Gust to kwestia całkowicie indywidualna, a w dodatku również zmienna. To, co podoba Ci się jednego dnia, może niebawem stracić w Twoich oczach. Trochę szkoda byłoby wyrzucać wszystkie meble, które przestają pasować do Twojej wizji urządzonego mieszkania, prawda? Metamorfoza mebli pozwoli Ci nadać im zupełnie nowy charakter, dopasować do aktualnych trendów i własnych upodobań. Naprawdę niewiele potrzeba, aby rozpocząć przygodę z odnawianiem mebli – zresztą, przekonaj się sam!
Jak nadać meblom drugie życie – od czego zacząć i na co uważać? Najpotrzebniejsze informacje znajdziesz właśnie tutaj! |
Spis treści:
- Metamorfoza mebli – hit czy kit?
- Restaurowanie drewnianych mebli
- Metamorfoza mebli dla początkujących
- Sprawdzone sposoby
- Metamorfoza mebli – podsumowanie
Metamorfoza mebli – hit czy kit?
Metamorfoza mebli to zdecydowanie hit! Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska, co bez dwóch zdań stanowi ogromną zaletę. Dzięki niemu możesz nie tylko dostosować swoje ulubione meble do nowego wystroju wnętrza, ale również sprawdzić swoje zdolności artystyczne.
Oczywiście nadanie meblom drugiego życia może odbywać się na wiele sposobów. Najprostszym z nich będzie po prostu malowanie – na jeden kolor, we wzory, a może jeszcze inaczej – w końcu to Ty o tym decydujesz!
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem będzie profesjonalne restaurowanie mebli. Wybierając tę opcję, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który, wykorzystując odpowiednie narzędzia, na pewno zadba o zadowalający efekt.
Restaurowanie drewnianych mebli
Jeżeli posiadasz meble o dużej wartości historycznej lub artystycznej, to warto rozważyć ich restaurowanie. Pozwoli ono przywrócić pierwotny blask, a także wartość kolekcjonerską. Dobrym pomysłem może być też odświeżenie kolorów drewnianych mebli – sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.
Restaurowanie mebli drewnianych nie jest procesem prostym i wymaga konkretnej wiedzy oraz umiejętności. Dlatego większość ludzi decyduje się sięgnąć w tym zakresie po usługi fachowców, którym wosk do drewna, papier ścierny oraz piaskarka nie są straszne. Jednak jeśli metamorfoza mebli drewnianych zaciekawiła Cię na tyle, że chciałbyś samodzielnie spróbować swoich sił, to koniecznie musisz pamiętać o paru podstawowych zasadach.
- Pracę rozpocząć musisz od oceny stanu mebli. Dzięki znalezieniu uszkodzeń, zarysowań czy rozklejeń będziesz mógł określić, jakie naprawy są niezbędne. Przystępując do usuwania starego wykończenia, korzystaj ze sprawdzonych sprzętów i postępuj zgodnie z określonymi wskazówkami;
- Naprawa wcześniej zdemaskowanych uszkodzeń i szlifowanie mebli to kolejne kroki do wykonania;
- Końcowym etapem restaurowania jest zadbanie o detale, czyli wykończenie mebli. Możesz zdecydować się na malowanie, lakierowanie lub woskowanie – wybierz to, w czym będziesz czuł się najpewniej. Pamiętaj, by używać farb i lakierów dostosowanych do drewna!
Po dokonanej metamorfozie ważne jest zapewnienie meblom odpowiedniej ochrony. Pod napoje zawsze stawiaj podkładki – pozwoli to uniknąć plam i zarysowań. Odnowionego wyposażenia nie wystawiaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy nadmierną wilgoć.
Metamorfoza mebli dla początkujących
Kluczem do udanego odnawiania mebli jest cierpliwość i staranność. Przed rozpoczęciem działania dokładnie przemyśl, jaki efekt chcesz osiągnąć. Zdobądź niezbędne materiały i narzędzia, a później możesz brać się do pracy!
Sprawdzone sposoby
Malowanie mebli to jeden z najłatwiejszych sposobów na ich odnowienie. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem prac koniecznie oczyścić ich powierzchnię ze starej farby. Między nakładaniem kolejnych warstw zachowaj odstęp, by miały one czas na wyschnięcie.
Chcąc nadać wyposażeniu Twojego mieszkania unikatowy charakter, rozważ zmianę uchwytów i okuć. Wybierz takie elementy, które pasować będą do nowej wizji wystroju, a następnie dokręć je do starych mebli – nic prostszego, prawda?
Kolejnym sprawdzonym sposobem na odnowienie mebli jest tak zwana technika decoupage. Polega ona na przyklejaniu ozdobnych wzorów lub tkanin na ich powierzchnię, a następnie zabezpieczeniu całości lakierem. W ten sposób dodasz meblom oryginalności i możesz być pewny, że Twoi bliscy w czasie następnej wizyty nie przejdą obok nich obojętnie!
Metamorfoza mebli – podsumowanie
Nie musisz być specjalistą z wieloletnim doświadczeniem, by metamorfoza mebli przyniosła Ci wiele radości, a przede wszystkim zadowalające efekty. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu materiałów i sprzętów każdy może spróbować swoich sił w mniej lub bardziej zaawansowanych technikach restauracji mebli.
Pamiętaj także, że nadając meblom drugie życie, dbasz nie tylko o zawartość swojego portfela, ale również o stan środowiska. Jednak w przypadku, gdy zadecydujesz o pozbyciu się starego wyposażenia domu, koniecznie zapoznaj się z różnymi sposobami na utylizację niepotrzebnych mebli.