnym wypadku może dojść do zmatowienia powierzchni blatu, która jest nieodwracalna.
Pielęgnacja blatu kuchennego jest najłatwiejsza, gdy ten wykonany jest z konglomeratu lub kompozytu. W ich pielęgnacji wystarczy przestrzeganie ogólnych zasad. Praktycznie niepodatne na zniszczenie wskutek niewłaściwych metod użytkowania i czyszczenia są też blaty betonowe, choć tutaj ważną rolę gra odpowiednie zaimpregnowanie. Najmniej zagrożone utratą pierwotnej prezencji wydają się powierzchnie szklane, chociaż w zamian są one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Co zrobić, gdy blat kuchenny źle się prezentuje?
Czasem zdarzy się, że pomimo przestrzegania zasad, z jakimi wiąże się pielęgnacja blatu kuchennego, ten ostatni ulegnie nieodwracalnemu zanieczyszczeniu czy też uszkodzeniu mechanicznemu. Czy można wówczas coś temu zaradzić?
Istnieje sporo metod konserwowania blatów drewnianych. Należą do nich przede wszystkim lakierowanie, olejowanie lub woskowanie. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Blaty lakierowane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich pielęgnacja jest bardzo łatwa. Z drugiej strony są podatne na ścieranie i źle reagują na wysokie temperatury.
Blaty kamienne wymagają regularnej, przeprowadzanej minimum raz do roku impregnacji, która względnie skutecznie zabezpiecza je przed odbarwieniami. Podobnie jest w przypadku tych wykonanych z betonu.
Konserwacji nie wymagają w zasadzie blaty konglomeratowe i kompozytowe. W porównaniu z innymi opcjami możliwymi do wyboru są one jednak podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne i, choć również mają swoje uroki, nie robią raczej tak dobrego wrażenia jak blaty drewniane i kamienne.
Podsumowanie
Pielęgnacja blatu kuchennego, który stanowi istotny element aranżacji Twojej kuchni, to bardzo ważny aspekt dbałości o jej wygląd i funkcjonalność. Nie ulega wątpliwości, że każdemu zależy na tym, aby jak najdłużej zachowywał on swoje walory estetyczne i dzięki temu mógł cieszyć wzrok użytkowników. W tym celu należy odpowiednio zadbać o jego pielęgnację i konserwację.